Skocz do zawartości

RaspCar1.0


Pomocna odpowiedź

Jako że znowu wylądowałem na bezrobociu, to postanowiłem ogarnąć moją całą wiedzę i stworzyć coś ekstra za minimalne koszty jako Open Project, który będzie można rozwijać w dowolny sposób.

Pierwszą wersję można już obejrzeć na yt, projekt oparty jest na komputerze Raspberry Pi, a jego kody źródłowe będą całkowicie otwarte:

Pomysł polega na stworzeniu robota podobnego do łazika marsjańskiego. W pierwszej wersji (którą już opisałem) RaspCar1.0 jest sterowany za pomocą telefonu komórkowego z Androidem przy użyciu bluetooth. Program do androida napisałem sam, a jego kod źródłowy można pobrać z:

http://avrkwiat.nstrefa.pl/omnie/index.php?option=com_content&view=article&id=207&Itemid=235

Niestety nie mam kasy na założenie konta w google play, dlatego na razie trzeba go instalować przez Eclipsa. Aplikacja potrafi sterować robotem za pomocą ekranu dotykowego, kursorów i wewnętrznego akcelerometru. Co daje niezłą zabawę przy sterowaniu robotem.

Cały projekt opisuje na:

http://avrkwiat.nstrefa.pl/omnie/index.php?option=com_content&view=article&id=212&Itemid=240

Z czasem mam zamiar dołączyć kamery oraz zrobić sterowanie za pomocą strony www. Mam nadzieje, że projekt się spodoba i znajdę kilku hobbystów którzy także zaczną rozwijać swoje łaziki marsjańskie 😃

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

Przeniosłem do innego działu.

Link do komentarza
Share on other sites

Niestety nie mam kasy na założenie konta w google play, dlatego na razie trzeba go instalować przez Eclipsa. Aplikacja potrafi sterować robotem za pomocą ekranu dotykowego, kursorów i wewnętrznego akcelerometru. Co daje niezłą zabawę przy sterowaniu robotem.

O_o a nie mogłeś po prostu wrzucić na serwer skompilowanego apk? do tego nie trzeba przecież konta na google play. Pierwsze słyszę, że program napisany przez kogoś trzeba instalować przez eclipse. Fajnie że dałeś źródła, ale wystarczy wrzucić na telefon plik gra1.apk który również znajduje się w paczce, i nie trzeba do tego instalować eclipse+adk!

Link do komentarza
Share on other sites

W projekcie w katalogu bin znajduje się skompilowany program Gra1.apk. Jak widzę dla chcącego nic trudnego i sobie poradziłeś ^^ bez instalacji Eclipsa.

W sumie dając kody źródłowe, myślałem, że każdy będzie chciał przerobić aplikację pod siebie (dodać swoją muzykę, dźwięki, obrazki itp) i nie wpadłem na to, że ktoś będzie korzystał z tego co napisałem 🙂. Ale dzięki za zwróconą uwagę.

Niedługo ukaże się wersja RaspCar2.0v sterowana przez WiFi z kamerką itp. Serwer lighttpd i kamerka już przetestowany. Przekazywanie wartości na silniki także działają. Niestety wyjechałem do brata i zapomniałem zabrać robota ze sobą. Więc trzeba poczekać, aż się pogoda zepsuje i wrócę do domu.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

PWM jest z biblioteki WiringPi, a opis tego PWM masz na stronie:

https://projects.drogon.net/raspberry-pi/wiringpi/software-pwm-library/

Specyfikacja ze strony:

Each “cycle” of PWM output takes 10mS with the default range value of 100, so trying to change the PWM value more than 100 times a second will be futile.

Each pin activated in softPWM mode uses approximately 0.5% of the CPU.

There is currently no way to disable softPWM on a pin while the program in running.

You need to keep your program running to maintain the PWM output!

Ja ustawiłem od 0 do 9 ten przedział (bo taką wartość przekazywałem z telefonu w wersji RaspCar1.0). Ale jak to się ma do rzeczywistych wartości, to teraz nie powiem, bo siedzę u brata, a tu nie mam oscyloskopu. W domu będę dopiero od września jak zacznę pracę w szkole i pewnie wtedy będę dalej rozbudowywał ten projekt z moimi uczniami.

Prędkość kół i skręt mnie nie interesuje. Może kiedyś z nudów to zrobię, ale teraz wolałbym dopracować sterowanie i zacząć pracę nad RaspCopterem. Silniki i stelaż już wybrałem tylko potrzebuje jakiś tysiąc zł 😋, więc trzeba szukać robotę, żeby mieć na swoje zabawki 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Chodziło mi nie tyle o kod, ale o to abyś w interfejsie graficznym pokazywał te wartości, najlepiej na jakichś suwakach czy czymś w tym guście.

100Hz to taka trochę nędza :/ Jak z maksymalną rozdzielczością takiego PWMa? Szło by sterować serwa?

Link do komentarza
Share on other sites

Silniki i stelaż już wybrałem tylko potrzebuje jakiś tysiąc zł

Szczerze to nie wiem na co chcesz tyle wydać, jak można za 500zł spokojnie złożyć przyzwoitego koptera. Oczywiście aparatura też kosztuje, ale za 150zł można spokojnie z chin ściągnąć którąś z turnigy.

Link do komentarza
Share on other sites

zacząć pracę nad RaspCopterem. Silniki i stelaż już wybrałem tylko potrzebuje jakiś tysiąc zł 😋, więc trzeba szukać robotę, żeby mieć na swoje zabawki
Pytanie czy chcesz od razu iść w wersję pr0 czy na razie coś do zabawy.

Przykładowy zestaw: Turnigy 750KV $12.42 *4 + F-30A $9.99 *4 + Turnigy 9x $53.82 + Q450 $7.99 => ((12.42 * 4) + (9.99 * 4) + 53.82 + 7.99) * U.S. dollar = 494.621057 Polish zloty

Do tego kontroler lotu (no i śmigiełka) - bo ten RaspberryPi to raczej jako płytka np. przetwarzająca obraz a nie kontroler? A jeśli kontroler, to musisz do tego podpiąć jakiś 10 DOF IMU, mieć szybką transmisję danych, sterować ESC (najlepiej >400Hz a nie 50Hz), więc też osobna płytka (bo RPi ma tylko jeden sprzętowy PWM dostępny na GPIO). Generalnie moim zdaniem złe podejście, ale zabawa może być przednia 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Co do sterowania, to będę je zmieniał, bo teraz to tragedia. Ale wolałbym unikać paska ze zmianą prędkości i zostawić płynne przyspieszanie poprzez przesuwanie kursora myszki. Najprawdopodobniej ograniczę szybkość poruszania się samochodu i przymocuje kamerę do jakiegoś stelaża na stałe. Jak o nie pomoże, to zastanowię się nad poważniejszymi zmianami.

Co do tego QuadroCoptera, to znalazłem coś takiego http://abc-rc.pl/DJI-F450 za 859zł Stelaż, śmigła, silniki + akumulatorek litowy za 159zł. Nie mam pojęcia jak działają te silniki bezszczotkowe i czy będę musiał mieć jeszcze jakiś dodatkowy układ (coś jak mostek H). Zainteresuję się tym dopiero jak będę miał kasę, bo teraz nie będę sobie smaka robił. W sumie można zamówić te części bezpośrednio z HobbyKing, ale nie wiem ile mnie taka paczka wyniesie. Bo z doświadczenia wiem, że jak doliczy się koszty przewozów itp, to ta różnica wcale nie jest taka duża, a kupując gotowy zestaw mam nadzieję, że uniknę przykrych niespodzianek z niedopasowanymi elementami.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie mam pojęcia jak działają te silniki bezszczotkowe i czy będę musiał mieć jeszcze jakiś dodatkowy układ (coś jak mostek H).
Od tego są właśnie ESC.

Kupowanie w Polsce jest wg mnie dla bogatych, ale to rzeczywiście nie wątek na takie dyskusje.

Powodzenia 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Ostatnio przebudowałem mój RaspCar na inteligentny dom i udostępniłem wszystko na mojej stronie. Teraz każdy może pobawić się moją zabawką online (oczywiście jak jest światło).

Cały projekt jest opisany na mojej stronie:

moja strona z projektem

W moim projekcie wykorzystałem 2 serwa, aby zrobić kamerę obrotową i ustawiać ją o odpowiedni kąt. Do tego można załączyć 6 pinów (4 pierwsze są podpięte do przekaźników i można zapalić na nich diodę). Można także odczytać 8 czujników cyfrowych, ale w tym momencie wszystkie mam odłączone.

Jak ktoś chce zobaczyć jak to działa to zapraszam na:

kamera

Jeśli strona jest niedostępna, to oznacza, że projekt jest wyłączony.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.