Skocz do zawartości

bargai1234

Użytkownicy
  • Zawartość

    9
  • Rejestracja

  • Ostatnio

Informacje

  • Płeć
    Mężczyzna

Osiągnięcia użytkownika bargai1234

Odkrywca

Odkrywca (4/19)

  • Za 5 postów
  • To już rok!
  • To już 5 lat!

Odznaki

0

Reputacja

  1. bargai1234

    Rozpoznanie silnika

    Enkoder odpada, brak tylu wyprpwadzeń. Nie wiem czemu tego nie mogłem znaleźć, ale znalazlem. Układ o którym mowa to wbudowany układ przeciwzakłóceniowy. To nie jest zdjecie robione przeze mnie. Nie rozkręcalem silnika dlatego nie wiem co tam się w stojanie znajduje. Dlatego zapytałem o poradę 😉 Co do parametrów silnika to je znam, także chodziło mi tylko o typ silnika. Dzięki za ospowiedz, mysle ze masz rację.
  2. bargai1234

    Rozpoznanie silnika

    Opinia dotyczaca typu silnika, a nie opinie dotyczaca silnika 😉 poprzez typ rozumiem przyporządkowanie go do grupy silniklów. Silniki komutatorowe szeregowe przyszly mi na myśl, ale myli troszkę układ drugi od prawej-nie wiem co to jest i jakie jest jego zadanie.
  3. Witam wszystkich, mam lekką niepewność dotyczącą posiadanych silników. Czy mógłby ktoś wyrazić swoją opinię dotyczącą typu poniższego silnika ? Dzięki za pomoc, Pozdrawiam!
  4. Witam po czasie, chciałbym użyć zasilacza 12V/1,4A, który posiadam w domu. Co do parametrów ogniw nie jestem w stanie powiedzieć wiele, ponieważ pochodzą one z odzysku. Są jednak sprawne. Znalazłem też link, w którym opisany jest przykład ładowarki opartej o układ LM317(http://shdesigns.org/lionchg.shtml. Po pewnym założeniu co do maksymalnej wartości prądu ładowania ogniwa uzyskałem informację, że temperatura złącza będzie bardzo bliska dopuszczalnej wartości. Trzeba by było pomyśleć o jakimś sporym radiatorze, albo tak jak powiedziałeś o ładowarce impulsowej. Skłaniałbym się bardziej do tej drugiej opcji, jednak nie może to być nic gotowego zakupionego z sieci. Chodzi tutaj o nieco bardziej samodzielne wykonanie czegoś prostego i skutecznego.
  5. Witam wszystkich, realizuje projekt pojazdu sterowanego przy pomocy smartfona. Aktualnie borykam się z problemem dotyczącym prostej ładowarki dla pakietu ogniw Li-Ion 2S, które to ogniwa wykorzystywane są do zasilenia całego układu. Myślałem o tym, aby wykonać na płytce układ oparty o MCP73862 lub MCP73864 jednak problem jest z dostępnością tych elementów. Na TME znalazłem zamienniki w postaci układów MCP73844-840I/MS lub MCP73842-820IUN dedykowany do kontroli ładowania ogniw w pakiecie 2S. Dodatkowo chciałem wykonać balanser w postaci diod Zenera lub układu TL431. Czy taka (powtarzam) PROSTA ładowarka może się sprawdzić ? Macie może jakieś ciekawe propozycje ? Z góry dziękuję za wszelką pomoc. Pozdrawiam
  6. Witam wszystkich, ostatnio zakupiłem moduł Bluetooth HC-06 ZS-040. Cała konfiguracja przebiegła sprawnie i cieszyłem się komunikacją między smarfonem, a mikrokontrolerem/komputerem. Z dnia na dzień utraciłem możliwość jakiejkolwiek komunikacji. Dokładniej mówiąc po doprowadzeniu zasilania do modułu Bluetooth nie jest on wykrywany przez smarfon, dioda sygnalizująca stan pracy modułu kompletnie nie działa, próbuję łączyć się przez RS232 i też brak oznak życia układu. Według producenta układ można zasilić napięciem w zakresie od 3,6 V do 6 V podłączane do pinu VCC, wyprowadzenia komunikacyjne pracują z napięciem 3,3 V (tolerują 5 V). Ja natomiast cały układ zasiliłem napięciem z przetwornicy 5V, również wyprowadzenia komunikacyjne pracowały na takim napięciu. Czy ma ktoś pomysł co mogło się stać, co mogłem zrobić nie tak? Prosiłbym o podrzucenie pomysłu na rozwiązanie tego problemu.
  7. Witam wszystkich! Dość nietypowo jak na to forum, ale może znajdę jakąś pomocną dłoń. Chodzi o zaprogramowanie sterowania taśmociągów przy użyciu sterownika PLC. Oto opis jak one pracują: System transportowy składa się z pięciu taśmociągów. Pierwsze dwa (A i B) są ułożone "równolegle", po czym „schodzą się” w jeden ©, na którego końcu znowu rozgałęziają się na dwa ułożone "równolegle" (D i E). Na początku taśmy A i B umieszczamy transportowane przedmioty. Podając sygnał na wejście I1 sterownika kierujemy paczkę taśmą A na koniec taśmy D, a podając sygnał na wejście I2 sterownika kierujemy paczkę taśmą B na koniec taśmy E. Na końcu taśmy C znajduje się sterowana zwrotnica, kierująca paczki na taśmę D lub E. Wysoki sygnał na wyjściu sterownika (Q1-Q5) uruchamia silnik odpowiedniej taśmy A, B, C, D, E. Wyjście Q6 steruje zwrotnicą na końcu taśmy C ("1" kieruje na D, "0" - na E) Każda pusta taśma powinna być wyłączona. Mam zrealizować kilka podpunktow do tego zadania i zatrzymałem się na jednym. Chodzi w nim o to, aby realizować start/stop taśmociągów, czyli aby po ponownym uruchomieniu transport paczki nie zaczynał się od początku taśmociągu tylko od miejsca zatrzymania. Nie jest to, przynajmniej dla mnie, na tyle trywialne na ile się wydaje, więc prosiłbym o jakieś wskazówki. Jeśli mam opisać coś konkretniej to prosiłbym o komentarz.
  8. Niestety, kupno czegoś już zaprojektowanego odpada. Musi to być coś mojego autorstwa. Też się uparłem, z tego powodu że wszyscy to wykorzystują w swoich projektach, ale racja. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, dlatego postanowiłem wziąć sobie twoją radę do serca i kupię inny mostek. Niestety, nie mogę kupić nic na ali bo wiązałoby się to z długim czasem oczekiwania, a ja chcę przejść sprawnie do działania. Podobnie sprawa wygląda z zasilaniem, też przeglądałem rózne projekty i pojawiają się tam najczęsciej stabilizatory liniowe. Jednak masz racje, przekształtnik obniżający lub UBEC, to znacznie lepsze rozwiazanie. Co do prądów, to zależy od silników jakie użyję. Jeśli te które wstawiłem powyżej to pobierają maksymalnie 2*210mA, Bluetooth 50mA, mostek okolo 3mA, sensory liczę 20mA + zapas na swego rodzaju dodatki co daje łącznie maksymalnie 600 mA. Prądy wyjściowe z przetwornicy przy zbijaniu napięcia wynoszą maksymalnie 1 A, a więc jak najbardziej odpowiednio. Jeśli znajdzie się ktoś więcej to również proszę o wyrażenie swojego zdania 😉
  9. Dzień dobry wszystkim, to mój pierwszy post na tym forum. Zwracam się do was z prośbą o pomoc. Nie wiem, czy to odpowiednie miejsce na ten temat. Jeśli nie to proszę o subtelne upomnienie w komentarzach. Do rzeczy ! 😉 Jestem na etapie rozpoczęcia pracy nad projektem i skompletowania części. Nie chcę, aby ten projekt przekroczył znacznie moje fundusze, dlatego chcę mieć pewność, że nie będę wymieniał komponentów co wiązałoby się z dodatkowymi kosztami(doświadczenie z poprzedniego projektu). Cel: robot mobilny sterowany smartfonem w oparciu o uC z rodziny AVR programowany w czystym C, medium transmisyjne to Bluetooth, dodatkowo myślę o sprzężeniu zwrotnym od prędkości obrotowej i prądu, aby przy użyciu regulatorów zadawać stałą wartość prędkości obrotowej. A więc tak, cały układ chcę zasilić napięciem z dwóch połączonych szeregowo ogniw Li-Ion(razem 7,26V, o wydajności prądowej 2,6Ah). Do uC, Bluetooth, sensorów oraz do logiki sterownika silników L293D przez stabilizator L7805 doprowadzić napięcie 5V. Jako sensory prądu wykorzystać chciałbym ACS714 -5A do +5A. Do pomiaru prędkości obrotowej enkodery zamontowane na wale silnika(nie mam jeszcze sprecyzowanych ponieważ waham się nad silnikami). Silniki i tutaj pojawia się problem. Wykorzystać chcę silniki z przekładnią redukcyjną. Poszperałem trochę w internecie i wpadły mi dwa modele w oko. Jednym z nich jest Silnik DC Micromotors HL149 z przekładnią 21:1(tutaj link ). Problemem jest jego znikoma dostępność. Kolejnym silnikiem jest Silnik DC z przekładnią 6V 120obr/min MT80(link tutaj ). Mam w planach, aby stelaż do tego robota wykonany był przy użyciu drukarki 3D. 1. Moglibyście polecić jakieś sprawdzone przez was silniki, które nadawały by się w waszym odczuciu po przeczytaniu tego zarysu? A może kupić gotowy silnik z enkoderami i przekładnią? Tylko, że to znowu duże koszta.. Liczę na was ! Zaraz po napisaniu posta pojawiła się możliwość zakupienia takich silników tutaj link. Dajcie znać co myślicie 😉 2. Jak sprawa wygląda z tymi regulatorami w takim projekcie? Miałem możliwość już doboru takich regulatorów dla napędu elektrycznego , jednak wszystko to teoria i symulacje w Matlab/Simulink itp. Wiem, że sygnał ze sprzężenia zwrotnego muszę podać na przetwornik ADC, tylko jak wygląda jego dalsza obróbka. Realizować całkowanie przez metodę trapezów/prostokątów ? Wiem, że Matlab współpracuje z Arduino, jednak nie mam zarysu jak to konkretniej wygląda bo nie miałem styczności z takim wykorzystaniu Arduino, tym bardziej mikrokontrolerami AVR. 3. Jak oceniacie tego typu projekt? Jakie mogą pojawiać się największe problemy. Dzielcie się, zapraszam do dyskusji 😉 Z góry dziękuję za pomoc udzieloną w komentarzach!
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.