Skocz do zawartości

[Test/recenzja] AVR&ARM7 Programowanie mikrokontrolerów dla każdego - Helion 2012


Treker

Pomocna odpowiedź

Ostatnio miałem okazję zapoznać się z kolejną książką wydawnictwa Helion, która związana jest z elektroniką. Tym razem na potrzeby mojej recenzji wybrałem pozycję „AVR&ARM7 Programowanie mikrokontrolerów dla każdego”, której autorem jest Paweł Borkowski. Jak wskazuje tytuł, książka zajmuje się 8 bitowymi mikrokontrolerami AVR oraz 32 bitowymi mikrokontrolerami z rdzeniem ARM7.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

avrarm7.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Witam

Mam zamiar w te wakacje nauczyć się (chociaż podstaw) programowania właśnie mikrokontrolerów, oraz ogólnie języka C. Mam pytanie czy ta książka, jest dobra na sam początek (na studiach, miałem zalążek języka C, jednak chyba trzeba zacząć od początku). Zależy mi aby nie działać na jakimś gotowym zestawie, typu np: ZL3AVR, tylko sam zbudować chociaż prosty układ na płytce stykowej. Czy ta książka tłumaczy jak od podstaw, takie coś poskładać ?? Zastanawiam się również, nad taką propozycją: "Mikrokontrolery AVR Język C Podstawy programowania". Proszę o podpowiedź, która z tych książek jest najodpowiedniejsza.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Część o AVR nie jest oparta o żaden zestaw (w przeciwieństwie do ARM'ów).

Warto zapoznać się z tą książką i na jej podstawie "wkręcić" się dalej w to zajęcie. Do kompletu mogę polecić jeszcze to: https://www.forbot.pl/forum/topics20/test-recenzja-jezyk-c-dla-mikrokontrolerow-avr-od-podstaw-do-zaawansowanych-aplikacji-helion-vt7238.htm

To jest jedna droga. Jest też druga, czyli zakup książki wydawnictwa Atnel: http://sklep.atnel.pl/

Tam jest wszystko opisane jeszcze dokładniej, ale nie wiem czy nie zanudzisz się czytając o podstawach C, a zajmuje to bardzo dużą część tej książki. No i opiera się ona na zestawie urchomieniowym - ale dokumentacja do niego jest dostępna, więc można sobie poradzić samemu 😉 Musisz sam zdecydować.

Co byś nie wybrał to i tak będzie zadowolony, a najlepiej zrobiłbyś mając pod ręką wszystkie 3 książki - w każdej jest coś innego.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam

Jako początkujący mogę polecić tą książkę. Wszystko jest wyłożone w zrozumiały i w miarę uporządkowany sposób, jednak brakowało mi kilku rzeczy.

Po pierwsze samemu trzeba się zapoznać z podstawami elektroniki, a po drugie (jak już wspomniał Treker) brakuje obsługi ADC. Poza tym nie mam żadnych uwag.

Czasami trzeba sobie pomagać specyfikacją AtMegi albo inną książką. Dla tych którzy znają angielski mogę polecić stronę http://www.freebookspot.es/ . Znajduję się tam dużo książek o AVR i innych rodzinach mikrokontrolerów oraz bardzo fajne lektury wprowadzające do elektroniki.

Lepiej jednak potraktować to jako źródło uzupełniające bo nie udało mi się znaleźć nic co można by nazwać pełnym wprowadzeniem w AVR.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

ebookpoint ma w ten weekend promocję i książkę można dostać w formie elektronicznej za 29.95 zł . Oprócz pdf jest też dostępna w formach mobi i epub, więc posiadacze czytników nie powinni mieć problemu z jej czytaniem.

Nie wiem tylko jak wygląda kwestia płyty CD która jest dodawana do wydania papierowego, należałoby się dowiedzieć czy jej zawartość jest możliwa do ściągnięcia z serwerów księgarni.

______________________________________

Znudziło Ci się klikanie w klawiaturę i zabawa scrollem? Zobacz walki robotów!

Link do komentarza
Share on other sites

Zakupiłem tę książkę w formie ebooka na stronie helion. Papierowa wersja wyposażona jest w płytę z przykładami. W wersji elektronicznej na kilku pierwszych stronach jest link do pobrania przykładów w formacie zip (waży 2,3 Mb). Po rozpakowaniu pojawia się obraz płyty iso. To taka ciekawostka dla niezdecydowanych.

Link do komentarza
Share on other sites

Z perspektywy czasu, oraz jako posiadacz wszystkich trzech książek, tj. w/w, Kardasia, oraz Tomasza Francuza. Mogę śmiało powiedzieć, że na AVR&ARM szkoda pieniędzy, owszem jeżeli mamy do zrobienia jakiś prosty projekt migania diodą na zaliczenie to tak. Niestety przez straszne wodolejstwo oraz chęć opisania (nie wiem po co) 4 języków programowania, oraz jeszcze wciśnięcia ARMów. W zasadzie wszystko jest potraktowane po łepkach.

Owszem, jako totalne wprowadzenie ujdzie, ale nie za tą kasę. Maksymalna cena tej książki powinna wynosić 50zł. Bodajże PDFa można kupić coś koło tego.

Bardzo sobie chwalę Mirka Kardasia, oraz Tomasza Francuza, chociaż pozycja Tomka, niestety nie jest napisana tak przejrzyście, a wprowadzenie do języka C, zajmuje w niej jeszcze więcej miejsca niż u Mirka.

Zaletą książki Mirka jest świetne forum, gdzie w przeciwieństwie do elki nie ma wywalania każdego możliwego postu początkującego użytkownika.

W książce Tomka są opisane inne rzeczy, np. Mirek opisuje PCF8583, a Tomek PCF8563, całkiem inne podejście do wielu aspektów itd.

Sam się uczę cały czas C, programowania AVR, a ostatnio Kinetis KL25Z i K40.

Link do komentarza
Share on other sites

Z perspektywy czasu, oraz jako posiadacz wszystkich trzech książek, tj. w/w, Kardasia, oraz Tomasza Francuza. Mogę śmiało powiedzieć, że na AVR&ARM szkoda pieniędzy, owszem jeżeli mamy do zrobienia jakiś prosty projekt migania diodą na zaliczenie to tak. Owszem, jako totalne wprowadzenie ujdzie, ale nie za tą kasę.

Moim zdaniem książka jest dobra do nauki kilku konkretnych rzeczy - zamigania diodą, obsługi wyświetlacza 7/8 segmentowego albo jako właśnie totalne wprowadzenie . I jako ta druga opcja nie jest zła, ale sama książka to za mało, autor bardzo wybiórczo pokazuje możliwości avr, wprowadzenie do języków tez jest bardzo oszczędne (zaledwie po kilka nowych poleceń na dany przykład). Dobrym zestawem natomiast jest ta książka i kurs C ze strony forbot. Książka baaardzo łagodnie wprowadza we wszystkie zagadnienia (wręcz łopatologiczne schematy), a wiedzę z każdego rozdziału warto na bieżąco poszerzać. I taka nauka ma sens dla osób, które nawet w elektronice się słąbo orientują. Plusem tu będzie także formuła książki, bardzo łagodnie przechodzi od kompletnych podstaw do coraz bardziej skomplikowanych rzeczy, naprawdę stopniowanie poziomu trudności jest bardzo dobre. I jeszcze jeden plus dla kompletnie zielonych - dobrze opisano komilatory i programatory (także z programatorami fusebitów) dla wszystkich języków.

Niestety przez straszne wodolejstwo oraz chęć opisania (nie wiem po co) 4 języków programowania, oraz jeszcze wciśnięcia ARMów. W zasadzie wszystko jest potraktowane po łepkach.

Też tego nie rozumiem. Gdyby całą ksiązkę poświęcić 8-bitowcom i to tylko w dwóch językach (asembler i C) to można by się napradę solidnie nauczyć podstaw, niemal w każdym szczególe, dodatkowo wiedząc "co i jak i skąd się wzięło" (dzięki porównaniom do asemblera). Pomysł z ARM jest faktycznie nietrafiony, po przerobieniu pierwszej części wiemy za mało, żeby siadać do 32-bitowców.

Maksymalna cena tej książki powinna wynosić 50zł.

Obecnie kosztuje coś koło tego (chyba dałem 60 zł za nią w lokalnej księgarni). Wszystkei specjalistyczne książki są na początku bardzo drogie (proszę porównać Biblia EXCELL 20XX w dniu premiery i po roku - ceny spadają niemal o połowe).

Z całej popularnej trójki (Borkowski, Francuz, Kardaś) jeszcze nie czytałem tej ostatniej, ale jeśli miałbym wybrać jeszcze raz to zdecydowanie wolałbym zacząć od Borkowskiego niż od Franzuca, mimo, że ten drugi na początku bardzo dobrze omawia język C. Przykłady w książce Tomasza Francuza są jakby oderwane od tego co było omawiane w danym rozdziale, słabo opisane, i początkującemu trudne do pojęcia. Niemniej jako rozszerzenie wiedzy jest b. dobra (m.in szeroko opisane interface'y i bootloader).

A tak w ogóle to witam wszystkich. BTW, kurs C z tego portalu jest naprawdę dobrze napisany, z przyjemnością kupiłbym go gdyby jako książkę.

Link do komentarza
Share on other sites

USBasp jest dobry, ale musisz mieć inny programator, albo ktoś musi Ci go zaprogramować, ewentualnie zawsze możesz kupić, tylko upewnij się czy sprzedają go z aktualnym firmware.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.