Skocz do zawartości

nik1197

Użytkownicy
  • Zawartość

    10
  • Rejestracja

  • Ostatnio

  • Wygrane dni

    2

nik1197 zajął 1. miejsce w rankingu.
Data osiągnięcia: 8 listopada 2016.

Treści użytkownika nik1197 zdobyły tego dnia najwięcej polubień!

Informacje

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    woj. podkarpackie
  • Moje zainteresowania:
    elektronika/robotyka/programowanie

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

Osiągnięcia użytkownika nik1197

Wynalazca

Wynalazca (6/19)

  • Za 5 postów
  • Młodszy roboty
  • Junior DIY
  • To już rok!
  • To już 5 lat!

Odznaki

8

Reputacja

  1. Tak, zwykłe łożysko kulkowe przyklejone za pomocą żywicy epoksydowej do podstawki, w wewnetrznej części łożyska znajduje sie krzyżakowe ramię serwa przyklejone również żywicą), które jest na w pojemniku a na górnej części jest drewniany klocek, na którym leży serwo następne 🙂
  2. Otóż to ! 😃 Bardzo dobry pomysł ja robiłem to ręcznie rysując kształty i robiąc pomiary i to był mój błąd ponieważ jednak 2-3mm różnicy po ściśnięciu śrubkami potrafią skrzywić ramię 😃 Z aluminium mimo że jest troszkę trudniejsze w obróbce to będziesz miał ten plus że można je wyginać i modelować, ja przy plastiku musiałem bardzo uważać żeby nie naprężyć go za bardzo 😃
  3. Serwa były jednostronne ale żeby je przerobić wystarczy odkręcić spod, wywiercic dziurkę 3mm (w moim przypadku ponieważ takie śrubki miałem). Przełożyć śrubke lebkiem do środka mała podkładka łożysko i nakrętka i już mamy serwo dwustronne (nadmiar śrubki obciąć). Odnosnie błędów to szczególna uwagę zwróć na to by ramiona (plastiki) oraz otwory były jak najrowniejsze ponieważ później ramie może wyjść krzywe tak jak w moim wypadku. Ja się tego pozbylem powiększając krzywe otwory i ręcznie regulując wszystko.
  4. Powiem szczerze że o tym nie pomyślałem ale bardzo ciekawe. Myślałem zrobić "zjeżdżalnie " dla klocka i żeby robot podnosił go na dole i podawał do góry. A dzięki nauce też jestem w stanie to wwykonać i chyba się tym zainteresuje. Dzięki za ciekawy pomysł.
  5. Witam, przedstawiam moją nową konstrukcje jest to manipulator sterowany za pomącą joystick-a zbudowanego z potencjometrów. Użyte elementy to: 6 Serw modelarskich, licząc od strony chwytaka: 2x SG90(micro),1x S3003RC(standard),3x MG996R(standard) . łożyska kulkowe; płyta plexi 3mm; pudełko plastikowe na śniadanie (10x10cm); regulowane przetwornice DC/DC; Arduino; Trochę elektroniki(potencjometry itp); A więc do dzieła Robot został wykonany w celach hobbistycznych, ramiona zostały wycięte ze płyty plexi 3mm. Serwa zostały w nieznacznym stopniu przerobione tj, na przeciwko wału zostały zamontowane łożyska kulkowe (za pomocą śruby i przewiercenia dna obudowy serwa). Na dnie pudełka śniadaniowego, które pełni rolę podstawy ramienia (czarne z niebieskim paskiem na dole) zostało zamontowane łożysko kulkowe o średnicy wew.35mm- cały ciężar spoczywa właśnie na nim, pod spodem jest serwo obracające ramieniem, a na wierzchu drewniany sześcian do którego przymocowane jest następne serwo( pierwsze serwo od lewej). Maksymalna rozpiętość chwytaka ok.6cm, na jednej szczęce zamontowana jest krańcówka, która ma za zadania blokować dalsze zaciskanie szczęk jeśli chwyciły już one przeszkodę. Trochę statystyk: Maksymalna rozpiętość ok 30cm. (wraz z długością chwytaka). Maksymalne obciążenie przy wyprostowanym ramieniu ok 150-200g. (można zwiększyć to ponieważ serwa zasilane są 5V, z noty producenta można wyczytać że mogą również być zasilane z 7V, co zwiększa ich moc, jednak narażone mogą być bardziej na uszkodzenie). Maksymalne obciążenie przy ramieniu do połowy wyprostowanym ok. 400g. Sercem całego Ramienia jest Aruino, zasilane z osobnego zasilania, niż serwa. Program stosunkowo łatwy ( obsługa ADC oraz PWM dla serw) do nauki na kursie arduino 🙂 Zdjęcia: Film: Podsumowując całość zajęła mi trochę czasu, wykonanie nie było aż tak trudne jak przypuszczałem, a myślę że wyszło bardzo dobrze. Oczywiście jest kilka wad jak nierówne długości ramion itp. jednak przy tej konstrukcji nie ma to większego znaczenia
  6. Bardzo fajne ramię 🙂 też jestem w trakcie budowy takiego i mam pytanie jakie maksymalne obciążenie jest w stanie udźwignąć. Oraz czy mógłbyś podać dokładną nazwę tej przetwornicy jaką użyłeś.
  7. Witam, planuję zbudować ramię robota, sterowane będzie oczywiście z arduino(przynajmniej na początku), i najważniejsza sprawa, czyli dobór napędów, w sumie będzie ich 6 z tym że 3 dotyczą chwytaka, tj. zaciskanie, oraz obrót w pozycjach góra/dół, przechylenie lewo/prawo. Natomiast następne 3 będą poruszały ramionami, oraz kierunkiem. I tu już przydały by się mocniejsze serwa więc mój wybór padł na TowerPro MG-996A lub TowerPro SG-5010. O ile z analogowymi serwami miałem już styczność, to z cyfrowymi nic, więc tu jest pytanie czy jest jakaś różnica w programowaniu serwa cyfrowego? Czy steruje sie je tak samo jak analogwe? i jeżeli nie, to jakie są różnice? Serwa: http://botland.com.pl/serwa-typu-standard/485-serwo-tower-pro-sg-5010.html http://botland.com.pl/serwa-typu-standard/4799-serwo-towerpro-mg-996r-standard.html
  8. No myślę że macie racje z tym kołem z tyłu i następnych robotach jak zbuduje, a będą działały na takiej zasadzie to na pewno tak zrobię, tutaj zostały użyte jak najtańsze materiały przez co jest wiele wad i niedoskonałości, ale tym projektem udowodniłem myślę sobie i czytelnikom Forbota że można zbudować bardzo taniego robota( bo za ok.30-40 zł), dzięki któremu zdobędziemy bardzo potrzebne doświadczenie 😃 Obecnie robot został odrobinę zmodyfikowany, wrzuciłem link w temacie myśle że Wam też się spodoba 🙂
  9. Dzięki wielkie za miłe słowa, obecnie robot przechodzi renowacje 😃 Czujnik umieszczę na serwie przez co będzie ruchomy i po dojechaniu do przeszkody robot pojedzie w tą stronę gdzie przeszkody są dalej(przynajmniej w teori tak ma być, ale mam już pomysł jak to zrobić), spróbuje "wyprostować" jego kierunek jazdy, oraz dodać jakiś bajer, np wyświetlacz LCD. 🙂 gdy skończę opublikuje konstrukcję w nowym temacie, bądź zaktualizuje ten 🙂
  10. Witam, odkąd przeglądam Forbota zacząłem interesować się robotyką, wcześniej zajmowałem się tylko elektroniką oraz programowaniem. Postanowiłem zbudować pierwszego robota i pomimo tego że jest on w dużym stopniu niedoskonały to i tak chcę go przedstawić. Dane techniczne: nadwozie wykonane jest z laminatu; jako napęd służą dwa przerobione serwa SG-90; czujnik ultradźwiękowy HC-SR04; mostek H; całość zasilane jest baterią 9V przez stabilizator 7805; a sterowane jest z poziomu arduino(w tym przypadku pro mini); Ogólne założenie polegało na zbudowaniu pierwszego taniego, oraz uniwersalnego robota, którego można przerabiać i rozbudowywać bez większych problemów, stąd też zdecydowałem się na zrobienie modułów, niż wykonywać wszystko na jednej płytce PCB. Robot ma problemy z utrzymywaniem kursu( zjeżdża na bok), ale myślę że można to skorygować, w niedługim czasie planuję jego dalszą rozbudowę, oraz dodanie kilku totalnie niepotrzebnych elementów jak np wyświetlacz LCD itp. Schemat podłączenia mostka H oraz stabilizatora: Robocik: Robot w akcji: Po pewnym czasie robot został zmodyfikowany i moim zdaniem udoskonalony o to jak teraz wygląda: Jako że z robotami tak na prawdę dopiero zaczynam swoją przygodę liczę na uwagi, spostrzeżenia oraz ewentualnie krytykę. :->
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.