Skocz do zawartości

abxyz

Users
  • Zawartość

    224
  • Rejestracja

  • Ostatnio

  • Wygrane dni

    29

abxyz zajął 1. miejsce w rankingu.
Data osiągnięcia: 2 lipca 2012.

Treści użytkownika abxyz zdobyły tego dnia najwięcej polubień!

Informacje

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    zza winkla
  • Zawód
    Nigdy nie zawodzi

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

Osiągnięcia użytkownika abxyz

Stały bywalec

Stały bywalec (9/19)

  • Za 25 postów
  • Za 5 postów
  • Za 100 postów
  • To już 15 lat!
  • To już 10 lat!

Odznaki

75

Reputacja

  1. abxyz

    Wybór środowiska programistycznego

    Środowiskiem programistycznym jest zestaw programów dostarczonych w pakiecie WinAVR lub avr-toolchain od Atmela, czyli kompilator języka C, linker , biblioteki standardowe, make, debugger itd. No i potrzebny jest tzw. "ulubiony edytor" programisty, np. VIM -jest potężny.
  2. Skoro temat jest się na wierzchu, to też napiszę kilka słów Przydatne urządzenie. Tylko jedna uwaga, jeśli można: Przyłączyłeś sygnał z enkodera na wejście INT0, każdy impuls wywołuje przerwanie zewnętrzne - niedobrze, sieczkarnia 🙂. Timery/liczniki mikrokontrolera służą do zliczania impulsów. Zgodnie ze sztuką programowania powinno się przyłączyć sygnał z enkodera na wejście timera , najlepiej timera 16 -bitowego, aby się zbyt szybko nie przepełnił.
  3. abxyz

    Serdel

    Całkiem ładna konstrukcja 😉 Ale, jeśli można ,zapytam, czy aby na pewno mostek H jest niezbędny w robocie typu LF? , czy nie wystarczy po prostu jakiś tam tranzystor . Do jakiego manewru LF potrzebuje koniecznie zmieniać kierunek obrotu kół ?
  4. abxyz

    Szukam forum telekomunikacyjnego

    Nic dziwnego, Polskie Forum Telekomunikacyjne działa w głębokiej konspiracji, google nić nie powie. Ale zawsze jest jakiś sposób, aby dotrzeć. Właśnie ruszył Narodowy Spis Powszechny . Osoby objęte spisem powszechnym mają obowiązek udzielania odpowiedzi ścisłych, wyczerpujących, zgodnych z prawdą. Wynika to z ustawy 😃. Więc zatrudnij się jako rachmistrz spisowy- tak jest rada eksperta. od drzwi do drzwi prędzej czy później, ale na pewno trafisz na ich ślad, a przy tym dorobić można parę złotych. Przeprowadzając wywiad należ zwracać uwagę na różne dziwne gwizdy, świsty i na osoby z wielkimi słuchawkami, no i warto też poćwiczyć kod Morse'a.
  5. Jeśli chcesz dołączyć pliki *.h znajdujący się w katalogu projektu, to piszesz np. tak: #include "lcd.h" #include "ds18b20.h" czyli nazwy dołączanych plików objęte są parą cudzysłowów. Żeby skompilować program składający się z kilku plików *.c, wpisuje się ich nazwy do pliku Makefile, wspominałem o tym w artykule.
  6. abxyz

    PIC

    Ja wykorzystywałem dwa układy: 16F627A, 16F877A i według mnie, te PIC-ki, jak to się mówi: są całkiem ok. Asembler pick-ów jest bardzo łatwy do nauczenia, zaledwie 35 instrukcji. Uważam, też, że pisanie w asemblerze programów sterujących prostymi robocikami w rodzaju sumo czy line follower to jak najbardziej właściwy wybór.
  7. abxyz

    [AVR][C]- Problem z PWM

    witek88, może dołącz pełny kod programu
  8. peter507 Miałeś wcześnie zainstalowany w systemie jakiś kompilator z Inprise Corp. (np. Delphi lub Builder C++) i teraz masz na dysku dwa programy make.exe I właśnie, przy próbie kompilacji programów dla AVRów, uruchamia się niewłaściwy program make - ten z Inprise, zamiast tego z pakietu winavr. System uruchamia tego make-a, którego pierwszego znajdzie się na ścieżce przeszukiwań. U minie też wystąpiła podobna sytuacja, gdy zainstalowałem sobie w win kompilator armgcc. Próby kompilacji programów dla AVRów kończyły się dziwnymi komunikatami o błędach. Ja po prostu, utworzyłem w systemie dwóch użytkowników o nazwach: avr i arm, i w obu kontach utworzyłem "lokalne" zmienne środowiskowe PATH
  9. abxyz

    Kurs C od ABXYZ

    ciscoc napisał: "a wejście to przecież 0 a my mamy 1 dlaczego nierozumiem" ? Na wejścia AVRa można podać wysoki lub niski stan napięcia - oczywiste, a stan dowolnego wejścia możemy zbadać odczytując rejestr PINx. I tyle .. Jeszcze raz to piszę. W przykładzie (ilustracja z kursu) na wyprowadzenia PB0..PB3(wejścia) podano stany napięcia kolejno: WYSOKI, niski, WYSOKI, niski, Więc z dolnej połówki rejestru PINB można odczytać wartość 0101. Jeśli wejścia PB0..PB3 byłyby niepodłączone, "wisiały w powietrzu", wtedy na PB0,PB1 byłby stan wysoki, bo te wejścia zostały wewnętrzne podciągnięte przez rezystor do napięcia zasilania, natomiast na PB2,PB3 stany przypadkowe.
  10. Marek zawstydził całą Diodę, zastosował dwa mikrokontrolery 😃 Odlotowy waldek. Zatwierdzamy do produkcji 😃
  11. Twój programator to http://www.bsdhome.com/avrdude/ ? Czyli złącze i kilka przewodów. W takim przypadku przewody powinny być jak najkrótsze, max 30-40 cm
  12. abxyz

    Kurs C od ABXYZ

    PB0..PB3 - to nazwy wyprowadzeń AVR, które zostały w przykładzie skonfigurowane jako wejścia, kolor czerwony oznacza, że na to wejście podano wysokie napięcia, a niebieski, że niskie. W przykładzie na wyprowadzenia PB0..PB3(wejścia) podano stany napięcia kolejno: WYSOKI, niski, WYSOKI, niski, Więc z dolnej połówki rejestru PINB można odczytać wartość 0101. Jeśli wejścia PB0..PB3 byłyby niepodłączone, wtedy na PB0,PB1 byłby stan wysoki, bo te wejścia zostały wewnętrzne podciągnięte przez rezystor do napięcia zasilania, natomiast na PB2,PB3 stany przypadkowe. Czy może kolega wcześniej używał mikrokontrolerów 8051? W AVRach porty we/wy działają nico inaczej.
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.