Skocz do zawartości

[Micromouse] Mysza


Treker

Pomocna odpowiedź

Zabrałem się za projekty myszy, więc pora na temat w worklogach. Ogólne założenia konstrukcyjne to:

Założenia elektroniczne:

Mikrokontroler STM32F103RBT6

Dwa mostki jednokanałowe TB6593FNG

Enkodery magnetyczne

Zasilanie przez stabilizatory liniowe LDO.

4 czujniki, dwa skierowane do przodu oraz dwa diagonalne

Moduł komunikacji bezprzewodowej bluetooth BTM112

Diody sygnalizacyjne

Przycisk podłączony do mikrokontrolera

Możliwość programowania przez bootloader

Założenia mechaniczne:

Minimalizacja PCB.

Silniki - Pololu 10:1HP bez osi dwustronnej

Własne koła, w które wbudowane zostaną magnesy do enkoderów

Napęd umiejscowiony na środku. Uznałem, że jeszcze za wcześnie na podwójne koła oraz przesunięcie osi napędowej do tyłu.

Założenia programowe:

Implementacje profilerów prędkości

Komunikacja z kontrolerem. Przesyłanie najważniejszych danych z robota.

Filtrowanie odczytów z czujników

Schemat powstał już jakiś czas temu i prezentuje się następująco:

Projekt płytki dostępny jest na blogu.

Aktualnie powinienem zająć się przygotowywaniem do programowania. Niestety w MM nie mam jeszcze zbyt dużego doświadczenia. Dlatego chciałbym się Was poradzić o kolejność w jakiej rozpracowywać mysz.

1) PID dla silników

2) Profilery prędkości

3) Czujniki

Taka kolejność jest dobra, czy najpierw zająć się czujnikami? Dokładniej chodzi mi o to, czy na początku zająć się jedynie sterowanie napędu bez sprzężenia od czujników czy od samego początku wykorzystywać również czujniki?

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za wskazówki. Tak przy okazji podpytam z jaką częstotliwością wywołujesz regulator prędkości silników? Bawiłem się już różnymi ustawieniami w nowym LFie i w pewnych sytuacjach miałem wrażenie, że wcale szybciej != lepiej. Silniki Pololu mają dość spore luzy na przekładniach, więc osiągnąć dużą dokładność jest trudno.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja odpalam regulator silników 1000 razy na sekundę, nie próbowałem innych ustawień. Ja zaczynałem na pololkach 30:1, tam znacznie łatwiej można było dobrać nastawy dla małych prędkości robota (powiedzmy do 30cm/s). Przy zmianie na 10:1 problemy były szczególnie dla utrzymania prawidłowej orientacji robota (przeregulowanie lub duży błąd). Sytuację poprawiło dopiero wykorzystanie żyroskopu jako sprzężenia zwrotnego.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Macio, dzięki. No właśnie też kierowałem pewne przypuszczenia na przekładnie. Regulator również odpalałem co 1ms, jednak wydawało mi się, że lepszy efekty były dla 1,5ms. Będę jeszcze testował.

Link do komentarza
Share on other sites

Projekt chwilowo wstrzymany. Stoi na kołach, zmontowany, nawet trochę zdążył pojeździć.

Nie mam niestety dobrych, aktualnych zdjęć, więc wrzucam tylko stare z telefonu:

Link do komentarza
Share on other sites

Konkret, ma potencjał. Tylko po co takie grube opony? Ten silikon musi strasznie dużo ważyć... ja bym dał większe felgi, a mniej gumy dookoła;) Chyba że zakładasz, że tak szybko się będą ścierać te koła, że tylko bedziesz odejmował podkładki pod silnikami 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Opony są tak grube, ponieważ wtopiłem w nie magnesy do enkoderów, których nie widać na zdjęciu.

Mocowania aluminiowe z Botlandu, zgadza się.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.