Skocz do zawartości

Arius

Użytkownicy
  • Zawartość

    8
  • Rejestracja

  • Ostatnio

Informacje

  • Płeć
    Mężczyzna

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

Osiągnięcia użytkownika Arius

Odkrywca

Odkrywca (4/19)

  • Za 5 postów
  • To już rok!

Odznaki

1

Reputacja

  1. Arius

    Micromouse - mapowanie

    Dzięki za odpowiedź, a artykuł o MicroMouse czytałem 🙂
  2. Cześć, Chciałbym stworzyć swojego pierwszego robota Micromouse i mam jedno pytanie. Przeszukałem trochę internetu i wiem już mniej więcej w jaki sposób można zmapować labirynt, tj. stworzenie tablicy przechowującej konfigurację ścian w każdej komórce, jednak dalej nie wiem w jaki sposób roboty 'wiedzą', w której aktualnie komórce się znajdują. Widziałem takie odmiany labiryntu, gdzie oprócz ścian była na podłodze zrobiona siatka np. z taśmy izolacyjnej - wtedy sprawa jest prosta, ale co z labiryntami w których nie ma takiej siatki? Roboty mają enkodery w silnikach i są w stanie oszacować swoje położenie lub jest jakiś inny sposób? Żeby była jasność chodzi mi o sytuację, gdy robot ma np. do przejechania jakąś prostą złożoną z 3 komórek, to skąd wie, że pokonał 3, a nie 1 (w przypadku gdybyśmy brali pod uwagę jedynie węzły). Pozdrawiam
  3. Arius

    Konfilkt URM07 z nadajnikiem RF

    Ok, rozwiązałem problem więc może się komuś jeszcze przyda. Biblioteka VirtualWire koliduje w pewien sposób z pinami 10 i 11 - nie działa na nich PWM, nie działa na nich RX/TX przez bibliotekę SoftwareSerial, a jedynie HIGH/LOW.
  4. Witam, mam problem z połączeniem nadajnika RF - 433MHz z czujnikiem URM07. Sam czujnik działa prawidłowo, nadajnik sam też. W jednym kodzie już tak nie jest - po ustawieniu vw_setup() na jakąkolwiek wartość różną od 0 czujnik wyrzuca odległość 0 - po ustawieniu komentarza w tej linijce czujnik działa poprawnie. Oto kod: #include <SoftwareSerial.h> #include <VirtualWire.h> #define header_H 0x55 //Header #define header_L 0xAA //Header #define device_Addr 0x11 //Address #define data_Length 0x00 //Data length #define get_Dis_CMD 0x02 //Command: Read Distance #define checksum (header_H+header_L+device_Addr+data_Length+get_Dis_CMD) //Checksum SoftwareSerial NewSerial(10, 11); int setDistance = 150; const char *message = "X"; unsigned char i = 0; unsigned int distance1 = 5000; unsigned int distance2 = 5000; unsigned char Rx_DATA[8]; unsigned char CMD[6] = { header_H, header_L, device_Addr, data_Length, get_Dis_CMD, checksum }; //Distance command package void setup() { NewSerial.begin(19200); //Serial1: Ultrasonic Sensor Communication Serial Port, Buadrate: 19200 Serial.begin(19200); //Serial: USB Serial Data output, baudrate: 19200 vw_set_ptt_inverted(true); // On a communication line means that each // party is either transmitting or receiving ( like a walkie talkie) vw_set_tx_pin(12); // set transmitter pin vw_setup(4000); } void loop() { for (i = 0; i < 6; i++) { NewSerial.write(CMD[i]); } delay(100); //Wait for the result i = 0; while (NewSerial.available()) { //Read the return data (Note: this demo is only for the reference, no data verification) Rx_DATA[i++] = (NewSerial.read()); } distance1 = ((Rx_DATA[5] << 8) | Rx_DATA[6]); //Read the distance value Serial.println(distance1); } Proszę o pomoc.
  5. Witam, Potrzebuje napędu, który da mi na wyjściu ok. 7,5Nm i 120RPM. Znalazlem taki silnik: https://magma.sklep.pl/product-pol-2814-Silnik-elektryczny-do-skutera-quada-rower-12V-120W-model-6812.html Spełnia oczekiwania z równania: Msn*s=Mw*nw indeks s - silnika, w - wyjście 0,46*2500>7,5*120 czyli mi pasuję Mógłby ktoś poradzić gdzie najtaniej dorwać zębatki, które spokojnie wytrzymają bo jak patrzyłem po sklepach to dość drogo wychodzi. Na silniku mam rolkę zębatą 3M. Czy wydrukowanie takich zębatek to dobry pomysł pod względem wytrzymałości? Pozdrawiam
  6. Arius

    Silnik + czujniki ruchu

    Jeszcze nie jestem pewien czy mogę go użyć bo to część większego projektu (nie dla mnie, brakuje jeszcze paru informacji, które poznam niebawem ale jakiś koncept musi być). Jak najlepiej skomunikować czujnik z arduino?
  7. Witam, potrzebuję zrobić system, który będzie włączał silnik DC po wykryciu ruchu przez czujnik, który będzie się znajdował jakieś 10-15m od niego. Moja koncepcja jest taka: Przy silniku arduino + odbiornik RF Przy czujniku atmega + nadajnik RF Myślałem jeszcze o module bluetooth. Ma ktoś jeszcze jakieś sensowne propozycje? Może da się to zrobić dużo taniej/lepiej? Pozdrawiam
  8. Witam, Dzisiaj chciałem przetestować czy znaleziony w domu samochód RC jest jeszcze na chodzie, ale brakowało mi akumulatora więc postanowiłem go zasilić z pinu 5V arduino, które było zasilane z zasilacza 12V 900mA. Początkowo bodajże dioda L gasła i się zapalała (tak wiem, że w tym momencie powinienem odpuścić), potem poszedł dym z diod RX, TX. Natychmiast odłączyłem zasilanie. Teraz po podłączeniu diody RX oraz TX cały czas się świecą i delikatnie grzeją, a komputer nie rozpoznaje urządzenia po podłączeniu przez USB. Mierząc napięcie dostaję na pinie: 5V ---> 4,75V 3,3V ----> 3,3V Vin -----> 4,09V Mierzyłem tu spadek napięcia na oporniku 1k, natomiast przy podłączeniu multimetru bezpośrednio pod Vin i GND dostaję ok. 4,7V, więc dużo więcej niż z opornikiem (czemu?). Pytanie do Was, co mogę z tym jeszcze zrobić, czy w ogóle jest jeszcze co ratować czy kupić nowe? Sam bym podejrzewał na pewno stabilizator napięcia i pewnie mikrokontroler. I rozumiem, że arduino oberwało tutaj od napięcia wstecznego z silnika tak? Ale czy nie powinien być on zabezpieczony jakąś diodą? I dlaczego nic się nie dzieje z akumulatorem jeśli nim zasilamy ten układ?
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.