Skocz do zawartości

Elvis

Użytkownicy
  • Zawartość

    3 173
  • Rejestracja

  • Ostatnio

  • Wygrane dni

    249

Elvis zajął 1. miejsce w rankingu.
Data osiągnięcia: 16 marca.

Treści użytkownika Elvis zdobyły tego dnia najwięcej polubień!

3 obserwujących

Informacje

  • Płeć
    Mężczyzna
  • Lokalizacja
    Warszawa
  • Zawód
    programista
  • Moje zainteresowania:
    Linux, STM32, FPGA

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

Osiągnięcia użytkownika Elvis

Lokalny Mentor

Lokalny Mentor (16/19)

  • Za udzielenie wzorowej odpowiedzi
  • Za udzielenie wzorowej odpowiedzi
  • Za udzielenie wzorowej odpowiedzi
  • Stały wizytator
  • Blogger (za artykuł na blog Forbota)

Odznaki

1,9 tys.

Reputacja

  1. Jest jeszcze pamięć MRAM, podobno trwalsza od FRAM.
  2. @P-- Czy podczas próby odczytu adresów czujników podłączasz jeden czy dwa czujniki jednocześnie?
  3. Elvis

    Obsługa USB w STM32

    Jak MCU ma serdes to nic dziwnego że obsługuje coś bardziej współczesnego niż USB2.0, czy SPI. Ale temat jest chyba o STM32...
  4. Elvis

    Obsługa USB w STM32

    Większość STM32 nawet high-speed (480Mbps) nie obsługuje o 3.0 i nowszych nie ma nawet co marzyć. Natomiast full-speed, czyli 12Mbps jest obsługiwane przez większość modeli i pozwala zapoznać się z możliwościami jakie oferuje USB. Bardzo fajny interfejs do nauki zanim się zabierze za coś bardziej nowoczesnego jak USB 3.1, albo PCIe.
  5. Elvis

    Obsługa USB w STM32

    Moim zdaniem masochizmem jest używanie HAL do USB. To delikatnie mówiąc niezbyt dobrze i prosto napisana biblioteka... Natomiast na rejestrach można sobie zrobić pięknie działającego HID-a w moment 🙂
  6. @masi23x Bardzo dobre pytanie, stos faktycznie wydaje się nieco magicznym i bardzo losowym zjawiskiem, chociaż w rzeczywistości wcale taki nie jest. Zacznijmy jednak od wyjaśnienia czegoś innego - celem tego przykładu nie było pokazanie komunikatu jakie zobaczy użytkownik, ale zwrócenie uwagi, że wartości zmiennej lokalnej zostaną nadpisane i w rezultacie wysłany komunikat może być niepoprawny. Faktycznie, dokładna treść komunikatu może być różna w zależności od wersji i ustawień kompilatora. Okazuje się jednak, że skoro użytkownicy kursu używają mniej-więcej tej samej wersji środowiska CubeIDE, czyli bibliotek i kompilatora, więc uruchamiane programy działają bardzo podobnie. Pojawia się więc kolejne, może nawet ciekawsze pytanie - jak to jest z tym stosem i czy wartości na nim są losowe? Okazuje się, że nie - procesory działają w sposób deterministyczny, więc i zawartość stosu jest przewidywalna. Więc jeśli jedna funkcja tworzy na stosie zmienne lokalne, a następnie kolejna funkcja będzie używała stosu, to nastąpi nadpisanie wartości - i o ile nie wystąpią przerwania używające tego samego stosu, to każde uruchomienie będzie dawało identyczne efekty.
  7. Elvis

    Komputer do kompilacji arduino ide

    @SOYER Skoro już miałeś zgodę to może warto z tej opcji skorzystać 😉 Nowszy laptop zawsze się przyda. Tylko jeśli zostaniesz przy win10/11 to musisz sporo wydać, a efekt będzie raczej mizerny. Proponowałbym rozważyć taką opcję - kupić nowego lapka i zainstalować na nim Linuxa. Wtedy nawet słabsza maszyna powinna działać bardzo przyzwoicie, więc może z tych 2k jednak trochę zostanie. Na starszym laptopie nadal będziesz miał dobrze znanego windowsa, a oprogramowanie zawsze można wymienić. Ja od kilku lat sporadycznie używam okienek i przyznam, że coraz mniej za nimi tęsknię. A z tego co widzę wysiłki M$ idą raczej w przeciwnym kierunku niż optymalizacja... chociaż może to stara, sprawdzona sztuczka - spowalniać starszy sprzęt i zachęcać do zakupu nowszego. Wszyscy chcą być jak Apple.
  8. Elvis

    Komputer do kompilacji arduino ide

    @SOYER Dla pewności powtórzyłem test. Po prostu wyszedłem z Arduino IDE, uruchomiłem je ponownie i wybrałem kompilację (bez zmiany czegokolwiek w kodzie). Tym razem wyszło 5 min. 33 sek. Ale to nie ma nawet porównania do 14 sek. które przy małej zmianie ma @ethanak - na niby wolniejszym sprzęcie. Problem jest chyba nie sprzętowy, ale programowy. Spróbuj namówić @ethanak-a na podzielenie się sekretną wiedzą o arduino-cli, zainstaluj sobie Linuxa obok windowsa, do uruchomienia arduino nie trzeba być ekspertem. A podczas zaoszczędzonego czasu będziesz miał 2 koła na poprawiacze humoru 😉
  9. Elvis

    Komputer do kompilacji arduino ide

    Chyba wiem gdzie jest problem... Na tym samym laptopie mam jeszcze drugi dysk z Win11. Ten sam projekt kompiluje się nieco ponad 6 minut.
  10. Elvis

    Komputer do kompilacji arduino ide

    @AntekBezak Tak jak napisałem, najpierw testowałem na stacjonarnym - co prawda na tyle małym, że używam zamiast laptopa, ale zawsze. Komputer składałem z myślą o zabawie FPGA, więc to dość silna konfiguracja na i9-12900K. Wydaje mi się, że trudno porównywać z laptopem (chociaż jeśli ktoś będzie miał podobne wyniki na lapku to bardzo proszę o info, w sumie wolałbym coś poręczniejszego). Przetestowałem właśnie kompilację na laptopie, który ma już kilka lat (i7, 8-gen). Wyszło mi 1 min 52 sek. Poniżej pełna konfiguracja:
  11. Elvis

    Komputer do kompilacji arduino ide

    W każdym razie po bardzo długiej walce z Arduino IDE udało mi się ten szkic skompilować. Zajmuje to niecałe 40s... Co prawda na stacjonarnym komputerze i na Ubuntu 20.04, ale chyba nic nie tłumaczy takiej różnicy w czasie kompilacji. 30x to trochę za dużo. @SOYER Wydaje mi się, że Twój komputer musi być już mocno obciążony, chociaż nie mam pojęcia czym. W każdym razie pewnie zwykła reinstalacja systemu, albo jeszcze lepiej instalacja Linux-a dałaby ogromny przyrost prędkości. Może warto chociaż spróbować zanim kupisz nową maszynę? I jeszcze jedno - Arduino IDE używa tylko jednego rdzenia. To jakiś koszmar i marnowanie zasobów. Więc kolejna sprawa do poprawki - zamiast wymieniać sprzęt, może zmień oprogramowanie? Nie wiem na co najłatwiej przejść z Arduiono IDE, może PlatformIO? W każdym razie cokolwiek co potrafi użyć kilku rdzeni da ogromny przyrost prędkości.
  12. Elvis

    Komputer do kompilacji arduino ide

    Miałem jednak głupi pomysł z tymi testami... W każdym razie nauczyłem się jednego - Arduino IDE jest fajne dla małych projektów, ale coś jak Supla to już nie za bardzo. Doinstalowanie wszystkich bibliotek to jakiś koszmar. @AntekBezak Musisz zmienić target na ESP32 wtedy powinien widzieć HTTPUpdateServer.
  13. Elvis

    Komputer do kompilacji arduino ide

    @SOYER Jeśli podasz linka do projektu który kompilujesz 20min, albo chociaż do czegoś podobnego to może porównamy czasy kompilacji na rożnych konfiguracjach. Wtedy będzie łatwiej zdecydować co naprawdę potrzebujesz.
  14. Elvis

    Komputer do kompilacji arduino ide

    Tak z ciekawości zapytam - co jest złego w procesorach >10 generacji?
  15. @H1M4W4R1 pcileech nie wydaje się aż taki skompliowany. Ale raczej nie planowałem pisania o PCIe, na początek jest sporo łatwiejszych tematów.
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.