Skocz do zawartości

[Micromouse] Ethex


Pomocna odpowiedź

Elektronika

Obecnie robot jest w końcowej fazie projektowania. Mózgiem myszy będzie procesor LPC1114FBD48/301. Czujniki planuje wykonać z diody nadawczej IR LTR-4206 (3mm, ±10° ,940nm) oraz fototranzystora LTR-4206e (3mm, ±10° ,940nm). Podczas testów para ta sprawowała się obiecująco. W konstrukcji został przewidziany żyroskop LY330ALH. W robocie zrezygnowałem z wyświetlacza LCD czy graficznego na rzecz jednego wyświetlacza 7-segmentowego. Enkodery zostaną wyciągnięte z myszki kulkowej A4TECH zakupionej na allegro za oszałamiającą kwotę 1zł. Robot będzie zasilany z baterii Li-pol 7,4V. W układzie zasilania znajdą się dwa stabilizatory: pierwszy z nich to L4941 - 5V dla wyświetlacza LED oraz diod IR, pozostała część elektroniki zasilana będzie z LF33CDT – 3.3V.

Napęd

Napęd to 2 silniki Pololu 50:1 HP z ośka które udało mi się odkupić jakiś czas temu od użytkownika fobos319. Zasilane one będą prosto z li-pol’a a sterowaniem zajmie się jeden mostek TB6612FNG.

PCB

Najdalej jutro wytrawie płytkę choć obawiam się że ścieżki mogą być zbyt cienkie do termo transferu. Efektem na pewno się pochwale.

Wasze uwagi lub komentarze mile widziane 😉

Link do komentarza
Share on other sites

simoon87, jakie masz najcieńsze ścieżki? Z powodzeniem uda ci się przetransferować nawet 12mils (jak nie mniej). Oczywiście potrzeba dobrego papieru, dobrego wydruku, dobrze przygotowanego laminatu 😋

Trochę duży ten wyświetlacz 7-segmentowy. Jaki jest rozmiar cyfry?

Z własnego doświadczenia mogę poradzić zwiększenie pól lutowniczych elementów przewlekanych 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

mog123, te diody w Eaglu maja 5mm a w rzeczywistości będą 3mm wiec, wg założeń powinny mieścić się w obrysie. Bylem leniwy i nie chciało przerabiać mi się przerabiać biblioteki elementu 😋

Mała aktualizacja wykonałem dzisiaj płytkę. Najbardziej obawiałem się, że przeoczyłem coś podczas projektowania pcb i enkodery nie będą pasować. Jednak moje obawy okazały się na wyrost. Prześwit pod spodem robota to 6mm, wyszło trochę więcej niż w teorii wiec muszę pokombinować ze ślizgaczami. Zdjęcia poniżej.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zwarcie było jedno właśnie przy procesorze no ale wydrapałem je igłą. Reszta padów jest ok. Płytka była prasowana, zawsze chciałem kupić laminator ale jakoś to odkładałem i do teraz go nie mam. 😉

Link do komentarza
Share on other sites

No podziw za zrobienie takiej płytki żelazkiem. Oby się nie okazało, że jest coś za bardzo podtrawionego albo złączonego bo byłaby mega szkoda takiego fajnego robota i twojej pracy.

PS: Jak mowa o laminarce to może ktoś jakąś polecić - dobrą sprawdzoną? (Odpowiedzi można kierować na PW)

Link do komentarza
Share on other sites

No to się ruszyło w dziedzinie Micromouse 🙂 Kolejna myszka się rodzi na naszych oczach, będzie ciekawie w tym sezonie!

Mam pewne obawy co do tego, czy wykonanie tak skomplikowanej płytki w domowych warunkach nie będzie strzałem w stopę... W końcu każda konstrukcja jest tak mocna jak jej najsłabsze ogniwo. Aczkolwiek wyszło Ci to naprawdę ładnie 🙂 Tarcze enkoderów są na tyle wysoko, że chyba niepotrzebnie dałeś aż tak duże otwory pod nie, chociaż w takim układzie istnieje opcja umocowania napędu niżej względem PCB. Zespół dioda - fototranzystor nie bez powodu większość osób montuje w tej kolejności, że dioda jest na górze - przysłania to dodatkowo w jakimś stopniu fototranzystor od światła dziennego.

Pozdrawiam i czekam na dalsze postępy z budowy 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.