Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję
Znalezionych wyników: 323
Forbot.pl Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Czy warto się uczyć 8 bitowców po STM32 i Rassbery Pi?
GAndaLF

Odpowiedzi: 21
Wyświetleń: 1141

PostForum: Programowanie   Wysłany: 21-03-2018, 19:48   Temat: Czy warto się uczyć 8 bitowców po STM32 i Rassbery Pi?
Jeżeli chodzi o programowanie mikrokontrolerów komercyjnie to faktycznie do prototypów można użyć generatora, a docelowe rozwiązanie często jest napisane na rejestrach. Pisząc komercyjnie musimy brać pod uwagę poza szybkością wykonania jeszcze takie aspekty jak licencja i możliwość certyfikacji np. zgodność z MISRA C. To ostatnie szczególnie ważne jeżeli piszemy coś wojskowego, medycznego, automotive itp.
  Temat: Czy warto się uczyć 8 bitowców po STM32 i Rassbery Pi?
GAndaLF

Odpowiedzi: 21
Wyświetleń: 1141

PostForum: Programowanie   Wysłany: 20-03-2018, 23:43   Temat: Czy warto się uczyć 8 bitowców po STM32 i Rassbery Pi?
Przy zwiększaniu czytelności kodu pisanego na rejestrach niestety nie masz zbyt wiele pola manewru. Twoimi przyjaciółmi powinny być #define i komentarze. Możesz też inicjalizację pojedynczych peryferiów zwijać w oddzielne funkcje. Moje moduły hw operujące na rejestrach wyglądają na przykład tak jak tutaj:

https://github.com/ucgosupl/mm_legend_v2/blob/dev/src/hw/adc/adc.c

W powyższym kodzie można jeszcze define niektórych wartości bitowych przenieść oddzielnych headerów z zestawem wszystkich define dla danego peryferium tworząc uzupełnienie bibliotek procka. Tak naprawde powinien to dla nas zrobić producent, a te definy były tylko dostępne jako część StdPeriph pod nieintuicyjnymi nazwami. Być może STM już wydał jakieś nowe headery.
  Temat: Czy warto się uczyć 8 bitowców po STM32 i Rassbery Pi?
GAndaLF

Odpowiedzi: 21
Wyświetleń: 1141

PostForum: Programowanie   Wysłany: 19-03-2018, 22:49   Temat: Czy warto się uczyć 8 bitowców po STM32 i Rassbery Pi?
Jeżeli dopiero zaczynasz, na pewno łatwiej Ci będzie najpierw poznać 8-bitowce, a dopiero potem przesiąść się na STM32. Natomiast jeżeli masz zamiar najpierw nauczyć się STM, a potem przesiąść na 8-bitowce to tak jak pisałem wcześniej, nie będziesz musiał się uczyć niczego nowego, przeczytanie dokumentacji wystarczy.

Faktycznie zapomniałem, że każdy na STM pisze na bibliotekach producenta, bo sam nigdy ich nie tykałem tylko zawsze wszystko na rejestrach. Wtedy faktycznie przejście na 8-bitowce i pisanie na rejestrach rozwinie nowe umiejętności. Powinieneś poznać 8-bitowce, albo popróbować cokolwiek z rejestrami na STM32 aby mieć pojęcie co te biblioteki robią pod spodem. Podczas debugowania peryferiów i tak będziesz musiał wiedzieć, czy zapalone bity oznaczają taką konfigurację jaką chciałeś. Najlepiej poznać rejestry po napisaniu kilku pierwszych programów, kiedy już wiesz że umiesz coś zrobić i chcesz to dalej zgłębiać.

Jeżeli chodzi o sposób nauki, to nie ma tutaj nic odkrywczego - praktyka czyni mistrza. Przykładowy plan może wyglądać tak:
1. Proste programy obsługujące poszczególne peryferia dokładnie jak w kursach.
2. Łączenie kilku peryferiów w jednym programie np. ADC wyzwalane timerem i wynik zapisywany do bufora przez DMA.
3. Jakiś własny projekt np. prosty robot. Przy okazji nauczysz się wtedy projektowania całej aplikacji i zdobędziesz wiedzę z tematów pokrewnych typu silniki, sensory elektronika. Nie da się programować embedded bez tej wiedzy.
4. Zdobywanie wiedzy ogólnej o programowaniu embedded (artykuły, książki itp) - mając trochę doświadczenia powinieneś uzupełnić podstawy teoretyczne. Dzięki temu będziesz wiedział np. dlaczego nie wołać printfa w przerwaniach, co się dzieje między uruchomieniem zasilania a wejścia procka do funkcji main, jak dobrze wykorzystywać przerwania itp. Oczywiście w międzyczasie nową wiedzę warto stosować w praktyce.

A jak chcesz dokładnie wiedzieć co się dzieje pod spodem to polecam najpierw programowanie rejestrów, a jak chcesz wiedzieć więcej to możesz pobawić się z assemblerem. Wtedy dowiesz się jakie rejestry CPU do czego są używane, jakie są tryby adresowania, jak się korzysta ze stosu i różne inne niskopoziomowe rzeczy.
  Temat: Czy warto się uczyć 8 bitowców po STM32 i Rassbery Pi?
GAndaLF

Odpowiedzi: 21
Wyświetleń: 1141

PostForum: Programowanie   Wysłany: 19-03-2018, 00:03   Temat: Czy warto się uczyć 8 bitowców po STM32 i Rassbery Pi?
Zastosowanie dla 8-bitowców na pewno znajdziesz, natomiast jeśli nauczysz się dobrze programowania embedded na jakiejś rodzinie 32-bitowej, nie będziesz się musiał 8-bitowców specjalnie uczyć. Po prostu przeczytasz noty katalogowe, poznasz kompilator, IDE, debugger i sobie poradzisz. Poza peryferiami jest tylko kilka zagadnień specyficznych dla 8-bitowców np. jest mniej pamięci FLASH i RAM, więc musisz brać to pod uwagę przy pisaniu i często nie ma debuggera, bo szkoda na niego nóżek i trzeba sobie z debugowaniem radzić jakoś inaczej. Jednak zdecydowana większość wiedzy zdobytej na jednej rodzinie procesorów przenosi się również na inne rodziny.
  Temat: Wywołanie instrukcji LCD podczas pracy programu
GAndaLF

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 292

PostForum: Mikrokontrolery   Wysłany: 09-03-2018, 01:32   Temat: Wywołanie instrukcji LCD podczas pracy programu
Jest kilka możliwości rozwiązania Twojego problemu.

1. Możesz zastosować RTOS, wtedy obsługę LCD umieszczasz w oddzielnym tasku. Do delayów służą wtedy odpowiednie funkcje RTOS, które oddają sterowanie innemu wątkowi w tym czasie. Zaletą tego rozwiązania jest bardzo mała ingerencja w istniejący kod. Wadą potrzeba poznania RTOSa i zmiana architektury całego programu pod niego.

2. Możesz przepisać bibliotekę wykorzystując przerwania i maszyny stanu. Jest to dosyć skomplikowane i wymaga najprawdopodobniej przepisanie całego drivera LCD. Możesz na przykład wykorzystać przerwanie od timera uruchamiane co określony przedział czasu. W jednym obiegu przerwania wykonujesz operacje, które możesz zrobić od razu, a jak musisz na coś czekać, zapisujesz stan i wychodzisz. W następnym wejściu do przerwania ze stanu odczytujesz w którym miejscu kontynuować. Taki driver wykonuje bardzo niskopoziomowe operacje - zwykle będzie to wysyłanie komend, które poznasz czytając dokumentację. Będziesz też potrzebował mechanizm wyższego poziomu, który kolejkuje zadania wyższego poziomu np. teksty składające się z wielu znaków. To rozwiązanie jest chyba jeszcze bardziej skomplikowane niż poprzednie.

To tyle jeśli chodzi o opcje implementacji nieblokującej LCD. Jak widać, stwarzają one spore trudności i jeśli jesteś początkujący, możesz mieć problemy. Możesz jednak podejść do problemu trochę inaczej. Sprawdzi się to, jeżeli nie będziesz chciał rozbudowywać już aplikacji o kolejne taski.

Otóż możesz zostawić wyświetlanie LCD w pętli głównej, a odczyt ADC i obsługę PID dać do przerwań. ADC może na przykład pomiar zapisywać w zmiennej, a przerwanie timera o niskim priorytecie będzie obsługiwać obliczanie PID korzystając z wartości ADC. Dzięki temu możesz dalej korzystać z gotowej biblioteki, a program pozostanie prosty i nie dojdą nowe zależności.
  Temat: Odbierane różne wartości liczbowe po wciskaniu tego samego przycisku na pilocie IR
GAndaLF

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 595

PostForum: Programowanie   Wysłany: 05-03-2018, 00:16   Temat: Odbierane różne wartości liczbowe po wciskaniu tego samego przycisku na pilocie IR
Tak naprawdę nie musisz realizować wszystkich kroków z artykułu. Wystarczy podłączyć zasilanie i analizator do TSOPa i odczytać przebiegi dla wszystkich możliwych przycisków. To jest bardzo proste i ogranicza się do połączenia trzech przewodów. Częstotliwością odbiornika też nie musisz się tak bardzo przejmować, bo pobliskie częstotliwości i tak powinno jeszcze wyłapywać. Dalej te kody w asemblerze i w C to już interpretowanie ramek. Jeśli ci się poszczęści i zidentyfikujesz kodowanie jako jakieś popularne, to może znajdziesz do niego gotową bibliotekę.
  Temat: Odbierane różne wartości liczbowe po wciskaniu tego samego przycisku na pilocie IR
GAndaLF

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 595

PostForum: Programowanie   Wysłany: 04-03-2018, 10:22   Temat: Odbierane różne wartości liczbowe po wciskaniu tego samego przycisku na pilocie IR
Dawno temu napisałem tutaj artykuł o dekodowaniu nieznanego sygnału z pilota:
https://forbot.pl/blog/jak-przystosowac-domowego-pilota-wlasnych-celow-id1223

Potrzebujesz do tego standardowego odbiornika podczerwieni i jakiegoś oscyloskopu/analizatora logicznego do badania przebiegów czasowych. Warto też przeczytać wcześniej o różnych sposobach kodowania w pilotach np. długością sygnału, manchester
  Temat: Logika rozmyta Matlab
GAndaLF

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 373

PostForum: Programowanie   Wysłany: 22-02-2018, 00:06   Temat: Logika rozmyta Matlab
Gdzie ty widzisz zlewkę? Rozumiem, że jesteś początkujący i możesz nie wiedzieć jak się zabiera do takich projektów, ale pytania które wypisałem to nie żadna złośliwość tylko pierwszy krok, który inżynier musi wykonać. Analiza wymagań i doprecyzowanie. Bez tego ani rusz.

To samo zresztą robi w prawie każdym temacie na Forbocie marek1707 wykonując tytaniczną pracę i wykazując się niesamowitą cierpliwością.
  Temat: Logika rozmyta Matlab
GAndaLF

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 373

PostForum: Programowanie   Wysłany: 21-02-2018, 22:45   Temat: Logika rozmyta Matlab
MarJanPol, w linkach które podałem to nie jest bezsensowne trollowanie. Podane tam rozwiązania spełniają wszystkie warunki postawione w zadaniu. Tylko, że z punktu widzenia każdego kto cokolwiek miał do czynienia z programowaniem są celowo przekombinowane. Cel jest taki, żeby delikwent albo zainteresował się, że coś jest nie tak i przy okazji się czegoś nauczył, albo żeby podczas oddawania projektu dostał od wykładowcy pytania o implementację, które aź proszą się o zadanie. Często jednak okazuje się, że wykładowca nawet czegoś takiego nie sprawdza i zalicza na 5.

I jestem pewien na 100% że autorka nie próbowała sama zgłębić tematu, bo od razu by wiedziała, że jej opis jest niewystarczający, aby udzielić jakiejkolwiek odpowiedzi.

Żeby nie schodzić za bardzo z tematu pomogę w doprecyzowaniu zadania.
Najpierw musimy znać odpowiedź na kilka pytań:
- Co to za zadania produkcyjne?
- Na czym ma polegać szeregowanie?
- Rozumiem, że zadania produkcyjnesą wejściem do układu. W jakiej formie są reprezentowane?
- Uszeregowane zadania mają być wyjściem. Według jakiego kryterium szeregujemy, w jakim formacie ma być wyjście?
- Szeregowanie sugeruje, że na wejście będzie podanych kilka elementów jednocześnie i mają być ustawione w odpowiedniej kolejności. Czy na pewno regulator rozmyty jest do tego zadania odpowiedni? Dlaczego nie wykorzystać zwykłego sortowania?
  Temat: Logika rozmyta Matlab
GAndaLF

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 373

PostForum: Programowanie   Wysłany: 21-02-2018, 21:57   Temat: Logika rozmyta Matlab
MarJanPol, ten temat wygląda jak próba otrzymania rozwiązania do jakiegoś projektu na studia bez żadnej próby podania szczegółów, czy samodzielnego ugryzienia problemu. Dlatego nie dziw się, że nikt nie garnie się do pomocy i nie spieszy z gotowym rozwiązaniem.

Zawsze mogło być gorzej i ktoś mógłby się szarpnąć na Lawful Evil, czyli trolling level hard:
https://dsp.krzaq.cc/post/1310/lawful-evil-5-instrukcja-retum/
https://dsp.krzaq.cc/post/722/lawful-evil-4-petla-switch/
  Temat: Eclipse brak pliku .bin
GAndaLF

Odpowiedzi: 1
Wyświetleń: 100

PostForum: Mikrokontrolery   Wysłany: 21-02-2018, 21:39   Temat: Eclipse brak pliku .bin
Na początek pokaż pliki konfiguracyjne - w OpenSTM wykorzystywany jest automake, pokaż jego zawartość. Poza tym możesz też wkleić loga z kompilacji (okno Output w Eclipsie, tylko pamiętaj o wybraniu outputu z odpowiedniego procesu).
  Temat: [Micromouse] Legend
GAndaLF

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 745

PostForum: Konstrukcje nieukończone   Wysłany: 11-02-2018, 21:44   Temat: [Micromouse] Legend
W ostatnim czasie toczyłem walkę z czujnikami ścian. Wyniki są bardzo obiecujące.

Czujnik ściany składa się z diody IR i fototranzystora. Głównym problemem konstrukcyjnym, jaki trzeba rozwiązać jest unieruchomienie elementów w konkretnej pozycji. Najlepiej takiej, która gwarantuje dotarcie maksymalnej ilości odbitego światła diody do fototranzystora dla zadanej odległości. Pozycja elementów nie powinna się zmieniać podczas testowania robota np. po uderzeniu o ścianę. Kiedyś eksperymentowałem z klejem na gorąco, ale nie byłem zadowolony z rezultatów. Aktualny "state of the art" to uchwyty wydrukowane w 3D i takie właśnie rozwiązanie wybrałem.

Idealna odległość czujnika od ściany dla jakiej projektowałem podstawkę to 10 cm. Znając tą odległość oraz odległość między fototranzystorem a diodą można obliczyć optymalny kąt nachylenia za pomocą trygonometrii. W moim przypadku były to 4 stopnie. Projekt podstawki wygląda tak:Wydrukowane elementy tak:A zamontowane na robocie tak:Mając gotowy czujnik mogłem przystąpić do kalibracji. W tym celu użyłem jednej ściany labiryntu i miarki zrobionej z kartki. Mierzyłem odczyt ADC dla odległości co 1 cm. Zmierzone wartości były wysyłane przez Bluetooth na terminal.Wzór matematyczny opisujący zależność między odległością a napięciem uzyskałem używając Matlaba:Na podstawie wzoru wygenerowałem lookup table z odległościami w mm dla każdej możliwej wartości zmierzonej przez ADC. Wyniki są po prostu niesamowite. Dokładność rzędu 1 mm dla szerokiego zakresu badanych odległości.

Aktualny kod źródłowy można znaleźć na moim githubie:
https://github.com/ucgosupl/mm_legend_v2

Pomiar odległości na razie nie uwzględnia faktu, że różne ściany mogą mieć inne współczynniki odbicia. Będzie to trzeba kalibrować w runtimie mierząc napięcie dla znanej odległości.

W najbliższym czasie będę musiał zaprojektować nowe PCB, bo czujniki diagonalne po zamontowaniu podstawki wchodziłyby w pole widzenia czujników frontowych. I tak miałem wprowadzić kilka innych zmian na PCB więc dobrze się złożyło. Tym bardziej, że wczoraj na robota wylała mi się woda.

Szczegółowy opis prac:
http://ucgosu.pl/2018/01/...erwsze-starcie/
http://ucgosu.pl/2018/02/...zujnika-sciany/
http://ucgosu.pl/2018/02/...-plytki-robota/
  Temat: [Micromouse] Legend
GAndaLF

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 745

PostForum: Konstrukcje nieukończone   Wysłany: 23-12-2017, 09:38   Temat: [Micromouse] Legend
Enkodery też używam - IE16 do faulhaberów. Już nawet odczułem ból związany z ich za małą rozdzielczością. Przy usuwaniu dryftu żyroskopu drugi pomiar prędkości obrotowej jest właśnie na bazie enkoderów. I różnica 1 ticka przekłada się na dość dużą zmianę prędkości kątowej w stopniach na sekundę przez co musiałem się trochę nagimnastykować z usuwaniem dryftu.
  Temat: [Micromouse] Legend
GAndaLF

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 745

PostForum: Konstrukcje nieukończone   Wysłany: 23-12-2017, 02:13   Temat: [Micromouse] Legend
Już od dłuższego czasu po godzinach pracuję nad robotem micromouse. Udało mi się osiągnąć już całkiem fajne rezultaty, więc w końcu przyszedł czas, żeby się pochwalić na Forbocie. Kiedyś bardzo wczesna wersja robota miała już tutaj swoje 5 minut grając kolendy na silnikach:Z tym projektem zająłem również 12 miejsce w konkursie Daj Się Poznać 2017 polegającym na prowadzeniu bloga technicznego i rozwijaniu projektu IT Open Source.

Zamysł był taki, aby stworzyć robota Micromouse, który nie tylko wie w jakiej znajduje się komórce labiryntu, ale określa swoją pozycję co do milimetra używając Filtru Kalmana. Moim celem nie było jak najszybsze stworzenie konstrukcji biorącej udział w zawodach, tylko spokojne dopieszczanie algorytmów sterowania. Projekt rozwijam jako open source, na moim GitHubie można znaleźć aktualny kod źródłowy, schematy w Eagle, czy skrypty symulacji:

https://github.com/ucgosupl/mm_legend_v2

Przy aktualnej wersji robota coś już dłubię prawie od początku tego roku, ale różnie to bywa z czasem. Wcześniej robiłem jakieś prototypy na innym sprzęcie i nie bardzo to wtedy wychodziło. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: http://ucgosu.pl/2017/01/...dejscie-drugie/

No a teraz do rzeczy.

Mechanika

Robot jeździ na 4 kołach napędzanych dwoma silnikami. Nie ma dodatkowych punktów podparcia, a prześwit to 2mm. To trochę mało, ale nie udało się uzyskać większego przy posiadanych silnikach i oponach. Przy nierównym labiryncie robot może więc polec na łączeniach płyt.

  :arrow: 2 Silniki Faulhaber 1717T006 z enkoderami IE16
  :arrow: 4 koła na felgach z drukarki 3D z oponami Mini-Z
  :arrow: Mocowania silników z drukarki 3D
  :arrow: Zębatka na wale silnika metalowa 10 zębów
  :arrow: Zębatka na feldze plastikowa 40 zębów
  :arrow: PCB jako podwozie robota, wymiary 100x80 mm - daje możliwość jazdy po skosach


Więcej o częściach z drukarki 3D: http://ucgosu.pl/2017/02/...ow-drukarki-3d/

Koła obracają się na śrubach M3, które przechodzą przez mocowanie silników i są dokręcone nakrętką z drugiej strony. Śruba i nakrętka są zalane dużą ilością kleju do gwintów. Po długich walkach udało się w końcu osiągnąć fajne dopasowanie elementów. Koła obracają się bez oporów.Elektronika

  :arrow: STM32F401RB - 128kB FLASH 64kB RAM
  :arrow: TB6612
  :arrow: moduł MinIMU v5 wpinany na goldpiny
  :arrow: moduł Bluetooth wpinany na goldpiny
  :arrow: ULN2003 do wzmacniania sygnałów na diody
  :arrow: 6 czujników ścian - pary dioda IR, fototranzystor (jeszcze nie wlutowane)
  :arrow: Bateria LiPo 2S 150mAh
  :arrow: Przetwornica ST1S10PHR 7.4V z baterii -> 5V na diody IR
  :arrow: Stabilizator LM1117 5V -> 3.3V na zasilanie logiki


Zastosowanie modułów wpinanych na goldpiny mocno uprościło tworzenie i lutowanie płytki. Na dłuższą metę też zmniejszyło koszty i ewentualne problemy z dostępnością czujników. Diody IR będą często przełączane i może przez nie płynąć dość spory prąd powodując zakłócenia. Dlatego odseparowałem je od zasilania logiki.

Schemat ideowy:


PCB:
Jak kogoś interesuje więcej szczegółów dotyczących schematu:
http://ucgosu.pl/2017/03/schemat-ideowy-robota/

Oprogramowanie

Jak wspomniałem wcześniej, cały kod programu udostępniam na GitHubie. Zaczynając pisanie kodu miałem taką koncepcję architektury:A tutaj dodatkowy opis dla zainteresowanych: http://ucgosu.pl/2017/04/architektura-systemu/

Obsługę peryferiów piszę bezpośrednio na rejestrach, nie używam żadnych bibliotek STMowych typu StdPeriph, HAL, czy Cube. Nie używam również projektów w żadnym IDE, a build działa na własnych makefileach. W skład projektu wchodzi wiele targetów testowych, pozwalających mi odpalać na sprzęcie niezależne programy np. do strojenia PIDów na silniki. Mam też skonfigurowane unit testy, ale na razie robiłem rzeczy związane z hardware i jeszcze ich nie używałem.

Całość działa na FreeRTOSie, używam też biblioteki matematycznej libfixmatrix przerobionej na liczby float. Mam już zaimplementowane regulatory PD prędkości postępowej i obrotowej, oraz Rozszerzony Filtr Kalmana. Wszystko działa na floatach, procesor ma do nich wsparcie hardwareowe i na razie nie zaobserwowałem problemów z niewyrabianiem się.

Regulator prędkości postępowej: http://ucgosu.pl/2017/08/...brotow-silnika/
Regulator prędkości obrotowej: http://ucgosu.pl/2017/11/...osci-obrotowej/
EKF: http://ucgosu.pl/2017/12/...-filtr-kalmana/

Zaimplementowany Filtr Kalmana działa bardzo ładnie. Po rozszerzeniu modelu stanowego o dryft symulacje dawały obiecujące rezultaty:Działanie w rzeczywistości nie jest takie proste do zweryfikowania. Aktualnie używam miarki do sprawdzania, czy zebrane dane pokrywają się z rzeczywistą trajektorią robota. A samo oszacowanie trajektorii wygląda tak:Przejazd testowy z zadaną prędkością postępową i obrotową:W następnej kolejności będę chciał skalibrować czujniki ścian. W tym celu posłużę się testowym labiryntem, który dostałem od Trekera:co ciekawe jestem trzecim forumowiczem, który jest właścicielem tego labiryntu, wcześniej należał on jeszcze do mog123.

Mając odczyty z czujników ścian będę chciał zmodyfikować EKF tak, aby je uwzględniał. Będzie to dosyć ciekawy problem, ponieważ nie zawsze ściany zostaną wykryte. Potem zostaną jeszcze rozwiązywanie labiryntu i zadawanie prędkości.
  Temat: Algorytm SLAM - pomysł na interfejs GUI dla robota mobilnego na komputerze PC
GAndaLF

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 799

PostForum: PC   Wysłany: 29-10-2017, 12:45   Temat: Algorytm SLAM - pomysł na interfejs GUI dla robota mobilnego na komputerze PC
Kiedyś pisałem tutorial jak obsługiwać port COM pod C#: https://forbot.pl/blog/port-szeregowy-interfejs-usart-czyli-komunikacja-mikrokontrolera-z-komputerem-id1122

To było dawno, więc coś się mogło zmienić, ale obstawiam, że dalej jest podobnie. Bibliotekę do obsługi portu COM tak naprawdę znajdziesz w każdym popularnym języku. Więc to, czy wybierzesz C#, Javę, Pythona czy jeszcze coś innego zależy tylko od tego w którym języku czujesz się pewniej przy pisaniu reszty aplikacji.

Odradził bym tylko WinApi bo jest dużo bardziej skomplikowane.
 
Strona 1 z 22
Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Popularne kursy: Arduinopodstawy elektroniki