Skocz do zawartości

[Konkurs] GŁOSOWANIE - Proxxon FBS 240/E - #1 - Mój Warsztat


Treker

Wybieram warsztaty użytkowników:  

145 użytkowników zagłosowało

Wyniki głosowania są ukryte!

Ankieta jest już zamknięta!


Pomocna odpowiedź

Rozpoczynamy głosowanie w I edycji konkursu organizowanego razem, ze SwiatNarzedzi.pl, w którym do wygrania są narzędzia Proxxona FBS 240/E. Moja recenzja nagród dostępna jest na blogu w artykule: Zestaw dla robotyka – Proxxon + statyw wiertarski + imadło.

Pierwszym zadaniem konkursowym było pokazanie swojego warsztatu, w którym brakuje Proxxona. Więcej na ten temat można znaleźć w osobnym artykule na blogu, a wszystkie zdjęcia dostępne są w tym temacie na forum.

W celu wyłonienia zwycięzcy uruchomiona została ankieta (dostępna powyżej). Każdy zalogowanych użytkownik może oddać maksymalnie 4 głosy. Dozwolone są głosy na swój warsztat. Głosowanie trwa do 08.04 (włącznie). Zastrzegam prawo do weryfikacji głosów i usunięcia tych, które zostaną zdobyte w podejrzany sposób.

W międzyczasie zachęcam do udziału w drugiej edycji: Zdobądź Proxxona FBS 240/E – #2 – Mój robot

Link do komentarza
Share on other sites

Czekałem z dyskusją na koniec, by nie zaciemniać konkursu a chciałem o kilka rozwiązań w warsztacie podpytać. A tu temat zamknięty. Mogę sobie tutaj wprowadzić drobny spam w postaci dodatkowych pytań?

Ogólnie konkurs bardzo trafiony - poza samą ideą konkursu nagrodą jest właśnie możliwość podpatrzenia ciekawych patentów i przeniesienia do swojego warsztatu.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Skoro dostałem oficjalną zgodę 😉. W sumie i tak wszyscy zainteresowani tu zaglądają.

Marooned

Jakiej mocy są te metalohalogeny? Światło nie za bardzo razi padając prosto na blat? Myślałem o takim oświetleniu, ale skierowanym w sufit.

Lepiej obsługuje się oscyloskop stojący wyżej? Widzę zmianę w stosunku do projektu, a u siebie też zaczynam myśleć nad półkami. I napisz co to za smakowite przekąski podjadasz podczas pracy.

xdarek

Ta maszyna pod oknem to taka tokarko-frezarko-wszystko w jednym? Samoróbka czy ulepszony chińczyk? Jak się to sprawuje?

pyraminx

Na jakiej wysokości jest blat roboczy? Po płytkach oceniam że 70 lub 87cm. Wygodnie pracuje się stojąc przy blacie?

Fajne rozwiązanie z półkami pod blatem i grzejnikiem pod nogami 🙂.

Link do komentarza
Share on other sites

Marooned

Jakiej mocy są te metalohalogeny?

Nad blatem 2x 70W [830 (dostałem dwie wraz z oprawą - używka z komisu) i 942]. 942 zdecydowanie lepsze (CRI>90, barwa 4200K) zarówno pod względem odwzorowania kolorów (CRI) jak i barwy - 830 jest dla mnie za ciepłe (ponoć ciepłe przy mniejszej mocy są przyjemniejsze). Wszystkie na zapłonnikach elektronicznych Tridonic. 3 mam ciche, później dokupiłem inny (35/70W) i tak brzęczy, że wyniosłem go do piwnicy.
Światło nie za bardzo razi padając prosto na blat?
Na 80% czasu używam prawego reflektora, który odbija się od tablicy i blatu dając moim zdaniem odpowiednią ilość światła zarówno do pracy przy kompie (nie świeci prosto w oczy), jak i do pracy nad detalami (świeci prosto w stanowisko prawe). Jeden minus taki, że jest to światło punktowe, więc jak chcę zajrzeć w zakamarki sprzętu, to muszę obracać sprzęt albo sobie doświecić z boku.

Rozważałem świetlówki Philips Graphica, ale po długiej analizie postawiłem na MH.

[więcej info]

Myślałem o takim oświetleniu, ale skierowanym w sufit.
Na suficie oprawa na 4 lampy, którą przerobiłem dając jeden MH (docelowo dwa) i dzieląc ją na 4 niezależne oprawy. To daje pewne pole do popisu 😉 Mam tu też dwie zwykłe żarówki do szybkiego zapalania jak się wchodzi na chwilę oraz jakąś oszczędną, która ledwo rozświetla pokój - dobra np. do wieczornego grania czy oglądania filmików. MH rozgrzewają się kilka minut i później kilka minut po wyłączeniu się studzą (nie da się ich włączyć), więc absolutnie nie nadają się na światło błyskawiczne.

W tej sufitowej siedzi ten drugi 830@70W, który w dół świeci przez mleczną szybę jak i odbija się od sufitu. Niestety, do pracy jeden taki odbijający to stanowczo za mało. Czuję taki półmrok w oczach.

Rozważam jeszcze jakiś lepszy pasek ledowy ze ściemniaczem pod tą półką oscyloskopową. Robiłem już testy i wygląda obiecująco.

Lepiej obsługuje się oscyloskop stojący wyżej? Widzę zmianę w stosunku do projektu, a u siebie też zaczynam myśleć nad półkami.
Póki co uważam, że miejsce na wysokości wzroku jest doskonałą opcją. Nie wiem jak przy wielu godzinach pracy, ale mam za sobą kilka sesji powiedzmy po ~1h i jestem zadowolony. Ekran bliżej oczu (literki są całkiem małe), cała guzikologia dobrze widoczna, przyciski menu nie ulegają błędowi paralaksy i zawsze wiadomo który do czego. No i nie zabiera cennego blatu (jeszcze tylko wspomniana mini półeczka tuż pod główną, na którą będę kładł nieużywane sondy).
I napisz co to za smakowite przekąski podjadasz podczas pracy.
To akurat suszone przekąski: jabłka, żurawina i mieszanka studencka. Ostatnio chciałem porzucić słodkości i zrobiłem nawet małe rozeznanie 🙂

[więcej info]

poza samą ideą konkursu nagrodą jest właśnie możliwość podpatrzenia ciekawych patentów i przeniesienia do swojego warsztatu.
W rzeczy samej! Polecam bliźniacze wątki:

* warsztaty 2009

* warsztaty 2010

Przeorałem oba wątki i zapisałem sobie wszystkie obrazy. Sporo tam podpatrzyłem zarówno ciekawych rozwiązań, jak i dużych nie-nie. Dlatego też uważam, że to główna wartość tego konkursu - podpatrzenie "jak to robią inni" 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

xdarek

Ta maszyna pod oknem to taka tokarko-frezarko-wszystko w jednym? Samoróbka czy ulepszony chińczyk? Jak się to sprawuje?

Jest to mini tokarka, samoróbka. Zbudowana z profili boschowskich 40x40, wg mnie są one "mistrzostwem świata" dla konstruktorów. Takie klocki lego. Wrzeciono to duży uchwyt wiertarski zamontowany na dwóch łożyskach samonastawnych. Stół XY zrobiony na prowadnicach liniowych fi12 oraz prowadnicach HIWIN. Same oprawy łożysk śrub pociągowych oraz koła z korbkami drukowane na drukarce 3D. Silniczek napędzający wrzeciono jest z pralki, moc około 200W i wystarcza w zupełności. Koła pasowe wydrukowane również na drukarce 3D. Chcę w przyszłości dorobić jakieś wrzeciono w osi Z aby móc frezować małe elementy.

Ogólnie tokarki używam dość często, do skracania śrub, zataczania tulejek, robienia rowków pod pierścienie segera, wykańczania powierzchni po druku 3D, czasem mocuję frez i robię ładne wycięcia w płytkach PCB, zastosowań jest naprawdę sporo. Bez problemu toczę w tworzywach sztucznych, mosiądzu, aluminium i stali konstrukcyjnej. Komplet nożyków 8x8 to wydatek ok 60-70zł.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Niestety jedna z osób nie potrafi się uczciwie bawić i zdobywa głosy w nieuczciwy sposób. Nie chce ingerować w głosy oddawane do ankiety, dlatego jeśli osoba ta zwycięży poinformuję Was o tym, a nagroda trafi do użytkownika, który zebrał najwięcej głosów w sposób uczciwy.

Przypominam, że głosowanie trwa do środy (włącznie).

Link do komentarza
Share on other sites

Wyniki są już dostępne. Zdecydowanym zwycięzcą został Marooned, gratulacje!

Wszystkim dziękuję za udział, a zwycięzcę proszę o przesłanie adresu na PW.

Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo mi miło, że moja kanciapa została doceniona 🙂

Cieszę się z tak licznych zgłoszeń, z których wiele można dla siebie podpatrzyć. Nasze warsztaty to też projekty, które ulegają ciągłym modyfikacjom. Warto podpatrywać sprawdzone rozwiązania by umilić sobie pracę 🙂

Wygraną przyjąłem z fajerwerkami i hukiem nieodpowiedzialnie zwierając kondensator lampy błyskowej, która padła na dniach 😅 (nie polecam).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.