Skocz do zawartości

jkita

Users
  • Zawartość

    36
  • Rejestracja

  • Ostatnio

  • Wygrane dni

    1

jkita zajął 1. miejsce w rankingu.
Data osiągnięcia: 19 sierpnia 2010.

Treści użytkownika jkita zdobyły tego dnia najwięcej polubień!

Informacje

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Legionowo
  • Zawód
    Informatyk
  • Moje zainteresowania:
    Robotyka

Osiągnięcia użytkownika jkita

Wynalazca

Wynalazca (6/19)

  • Za 5 postów
  • Za 25 postów
  • Młodszy Juror
  • To już rok!
  • To już 5 lat!

Odznaki

3

Reputacja

  1. jkita

    Pierwsza drukarka własnej konstrukcji

    Pomysł fajny jednak nie wróżę mu długiej pracy. Ja kiedyś zrobiłem w oparciu o prowadnice frezarkę CNC, niestety pracowała jakieś 3 tygodnie. Prowadnice padły, kulki z niej wypadły ale już po kilkunastu wyciętych elementach traciły dokładność. Co prawda warunki pracy podczas frezowania są trudniejsze bo występują obciążenia boczne, ale prowadnica pracując w szufladzie też jest obciążana bocznie. Być może trafiłem na jakieś felerne ale przy obecnych cenach markowych prowadnic do szuflad - lepiej użyć wałka i łożysk liniowych. Wałki na prowadnice liniowe można kupić za grosze jako wały napędowe do podkaszarek, mają utwardzony wałek o średnicy 8 mm i długości do 1,4 m, który jest sprzedawany jako część zamienna w sklepach ze sprzętem ogrodniczym.
  2. Ja używam zarówno Slic3r, jak i Cury, chociaż też mam epizody z KISSlicer'em. Ten ostatni zarzuciłem bo często się wykładał pod Winami 8.1, Cura działa bardzo stabilnie natomiast Slic3r czasem też się wywali. Tak jak koledzy pisali wcześniej Cura ma sporo mniej opcji konfiguracyjnych niż Slic3r, jednak do prostych wydruków jest idealna. Osobiście często wykorzystuje ten soft do generowania gcoda dla zdjęć 3D, które w Slic3r generują się nawet 10 razy dłużej. Któregoś dnia, jeszcze dla poprzednich wersji wykonałem testy wydruku tego samego elementu na Cura i Slic3r, Cura generowała szybciej plik pod wydruk jednak jakość wydruku oraz ich wytrzymałość była lepsza pod Slic3r. Proponuję wykorzystywać oba programy wymiennie, tym bardziej że czasem Slic3r bez wyraźnej przyczyny nie chce wygenerować gcoda z pliku stl, podczas gdy Cura radzi sobie z tym bez problemu.
  3. Och sorry za wskazanie studenta jako przeciwnika, miałem na myśli dorosłego (sam też kiedyś byłem studentem), nie chciałem nikogo urazić tylko wywołać dyskusje. Niby macie racje, tylko patrząc swoją miarą nie zauważacie problemów i nakładów pracy jakie muszą ponieść dzieciaki w wieku 9 lub 10 lat. Te dzieci budując najprostszego LF (np. analogowego) wkładają maksimum swoich możliwości. Dla nich zrobienie projektu czy wyobrażenie sobie jak ma wyglądać robot to szczyt możliwości (często ich przerasta), napisanie najprostszego programu to olbrzymi wysiłek (o barierze językowej nie wspomnę). Pomyślcie, dla nich podstawy elektroniki to magia, lutowanie to fajna zabawa nie mówiąc o jakości tego lutowania i poparzonych palcach) a wiercenie i inne prace mechaniczne to naprawdę niebotyczny wysiłek (nie mówiąc o ryzyku i braku odpowiedniej sprawności manualnej). Oczywiście, mogę wszystko zrobić za nich lub kupić im gotowy zestaw kit, ale to chyba nie o to chodzi. Mówicie starujcie z dorosłymi, pomyślcie to tak samo jakby drużyna juniorów grała z seniorami na boisku w piłkę nożną, albo brali udział w konkursie z matematyki, gdzie dzieci razem z dorosłymi będą na czas rozwiązywać całki lub różniczki (ewentualnie odwrotnie zadania z dodawania i odejmowania). Wzięcie udziału w zawodach jest frajdą, ale czy aby na pewno gdy z góry się wie że bez szans? Mówimy tu o robotach, które będą od początku do końca wykonane przez dzieci, najczęściej z elektroniki i materiałów odzyskanych z recyklingu. Powinniśmy wyrównywać szanse a poprzeczkę stawiać na osiągalnym poziomie a czy poziom dorosłego jest osiągalny dla 10 latka?
  4. Fajnie, że impreza się odbędzie a moje obawy wynikają z tego, że chcemy pojechać całym autobusem dzieciaków i obawiałem się kalpy. Dzieciaki stawiają pierwsze kroki w robotyce, maja za sobą pierwsze roboty (pająki z silnikiem wibracyjnym) oraz platformy z recyklingu typu BEAM. Obecnie przymierzamy się do przebudowy platform do analogowego LF (części ze starych myszek). Dzieciaki chcą zobaczyć jak wyglądają zawody, a ja mam nadzieję że niedługo będą startować jako zawodnicy. Jest tylko jeden problem nie wyobrażam sobie startów ucznia piątej klasy ze studentem na takich samych warunkach. Mam nadzieje ze w przyszłości powstaną klasy wiekowe.
  5. Czy ktoś wie jaki jest status zawodów SumoChallenge w Łodzi, właśnie organizuje wyjazd dzieciakom ale ta strona jakoś dziwnie wygląda, rejestracja zawieszona, brak konkretów i zero numerów telefonicznych pod który można zadzwonić i się czegoś dowiedzieć, nie odpowiadają na maile. Czy ktoś wie może coś więcej, czy te zawody się odbędą, czy może lepiej dać sobie spokój. Nie chce dzieciom powiedzieć, że organizujemy wyjazd a potem go odwoływać, czasu już niewiele i będę wdzięczny za informacje. __________ Komentarz dodany przez: Nawyk Przeniosłem
  6. Ja jestem ciekaw czy roboty klasy LF Lego i miniSumo Lego mają być zbudowane jedynie z dostępnych czujników w zestawie (wtedy szanse będą jednakowe a wygra ten który ma ciekawszą konstrukcje i lepszy program), czy może będzie dopuszczone dowolne wyposażanie robotów dodatkowe czujniki. Obecnie brak regulaminów a to ważna kwestia przy tworzeniu koncepcji. Czy ktoś wie jak to było w zeszłym roku? Byłoby super gdyby organizatorzy już teraz umieścili jakieś wytyczne zasad w zakresie Lego, umieszczenie tych informacji zbyt późna ogranicza konkurencyjność konstrukcji.
  7. Przecież wystarczy w regulaminie zawrzeć, że konstrukcie muszą być autorskie i nie powinny zawierać całych modułów (np. manipulatora) sprzedawanego seryjnie z przeznaczeniem do budowy robotów, o całych platformach nie wspominając. Ponadto każdy z zawodników powinien pochwalić się dokumentacją zdjęciową z budowy. Myślę, że każdy z sędziów na pierwszy rzut oka jest w stanie stwierdzić autentyczność konstrukcji i rozpoznać autorskie rozwiązanie. W przypadku wątpliwości zdjęcia będą ostateczną wykładnia. Według mnie FS są jedną z najciekawszych konkurencji, pozwalają pokaz twórczość i pomysłowość autora lub zespołu. Ta kategoria to inwencja i rozwój robotyki. Ponadto w tej konkurencji liczy się pomysł, inwencja a nie doświadczenie i moc silników. W tej konkurencji nawet początkujący ma jakieś szanse.
  8. jkita

    Stowarzyszenie Robotyków

    Oj daje bardzo dużo, badam sprawę od maja i dochodzę do wniosku, że to bardzo duża szansa dla Nas wszystkich! Stowarzyszenie - Tak ale jeśli już to poziomu krajowego z możliwością zakładania lokalnych niezależnych oddziałów. Co tak naprawdę daje stowarzyszenie? Stowarzyszenie może prowadzić pseudo działalność gospodarczą a zyski przeznaczać na działania statutowe. Jeśli część swoich działań (zapisanych w statusie) będzie skierowana dla dobra osób niepełnosprawnych - może pozyskiwać dotacje oraz 1% z podatku dochodowego. Każde stowarzyszenie może występować o środki z budżetu miasta, gminy lub województwa zgodnie z ustawą o wolontariacie. O środkach unijnych nie wspomnę, one też są w zasięgu reki - tylko trzeba ją po nie wyciągnąć. Może organizować pokazy, zawody i inne imprezy pozyskując z nich środki na działalność statutową (np. sprzedaż zestawów do montażu robotów, prowadzić płatne zajęcia, prowadzić zbiórki do puszek i na konto, sprzedawać gadżety, sprzedaż książek itp.). Cała działalność stowarzyszenia (wraz z oddziałami) powinna odbywać się o jeden wortal z ewentualnymi zakładkami i podstronami - oczywiście Diody - inny sposób zawsze doprowadza do podziałów i rywalizacji a tu chodzi o wspieranie się na wzajem (wiedzą, pomysłami i finansami). Założenie stowarzyszenia jest dość łatwe - potrzeba stworzyć statut, zebrać minimum 15 osób, na zebraniu te osoby stworzą deklarację, powołają władze stowarzyszenia. Władze złożą odpowiednie dokumenty do starostwa powiatowego, poczekają 30 dni na decyzję i już. Najwięcej pracy będzie ze stworzeniem statutu oraz zasad tworzenia oddziałów. Ważną rzeczą też jest od samego początku ustalić zasady gospodarowania finansami i pozyskanymi środkami. Oczywiście każdy z członków stowarzyszenia musi wnosić ustaloną składkę - oczywiście może to być składka symboliczna, ale być musi.
  9. Witam wszystkich forumowiczów, ponieważ tworzymy koło robotyki musimy posiadać regulamin BHP. Poniżej przedstawiam draft takiego regulaminu, może się przyda potomnym. Jeśli ktoś jednak będzie miał dużo samozaparcia i postanowi go przeczytać proszę o sugestie, co jeszcze powinniśmy umieścić w takim dokumencie lub zmienić. Jest to spis zaleceń i ostrzeżeń. Instrukcja bezpieczeństwa i przeciwpożarowa przy obsłudze urządzeń elektrycznych. Nieodpowiednia eksploatacja prądu elektrycznego i urządzeń elektrycznych może być przyczyną awarii, pożarów oraz niebezpiecznych zdarzeń dla człowieka. Wypadki porażenia prądem elektrycznym są związane z złym stanem technicznym urządzeń, niewłaściwą ich obsługą, brakiem konserwacji oraz nieprzestrzeganiem przepisów bezpieczeństwa. Prąd przepływając przez organizm ludzki wywołuje w nim zmiany nazywane porażeniem. Wskutek porażenia może dojść do uszkodzeń organów wewnętrznych, oparzeń, uszkodzeń oczu oraz innych urazów spowodowanych działaniem prądu elektrycznego. Należy pamiętać że prąd : a. o natężeniu od 13 do 15 mA utrudnia samodzielne wypuszczenie przedmiotów trzymanych ręką (powoduje samoczynne zaciskanie mięśni palców), b. o natężeniu większym niż 15 mA uniemożliwia samodzielne uwolnienie się spod działania prądu a przebywanie pod działaniem prądu poszkodowanego w czasie dłuższym niż 15 sek. może doprowadzić do urazów, d. o natężeniu powyżej 25 mA jest już śmiertelnym zagrożeniem, np. może doprowadzić do zatrzymać akcji serca, e. o natężeniu powyżej 75 mA jest prądem śmiertelnym. Pierwsza pomoc przy porażeniu prądem. W przypadku gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie porażeni prądem należy „natychmiast” uwolnić porażonego spod działania prądu elektrycznego poprzez: a. wyłączenie napięcia właściwego obwodu elektrycznego lub wyłącznika głównego, b. odsunięcie porażonego ze strefy niebezpiecznej, c. udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu. Ad. a. Wyłączenie napięcia można zrealizować poprzez wyłączenia zasilania listwy zasilającej każde miejsce robocze lub poprzez oznakowany wyłącznik główny. Instalacja elektryczna powinna być wyposażona w mechanizmy systemu bezpieczeństwa reagujący na upływność zbliżoną do upływności ciała ludzkiego Ad. b. Porażonego odciąga się od urządzenia znajdującego się pod napięciem tylko w przypadku niemożności wyłączenia właściwego obwodu elektrycznego (np. wykręcenie bezpiecznika jest związane z niebezpieczeństwem dla ratownika). Ratujący bezwzględnie musi zadbać o swoje bezpieczeństwo poprzez odizolowanie się od porażonego (może użyć do odciągania rękawic gumowych, kilku warstw suchego materiału tekstylnego lub innych materiałów nieprzewodzących). Ad. c W zależności od stanu porażonego należy zastosować odpowiednią akcję ratowniczą: - przy zatrzymaniu oddechu-sztuczne oddychania, - przy zatrzymaniu czynności serca-masaż serca, - przy oparzeniach, krwotokach należy postępować tak, jak w takich przypadkach jest konieczne. W przypadku jakichkolwiek urazów niezwłocznie wezwać lekarza. Porażenie prądem elektrycznym na organizm ludzki ma oddziaływanie: - miejscowe, w postaci oparzenia, - ogólne, w postaci zaburzeń rytmu serca, włącznie z zatrzymaniem akcji serca. Zagrożenie pożarowe. Uszkodzone urządzenie elektryczne może być przyczynkiem powstania pożaru. Niewłaściwy stan techniczny powodujący np. nadmierne nagrzewanie się, iskrzenie połączeń elektrycznych w przypadku gdy dzieje się to w pobliżu materiałów łatwo palnych może doprowadzić do ich zapalenia. Wszystkie urządzenia elektryczne są zbudowane w sposób zapewniający bezpieczeństwo. Przy normalnej obsłudze zagrożenie porażenia prądem występuje w przypadku uszkodzenia izolacji przewodu elektrycznego, zerwania lub obluzowania uszkodzonego przewodu powodującego upływ prądu na masę urządzenia, połączenia masowego lub braku zerowania. W przypadku zauważenia jakichkolwiek zaburzeń pracy urządzenia (np. iskrzenia, trzasków itp) należy niezwłocznie wyłączyć urządzenie i powiadomić opiekuna. Środki ochrony przed porażeniem prądem. Zastosowane środki ochrony w trakcie zajęć: - zastosowanie napięć bezpiecznych, - zerowanie, - uziemienie ochronne, - izolacja ochronna, - wyłączniki przeciwporażeniowe, - separacja od sieci 230 V, Urządzenia i odbiorniki prądu elektrycznego muszą być tak budowane i konstruowane, aby w normalnej eksploatacji nie występowało zagrożenie porażenia prądem, a w przypadku powstania uszkodzenia nie wystąpiło zagrożenie powstania przebicia elektrycznego. Podstawowym zabezpieczeniem jest wyposażanie obwodów elektrycznych urządzeń niebezpiecznych w wyłączniki różnicowo-prądowe. Elektryczność statyczną. Elektryczność statyczna gromadzi ładunki na wszystkich powierzchniach, które ni przewodzą lub bardzo słabo przewodzą prąd elektryczny. Aby uniknąć nadmiernego gromadzenia się ładunków należy uziemiać elementy maszyn i przestrzeni roboczej oraz dbać o odpowiednią wilgotność pomieszczeń. Ładunki elektrostatyczne niezmiernie rzadko są groźne dla zdrowia człowieka, natomiast są częstą przyczyną uszkodzeń elementów elektronicznych. Ostrzeżenia: 1. Jeżeli z urządzenia zacznie wydobywać się dym, zapach spalenizny lub zacznie emitować dziwne dźwięki, należy natychmiast odłączyć wszelkie źródła zasilania i skontaktować się z opiekunem w celu uzyskania dalszych porad. Próby używania uszkodzonego urządzenia mogą spowodować pożar, porażenie prądem lub nieodwracalne uszkodzenie urządzenia. 2. Nie należy otwierać obudowy lub dokonywać modyfikacji w urządzeniu. Otwarcie obudowy lub modyfikacje urządzenia mogą spowodować pożar, porażenie prądem lub poparzenie. 3. Pozostaw wszelkie naprawy serwisowe wykwalifikowanemu personelowi. Nie próbuj dokonywać napraw samodzielnie, gdyż otwarcie lub usunięcie osłon może spowodować pożar, porażenie prądem lub uszkodzenie sprzętu. 4. Przy odłączaniu kabla zasilającego należy chwycić mocno wtyczkę i wyciągnąć ją z gniazdka. Szarpanie za kabel może spowodować jego uszkodzenie i w rezultacie pożar lub porażenie prądem. 6. Zwracaj uwagę na stan kabla zasilającego. - Nie umieszczaj kabla pod urządzeniem lub innymi ciężkimi obiektami. - Nie szarp ani nie wiąż kabla. Jeżeli kabel zasilający zostanie uszkodzony, zgłoś to natychmiast do opiekuna i pod żadnym pozorem go nie używaj (podłączaj). Korzystanie z uszkodzonego kabla zasilającego może spowodować pożar lub porażenie prądem. 7. Nigdy nie dotykaj wtyczki lub kabla zasilającego podczas burzy. Dotykanie tych elementów może spowodować porażenie prądem. 8. Nie dotykaj wtyczki mokrymi rękami. Może to spowodować porażenie prądem. 9. Odłącz urządzenie od zasilania przed jego czyszczeniem. Czyszczenie urządzenia podłączonego do zasilania może spowodować porażenie prądem. Ostrzeżenia podczas pracy z Lutownicą. Podczas pracy z lutownicą lub stacja lutowniczą należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ końcówka lutownicza (grot) może mieć temperaturę przekraczającą 500 stopni C. Dotknięcie tą końcówki ciała ludzkiego powoduje natychmiast groźne oparzenia, natomiast dotknięcie materiałów łatwopalnych może spowodować pożar. Należy także uważać aby końcówka lutownicza nie dotykała przewodów zasilających bo może to być przyczyną spięcia instalacji, porażenia a nawet pożaru. Każde odstępstwo od standardowego funkcjonowania powinno natychmiast być zgłaszane opiekunowi a lutownica a stacja lutownicza powinna być natychmiast odłączona od źródła prądu. Stanowisko do lutowani powinno być dobrze oświetlone oraz posiadać sprawna wentylację. W przypadku gdy wystąpi sytuacja poparzenia należy natychmiast schłodzić oparzone miejsce i zgłosić ten fakt opiekunowi. Ostrzeżeni podczas tworzenia obwodów drukowanych. Podczas tworzenia obwodów drukowanych należy zwrócić szczególna uwagę na proces termicznego nanoszenia druku oraz na proces trawienia obwodów w miedzianym laminacie. Podczas termicznego nanoszenia rysunku obwodu na laminat używane są wysokie temperatury, które mogą być przyczyna groźnych poparzeń, dlatego należy zachować szczególna ostrożność oraz nie dotykać płytek gołą dłonią. Należy stosować rękawice ochronne, które potrafią ochronić ciało ludzkie przed wpływem wysokiej temperatury. W przypadku gdy wystąpi sytuacja poparzenia należy natychmiast schłodzić oparzone miejsce i zgłosić ten fakt opiekunowi. Podczas procesu trawienia są wykorzystywane chemiczne środki, które mają silne właściwości żrące. Podczas pracy z chemikaliami powinno się nosić okulary zabezpieczające oraz rękawice gumowe i fartuch. Należy bardzo ostrożnie obchodzić się z pojemnikami trawiącymi aby nie rozlać zawartości. W przypadku gdyby chociaż kropelka wytrawiacza dostała się do oka, należy je natychmiast przemyć dużą ilością zimnej wody a fakt ten zgłosić do opiekuna. Proces trawienia powinien odbywać wyłącznie pod ścisłą kontrolą opiekuna.
  10. Słuchajcie mam pytanko, mój syn jako pierwszego robota zmontował sobie gotowy zestaw Mobot klasy mini sumo MAOR-12. Obecnie pisze i testuje do niego oprogramowanie. Jest jeszcze młody a elektronikę dopiero poznaje, jednak myślimy wspólnie (chyba, że dopuszczają 1o latków) wystartować na tych zawodach. Ponieważ maor ma dwa procki atmega (16 i 32) oraz wolne interfejsy zbudowaliśmy do niego dodatkową płytkę z czujnikami (umieszczoną z przodu robota) przerabiającą go na line followera. Walczymy z oprogramowaniem jednak czytając regulamin nie wiem, czy robot ten będzie mógł wystartować? Co prawda można go kupić w Internecie ale jako mini sumo (i to też bez oprogramowania) a nie jako Line follower, czy myślicie że będzie mógł wziąć udział w zawodach? Pracujemy od zera nad nowym Line Follewerem ale niestety nie wiem kiedy zakończymy prace a tego mamy praktycznie gotowego.
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.