Skocz do zawartości

[Zawody] ROBO-NET - 21.03.2015, Warszawa


Treker

Pomocna odpowiedź

Informacja od organizatorów:

Dnia 21 marca 2015 r. odbędą się zawody ROBO-NET, są one skierowane do uczniów liceów, techników i klas młodszych. Ich zamysłem jest zachęcenie uczniów do odkrycia fascynującego świat robotyki. Najważniejszą zaletą tych zawodów jest brak uczestnictwa profesjonalnych drużyn, co stanowi nie lada gratkę dla początkujących i średnio zaawansowanych.

Strona koła: http://iskra.staszic.waw.pl/

Strona zawodów: http://robonet.iskra.staszic.waw.pl/

Link do komentarza
Share on other sites

Z ciekawością przeczytałem regulamin nowej konkurencji, jaką Iskra ma zamiar przeprowadzić na najbliższych zawodach w Staszicu. Co prawda u mnie link nie działa, ale Google nie takie rzeczy znajdował w czeluściach stron 🙂

http://iskra.staszic.waw.pl/wp-content/uploads/2014/12/Regulamin-konkurencji-Sztafeta-rNET.pdf

Pomysł ciekawy, pod względem technicznym niewymagający wielkiej technologii (i dobrze), ale mam kilka wątpliwości:

1. Czy dobrze rozumiem, że zaproponowany sposób komunikacji obu robotów na polu komunikacji jest obligatoryjny? Tzn możemy sobie realizować dowolne inne pomysły, ale ten musimy umieć nadawać/odbierać żeby przejść przez eliminacje?

2. Rozdział 2, pkt 7.4: Dlaczego podczas pokonywania sekcji labiryntu robot który źle skręcił jest dyskwalifikowany? Czyż nie mógłby dojechać do końca ślepej ścieżki, zawrócić i kontynuować jazdę a nadrobiony czas byłby naturalną karą za pomyłkę? Czy chodzi o egzekwowanie bezwzględnej poprawności przekazywanej "mapy"? Co to jest "błędna zapora" i co to znaczy, że robot do niej dotrze? Czy ma w nią uderzyć żeby zostać zdjętym z planszy? Ma przecież czujnik odległości. Po co miałby to robić?

3. Z uwagi na przyjętą 3-krotną wagę czasu komunikacji, konkurencja promuje własne, szybkie algorytmy wypracowane między dwoma nieznającymi się wcześniej uczestnikami (losowanie par finałowych). Mając na to godzinę i bazując tylko na interfejsach które sami wmontowali w roboty naturalnym jest, że będą to raczej różne ruchy przód-tył bo taki czujnik z definicji ma tutaj każdy robot. Zabronione są "powszechnie używane standardy przekazywania danych", ale przykładów wymienionych jest tylko kilka. Czy np. komunikacja w podczerwieni (np. kody zdalnego sterowania) jest dopuszczalna? A proste moduły radiowe inne niż WiFi, BT czy GSM? Czy w ogóle radio jest zabronione? Można by wtedy nadawać w trakcie jazdy (na bieżąco info o znalezionych zakrętach) i czas spędzony na polu komunikacyjnym skrócić do zera.

4. Czy nie uważacie, że losowanie będzie zniechęcało potencjalnych uczestników? Budujesz dwa (żeby mieć co testować) fajne i szybkie roboty z szybką komunikacją, a potem każdy z nich dostaje przypadkowego, słabo sobie radzącego partnera którego właściciel nie potrafi w godzinę zmodyfikować swojego kodu i wracasz z dalekim miejscem lub wręcz nie przejeżdżasz finału. Rozumiem, idea tej konkurencji jest inna (współpraca, innowacyjność itd), ale ludzie lubią wygrywać z innymi ludźmi. Walka z losowością kostek do gry jest mało atrakcyjna. Przy małej liczbie robotów dopuszczalna regulaminem zamiana par nie zawsze będzie sensowna. No i wszyscy muszą się na nią zgodzić.

EDIT: Dodałem (obecnie) działający link do pdf-a.

EDIT2: Dlaczego na rysunku przykładowego toru do tej konkurencji wszystkie zapory od strony robota są czarne? Powinny być chyba łatwo wykrywane (białe?), bo są pomocą i/lub alternatywą do jazdy po linii. Czy tak będzie w rzeczywistości, czy jest to tylko wizja artysty?

Link do komentarza
Share on other sites

Eee tam, nikt tu od nich nie zagląda. Ja czekam na odpowiedź już ponad miesiąc. Zamierzam wybrać się w marcu do Staszica bo to rzut beretem od mnie, ale jakoś nie spodziewam się fajerwerków. W końcu to liceum, a matura zbliża się szybkimi krokami...

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witajcie, tak jak Pan Treker napisał, tak oto zerkam 🙂 .

Eee tam, nikt tu od nich nie zagląda. Ja czekam na odpowiedź już ponad miesiąc. Zamierzam wybrać się w marcu do Staszica bo to rzut beretem od mnie, ale jakoś nie spodziewam się fajerwerków. W końcu to liceum, a matura zbliża się szybkimi krokami...

Przyznaję, nie zaglądałem tutaj, nad czym bardzo ubolewam. Niestety po dwóch miesiącach ciszy w eterze straciłem wiarę, że będzie się coś dziać (mój błąd). A co do matur, to na szczęście jesteśmy albo przed, albo po 😃 .

Czyli organizatorzy mają wywalone? Bo miałem zamiar się na zawodach pojawić, a tu 0 info o czymkolwiek i nie wiem czy sie opłaca mi jechać te 250 km

Nie używałbym tak okrutnych epitetów. Zawody ROBO-NET są w pełni oddolną inicjatywą uczniów. Mimo naszych zainteresowań nadal mamy obowiązki, chociażby przeczytać Pana Tadeusza (swoją drogą polecam 🙂 ). System rejestracji ruszy jeszcze w tym tygodniu i mam nadzieję, że wszyscy zdążą się zarejestrować.

Przepraszam za wszystkie nasze błędy i proszę o wyrozumiałość. W końcu liczy się szczytny cel, ROBOTYKA ! 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Witajcie, tak jak Pan Treker napisał, tak oto zerkam 🙂 .
Eee tam, nikt tu od nich nie zagląda. Ja czekam na odpowiedź już ponad miesiąc. Zamierzam wybrać się w marcu do Staszica bo to rzut beretem od mnie, ale jakoś nie spodziewam się fajerwerków. W końcu to liceum, a matura zbliża się szybkimi krokami...

Przyznaję, nie zaglądałem tutaj, nad czym bardzo ubolewam. Niestety po dwóch miesiącach ciszy w eterze straciłem wiarę, że będzie się coś dziać (mój błąd). A co do matur, to na szczęście jesteśmy albo przed, albo po 😃 .

Czyli organizatorzy mają wywalone? Bo miałem zamiar się na zawodach pojawić, a tu 0 info o czymkolwiek i nie wiem czy sie opłaca mi jechać te 250 km

Nie używałbym tak okrutnych epitetów. Zawody ROBO-NET są w pełni oddolną inicjatywą uczniów. Mimo naszych zainteresowań nadal mamy obowiązki, chociażby przeczytać Pana Tadeusza (swoją drogą polecam 🙂 ). System rejestracji ruszy jeszcze w tym tygodniu i mam nadzieję, że wszyscy zdążą się zarejestrować.

Przepraszam za wszystkie nasze błędy i proszę o wyrozumiałość. W końcu liczy się szczytny cel, ROBOTYKA ! 😉

Nie miałem zamiaru was urażać, poprostu myślałem, że z zawodów nici.

Ilu uczestników np. do kategorii LF się spodziewacie?

Link do komentarza
Share on other sites

Oto dane z pierwszej edycji:

Minisumo 5

Micromouse 1

Linefollower 9

Linefollower LEGO 6

Freestyle 4

Jako że dochodzą jeszcze dwie konkurencje i jest to druga edycja, spodziewamy się tendencji wzrostowej (te liczby nie uwzględniają osób zarejestrowanych w dniu zawodów).

Link do komentarza
Share on other sites

Oto dane z pierwszej edycji:

Minisumo 5

Micromouse 1

Linefollower 9

Linefollower LEGO 6

Freestyle 4

Jako że dochodzą jeszcze dwie konkurencje i jest to druga edycja, spodziewamy się tendencji wzrostowej.

No to myślę, ze warto przejechać sie te pare godzin.

Jak będą zapisy z pewnością się zgłaszamy ze znajomymi 🙂

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Share on other sites

Witajcie,
Jestem osobą odpowiedzialną w ROBO-NET za Sztafetę rNET (oraz jednym z autorów regulaminu). Jestem też absolwentem Staszica (obecnie na studiach) i sesja spowodowała tymczasowe zaprzestanie prac nad Sztafetą (teraz wznawiam prace) - niemniej jednak przepraszam za opóźnienie, bo jest faktycznie spore. Fakt jest taki, że dopiero kontakt od organizatora (na Forbot.pl: okman) zwrócił moją uwagę na ten wątek.

Odpowiedzi (zdaję sobie sprawę, że niezwykle spóźnione, ale może wciąż jeszcze dla kogoś okażą się przydatne) na pytanie odnośnie Sztafety (pytania zadał marek1707, wielkie dzięki za zainteresowanie):

1. Tak, umiejętność komunikacji zgodnie z protokołem jest niezbędna do przejścia eliminacji – ma to na celu odrzucenie robotów, które w ogóle nie są w stanie się komunikować i zapewnienie (w ostateczności) jakiejkolwiek działającej metody komunikacyjnej w finale. Lepiej mieć cokolwiek (jeżeli misterny plan napisania czegoś bardziej wydajnego w ostatniej chwili okaże się błędny) niż nic.

2. Cóż, odpowiedź jest prosta – (prawie) każdy labirynt da się pokonać metodą prawej (bądź lewej, jak kto woli) ręki – trzymając się ściany zawsze dojdzie się do celu – wtedy nie byłaby potrzebna komunikacja, a szybkie roboty jadące bezmyślnie mogłyby wygrać konkurencję. Błędna zapora udaje, że trasa za skrętem w złą stronę ma swoją kontynuację – inaczej możliwe byłoby przejechanie labiryntu bez odczytania komunikacji, bazując na sprawdzaniu, czy za zakrętem w jakiejś odległości stoi zapora (jeżeli stoi błędna – bo nie musi stać – to nie jest to możliwe). Na ostatnie stronie Załącznika nr 1 do regulaminu Sztafety (po powiększeniu) można zobaczyć jak przykładowo ustawione są błędne zapory.

3. To, co zostało uwzględnione w § 7 pkt 2 jest zabronione bezwzględnie. To co zostało uwzględnione w § 7 pkt 4 jest na 100% dozwolone. Nie jesteśmy w stanie wymienić wszystkich metod komunikacji, więc postanowiliśmy, że postawimy na pomysłowość zawodników – jeżeli coś nie jest zabronione i nie jest „powszechnie używanym standardem przekazywania danych” (na przykład Bluetooth) to jest w porządku. Ale należy pamiętać, że na przykład radio musiałby mieć oba roboty, co więcej, może się okazać, że będą zakłócenia radiowe i inne tego typu problemy.

4. Jeżeli chodzi o losowanie – niestety jest to wada wszystkich, wymagających współpracy konkurencji. Odnosząc się do podanego przykładu (fajny i szybki robot w parze z słabym) – podejrzewam, że kierowany chęcią wygranej zespół twórców lepszego robota będzie chciał pomóc tym słabszym opracować kod – a pomoc nie jest zakazana (nawet jeżeli będzie polegała na napisaniu od nowa części komunikacyjnej). W rzeczy samej poziom par sam się wyrównuje – zawodnicy o wysokim poziomie będą ryzykować, chcąc osiągnąć jak najlepsze wyniki (a to może skończyć się tragicznie), a słabsi otrzymają pomoc w pracy od lepszych. Oczywiście jeżeli ktoś jest nastawiony tylko na wygraną po jak najmniejszym koszcie, to cóż, na ROBO-NET są też klasyczne konkurencje.

5. (odnośnie „EDIT2”) Zapory nie mają zdefiniowanego koloru (prawdopodobnie będą białe), na wizualizacji są czarne, bo jeżeli byłyby białe to powstałyby problemy z czytelnością (inaczej: jest to wizja artysty, a dokładniej moja – choć za artystę się nie uważam, tu chodziło o względy praktyczne).

Jeżeli ktoś ma jakiekolwiek inne pytania odnośnie Sztafety, teraz już będę śledzić ten wątek…

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.