Skocz do zawartości

Drozdzu

Użytkownicy
  • Zawartość

    14
  • Rejestracja

  • Ostatnio

  • Wygrane dni

    1

Drozdzu zajął 1. miejsce w rankingu.
Data osiągnięcia: 4 maja 2014.

Treści użytkownika Drozdzu zdobyły tego dnia najwięcej polubień!

O Drozdzu

  • Urodziny 07.02.1992

Informacje

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Rzeszów
  • Zawód
    Student
  • Moje zainteresowania:
    robotyka/sport

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

Osiągnięcia użytkownika Drozdzu

Starszy odkrywca

Starszy odkrywca (5/19)

  • Za 5 postów
  • Młodszy Juror
  • Młodszy roboty
  • To już rok!
  • To już 5 lat!

Odznaki

6

Reputacja

  1. Drozdzu

    Bolt

    Ładny i szybki LF Wam wyszedł 😉 Mam dwa pytania odnośnie zasilania: 1. Napięcie na silniki jest bezpośrednio podawane z Li-pol'a czy jest stabilizowane? 2. Jakiego układu używacie do stabilizacji napięcia logiki? Jest to jakiś stabilizator liniowy czy przetwornica? Gratuluję udanej konstrukcji.
  2. P = kp * blad; I = Ip + (ki * Tc * pop_blad); U = P + I; pop_blad = blad; Ip = I;
  3. Chciałbym przedstawić naszą najnowszą konstrukcję wspierającą kreatywność konstruktorów. Nie może tego zabraknąć w każdym warsztacie (kreatywność 😃). Projekt został wykonany w programie Inventor fusion. kieliszek2 (2).zip kieliszek2.zip
  4. ➕ koszulki ➕ cenne nagrody, ładne medale ➕ poczęstunek: pączki, woda, a nawet pizza 😃 ➕ pomimo zamieszania i braku dobrej organizacji organizatorzy nadrabiali poczuciem humoru ➖ zły stan techniczny płyt do LF'a, płyty były brudne i zniszczone ➖ bardzo długie zmagania w Lego Sumo, finał był rozgrywany dwa razy, gdyż zawodnicy zdobyli tą samą liczbę punktów ➖ komunikaty były słabo słyszalne w strefie serwisowej ➖ przedłużenie zawodów, problemy organizacyjne ➖ przy każdej zmianie tras do LF'a występowały problemy z pomiarem czasu, zdarzało się, że czas był mierzony stoperem przez sędziego
  5. Drozdzu

    Jak "odchudzić" line followera?

    Popatrz na roboty innych użytkowników forum, w dziale Katalog Robotów, może znajdziesz jakieś inspiracje dla swojej konstrukcji. https://www.forbot.pl/forum/robots_list.php?tag=Line%20follower
  6. Drozdzu

    Problem z AvrCalculator

    Wyłącz cyfrowe podpisywanie sterowników.
  7. Drozdzu

    Pionier

    Co się dzieje jak napięcie spada? Nie dopuszczam do takiej sytuacji i często sprawdzam stan Li-Pola i jak napięcie spada to wymieniam akumulator na drugi. Nie mam problemu z tymi akumulatorami bardzo długo mi trzymają. Ostatnio na zawodach w Rzeszowie jeden akumulator wystarczył mi na całe kwalifikacje w dwóch kategoriach pomimo tego, że zrobiłem sporo przejazdów.
  8. Drozdzu

    Pionier

    Podczas "domowych testów" jeżdżę wolniej, ponieważ nie mam aż tyle wolnego miejsca do testowania co na zawodach gdzie są duże tory. Na zawody to dopiero przyjadę do Opola.
  9. Drozdzu

    Pionier

    Na trasie finałowej w najlepszym przejeździe ok 53%, a podczas kwalifikacji w najlepszym przejeździe ok 45% maksymalnego wypełnienia PWM
  10. Drozdzu

    Pionier

    Biblioteki potrafię robić, robiłem bibliotekę do złącza ZIF (nie mogłem znaleźć pasującej), a biblioteka do złącza wydawała mi się nie potrzebna (skoro można zrobić inaczej 😅 ) Wagi nie są liniowe są dobrane na podstawie wielu testów i prób. Nastawy regulatora też są wynikiem setek prób. Podczas testów poznaje się swojego robota i wie się jak zmiany wartości w poszczególnych członach wpłyną na zachowanie robota.
  11. Drozdzu

    Pionier

    Złącze nie sprawia żadnych problemów. Dobrze i pewnie trzyma i nie ma obaw że akumulator się odepnie. Z wypinaniem też nie ma problemów, dość łatwo się wypina bez używania dużej siły. Nie obawiam się że wyrwę złącze ponieważ otwory nie nie były dość ciasne i złącze pewnie w nich siedzi oraz dodatkowo nałożone jest na nie dość dużo cyny 😉 Biblioteki do złącza nie mam, nie robiłem własnej. Po prostu pomierzyłem złącze suwmiarką i położyłem kilka dużych padów smd koło siebie podczas projektowania płytki w eaglu i tak powstało złącze 😃
  12. Drozdzu

    Pionier

    Tak, traktuję je jako cyfrowe wejścia i odczytuję tylko dwa stany niski i wysoki. Nie używam ADC. Zdaję sobie sprawę z tego że nie mam żadnej kontroli nad odczytami w zależności od podłoża, ale podczas testów na różnych podłożach robot spisywał się dobrze i nie miałem żadnych problemów z czujnikami.
  13. Drozdzu

    Pionier

    Zastosowałem taki akumulator, ponieważ taki akumulator posiadałem już wcześniej i nie odczuwałem potrzeby kupna nowego 😃 Ostatecznie na silniki podawane jest ok. 8V, jest to regulowane potencjometrem. 19 czujników podłączyłem w prosty sposób, każdy czujnik jest podłączony do osobnego pinu uc.
  14. Witam. Chciałbym Wam przedstawić mojego najnowszego robota klasy Line Follower Standard o nazwie "Pionier". Po raz pierwszy robot zaprezentował się na zawodach Robomaticon 2014 w Warszawie. Jest to moja druga konstrukcja tego typu. Konstrukcja mechaniczna Robot składa się z dwóch modułów: płytki z czujnikami oraz modułu głównego. Obie płytki w całości zostały wykonane przeze mnie. Oba moduły zostały połączone dwiema cienkimi listewkami z wytrawionego laminatu o grubości 1.6 mm. Koła jakie używam to standardowe koła Pololu oraz koła Solarbotics. Całość wraz z akumulatorem i kołami waży 137g. Średnia prędkość robota to 1 - 2 m/s w zależności od trasy. Moduł z czujnikami Starałem się by masa modułu była możliwie jak najmniejsza. Płytka została wykonana z laminatu o grubości 1 mm. Wymiary płytki to: 160 mm x 15 mm. W module zastosowałem 19 czujników KTIR ułożonych w łuk. Na płytce zostało umieszczone złącze dla cyfrowego czujnika odległości Sharp 40 cm. Moduł z czujnikami jest połączony z modułem głównym za pomocą złącz ZIF i taśmą FFC. Moduł główny Moduł główny jest podwoziem konstrukcji. Oprócz układów elektronicznych umieściłem na nim silniki napędowe, którymi są dwa silniki Pololu 10:1 HP. Podwozie zostało wykonane z laminatu o grubości 1.6 mm. Wymiary płytki: 130 mm x 60 mm. Elektronika Sercem robota jest mikrokontroler Atmega128. Procesor jest odpowiedzialny za odczyt stanów z czujników, realizację algorytmu i sterowaniem mostkami. Silnikami sterują dwa mostki H TB6612. Kanały w mostku zostały połączone dzięki czemu wzrosła wydajność prądowa mostka. Z innych elementów na płytce znajdują się: złącze programatora, wyprowadzenia do interfejsu USART, odbiornik podczerwieni TSOP2236, 2 przyciski, 4 diody led oraz kwarc 16 MHz. Zostały też wyprowadzane piny na enkodery magnetyczne AS5304, które zamierzam zamontować. Całość zasilana jest z pakietu Li-Pol Redox 3S 11.1V. Pakiet zamocowany jest na rzepy dzięki czemu nie ma problemów z jego wyjęciem, np. do ładowania. Zasilanie z Li-Pola trafia na dwa stabilizatory. Jeden z nich to stabilizator regulowany LM338T o wydajności 5A odpowiedzialny za zasilanie silników, drugi to stabilizator liniowy jednonapięciowy 78S05 odpowiedzialny za zasilanie procesora i reszty podzespołów. Oprogramowanie Program został napisany w języku C. Do podążania za linią używany jest regulator PD. Osiągnięcia - 6 miejsce Robomaticon Warszawa 2014 - kategoria Line Follower Standard (wtedy jeszcze pod starą nazwą) - 2 miejsce ROBO~motion Rzeszów 2014 - kategoria Line Follower Standard - 2 miejsce ROBO~motion Rzeszów 2014 - kategoria Line Follower Enhanced Zdjęcia i filmy Podsumowując jestem zadowolony z konstrukcji. Wiele się przy niej nauczyłem, wyeliminowałem błędy konstrukcyjne i programowe z pierwszego robota. Zachęcam do wyrażania opinii i uwag na temat robota jak i zadawania pytań.
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.