Skocz do zawartości

pawel

Users
  • Zawartość

    499
  • Rejestracja

  • Ostatnio

  • Wygrane dni

    11

pawel zajął 1. miejsce w rankingu.
Data osiągnięcia: 27 maja 2011.

Treści użytkownika pawel zdobyły tego dnia najwięcej polubień!

O pawel

  • Urodziny 08.08.1991

Informacje

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Moje zainteresowania:
    Robotyka Elektronika Modelarstwo

Osiągnięcia użytkownika pawel

Innowator

Innowator (10/19)

  • Młodszy redaktor
  • Robotyk
  • Młodszy roboty
  • Młodszy Juror
  • Za 25 postów

Odznaki

65

Reputacja

  1. Nie wiem dlaczego, ale zawsze jak pobieram to ściąga mi się plik en.stsw-audio003.zip, to chyba przez moje podejście to tego sytemu operacyjnego, ja go nie szanuje, on mi przeszkadza. Zaraz instaluje ten sterownik z załącznika to zobaczymy, może w końcu coś zadziała.
  2. Witam, natrafiłem na problem ze sterownikiem do st-link. Po podłączeniu oczywiście chciałem zainstalować sterownik, ale po próbie wykonania tego przez kreator windowsa dostałem komunikat: Stwierdziłem, że ściągę sterownik ręcznie, więc go wyszukałem i powinien być do ściągnięcia ze strony: http://www.st.com/content/st_com/en/products/embedded-software/development-tool-software/stsw-link009.html jednak ściąga się inna paczka. Sytuacja raczej ciężka, spotkał się ktoś z czymś takim? Mój system to windows xp w wersji 32bity. Chyba w ostateczności będzie powrót na Linuxa, bo tam sterownik był od razu, więc nawet nie trzeba było pobierać.
  3. Wyszło naprawdę fajnie. Ciekawi mnie jak jest skonstruowane zawieszenie wygląda na coś bardzo prostego, a jak widać jest skuteczne. Do przesuwania tej pokrywy najlepszy by był wałek do przesuwania lasera w czytnikach CD, ma duży skok i pokrywa otwierała by się zdecydowanie szybciej.
  4. Jak przejrzałem mapę rejestrów, to wydaje się, że po prostu zapełnili puste miejsca, więc bardzo prawdopodobne, że nie będzie problemu z przenoszeniem kodu. Ciekawe kiedy będą dostępne w sklepach w Polsce, bo chętnie bym jedną taką kupił i się pobawił.
  5. Jakiś czas temu widziałem coś trochę prostszego, czyli silniki do papierowego samolotu, chyba też to było sterowane przez wifi, ale nie było żadnych bajerów w formie czujników i kamery. Trochę mnie tutaj martwi zasięg wifi w połączeniu z prędkością poruszania się, będzie bardzo łatwo wylecieć poza strefę zasięgu i ciekawe co się w tedy stanie. Ale trzeba przyznać, że zabawka jest ciekawa 😃
  6. Pomysł jest bardzo dobry, bo takie roboty by pokazały na ulicach, że naprawdę technologia rozwija się (nie tylko w telefonach). Ale od razu przychodzi mi do głowy jedna myśl, w Polsce lepiej tego nie wypuszczać do ludzi, bo zniknie w kilka godzin. W każdym robocie da się w miarę łatwo odgadnąć zachowanie, więc szybka kradzież, otwarcie, zabranie przesyłki i wyrzucenie robota będzie całkiem łatwe dla trochę bardziej rozgarniętych złodziejaszków. A takich nie brakuje u nas, nie wspominając sytuacji w innych krajach.
  7. Jeżeli program działa cały czas, to bym się tym nie przejmował. Ale jak nie działa, to moje skojarzenie jest takie, że przysiada napięcie zasilające, kontroler się restartuje i przy włączaniu bootloader załącza na chwilę diodę(tak jest standardowo w jego programie), a to nie jest dobre, więc warto sprawdzić źródło zasilania.
  8. Z takich łatwiejszych rozwiązań, to można wziąć telefon z androidem i usb otg, a do tego arduino i z zasadzie znika nam cała zabawa z elektroniką, a zostaje tylko programowanie. Na telefonie rozpoznawać komendy głosowe, a to jak ma jechać robot wysyłać po usb. Można też przesyłać przez bluetooth.
  9. Ciekawy robot, estetycznie wykonany. Podoba mi się pomysł z zmianą parametrów do PID poprzez aplikacje na komputerze, na pewno bardzo to przyśpieszyło pracę. Kiedyś jak robiłem wahadło odwrócone to można było się zamęczyć przeprogramowując ciągle układ z nowymi parametrami.
  10. Do żelowych to spokojnie na prostowniku, zawsze stosuje zasadę mAh/10 to prąd ładowania i jeszcze żadnej zelówki nie zjechałem na tym, a takie prostowniki właśnie na takim prądzie jadą. Bez przesady to tak łatwo nie wybucha i działa latami. Sam mam zelówkę którą tak ładuję i działa mi w warsztacie już cztery lata.
  11. Powinien się nadać, ale nie wiadomo jak długo pociągnie, 12V podpinał bym bez problemu, bo już kiedyś zaryzykowałem z taką zabawką, ale co do 6V to nie wiem.
  12. Zastosował bym na pewno inny kontroler, który będzie miał w sobie tylko to co potrzebne. Co do taktowania to po prostu dać kwarc o mniejszej częstotliwości, albo zastosować wewnętrzny 1MHz. Warto też zastanowić się nad częstotliwością próbkowania sygnału, czyli częstością wybudzania się kontrolera. Przy niskich temperaturach pomiar może być rzadki, ale kiedy temperatura jest coraz wyższa to sprawdzał bym ją częściej by móc lepiej kontrolować co dzieje się z piecem.
  13. Zawsze mam dylemat czy pisać program wykorzystujący biblioteki czy pracować tylko na rejestrach. Przeważnie piszę pod avr i używam bibliotek arduino, ale i tak tworze kolejne funkcje które obsługują sprzęt, więc mam w pewnym sensie dwie biblioteki i już zdarzało mi się, że kod mi się nie mieścił w pamięci. W takich sytuacjach zmieniałem te moje funkcje tak aby pracowały na rejestrach kompilowałem już zwykłym avr-gcc. Wtedy kod się mieścił i jeszcze zostawało miejsca, a samej logiki działania programu nie musiałem zmieniać. Więc czasem na prawdę lepiej pracować na rejestrach. Co do stm32 to wolę biblioteki, ale to przez to że nie chciało mi się bardzo zagłębiać w te mikrokontrolery, może w przyszłości nastąpi zmiana.
  14. Pomysł z dedykowanym ekranem całkiem dobry, ale cena odstrasza, bo za taką kasę można wykonać dużo lepsze rozwiązania. Dal początkujących może okazać się to bardzo dobre i w przypadku gdy całość ma być ładnie zabudowana. Jednak zadziwia mnie to, że dodatek jest droższy od samego komputerka.
  15. pawel

    Sharp, a dioda IR+fototranzystor

    W sumo robot musi znać dokładnie odległość od przeciwnika, a w MM wystarczy, że robot sprawdzi czy jeść ściana, czy jej niema, więc wystarczają proste czujniki na diodzie i fototranzystorze. To tak jak w line follower sprawdza tylko, czy linia jest czy jej nie ma, a nie jaki ma kolor.
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.