Skocz do zawartości

[LineFollower] Lilith - Worklog


Pomocna odpowiedź

Czas najwyższy zabrać się za budowę kolejnego robota. Liczę na waszą pomoc w uniknięciu większych błędów.

Ogólne założenia:

- atmega16

- 2 mostki TB6612FNG (zmostkowane - po jednym na silnik)

- czujniki KTIR0711S

- sterowanie pilotem (będzie osobny odbiornik wpinany w płytkę)

- turbina - no właśnie, jaka?

myślę nad taką turbiną: turbina

i takim sterownikiem: sterownik

Czy to dobry wybór? Czy dam sobie radę ze sterowaniem z moim brakiem doświadczenia?

Udało mi się też naskrobać taki schemat:

Czy mógłby ktoś rzucić okiem i powiedzieć czy nie ma jakiś większych błędów? Starałem się stosować do rad, jakie można często wyczytać na forum, ale zawsze będę spokojniejszy, gdy odpowie mi ktoś mądrzejszy.

Liczę na waszą pomoc i z góry dziękuję.

Link do komentarza
Share on other sites

1) Za dzielnikiem daj jakiś kondensator 100n

2) Brak kondensatorów Low-Esr przy mostkach

3) Dioda LED1 nie ma rezystora ograniczającego prąd

4) Zasilanie przed mostkiem bardzo słabo filtrowane. Przy turbinie, która pobiera spory prąd powinieneś dać kondensatory dosyć sporych wartości.

Link do komentarza
Share on other sites

Jakie silniki będziesz używał? Na pewno potrzebujesz turbinę? Sama jej instalacja dużo nie poprawi jeśli nie wysterujesz robota odpowiednio.

Turbina + regulator są ok, mam u siebie taki zestaw i działa dobrze. Weź pod uwagę, że regulatory są aktualnie niedostępne.

Link do komentarza
Share on other sites

1) Za dzielnikiem daj jakiś kondensator 100n

2) Brak kondensatorów Low-Esr przy mostkach

3) Dioda LED1 nie ma rezystora ograniczającego prąd

4) Zasilanie przed mostkiem bardzo słabo filtrowane. Przy turbinie, która pobiera spory prąd powinieneś dać kondensatory dosyć sporych wartości.

Schemat poprawiony, aż mi głupio z tym rezystorem od diody 🤯

odnośnie kondensatorów Low-Esr, czy czasem ich nie ma w module?

Jakie silniki będziesz używał? Na pewno potrzebujesz turbinę? Sama jej instalacja dużo nie poprawi jeśli nie wysterujesz robota odpowiednio.

Turbina + regulator są ok, mam u siebie taki zestaw i działa dobrze. Weź pod uwagę, że regulatory są aktualnie niedostępne.

Planuję użyć silników (nie uwierzycie 😃) pololu hp 30:1. Odnośnie sterownika, to rzeczywiście, będę niestety musiał poczekać na wysyłkę.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Grabki nie napisałeś, że będziesz używał gotowego modułu 😉 Moduł posiada takowe kondensatory (przynajmniej widać, że jakiś tam jest 🤣 ). Zasilanie nadal trochę słabo filtrowane. Nie oszczędzaj na kondensatorach filtrujących, bo jeszcze przejedziesz się na tym.

Link do komentarza
Share on other sites

Grabki nie napisałeś, że będziesz używał gotowego modułu 😉 Moduł posiada takowe kondensatory (przynajmniej widać, że jakiś tam jest 🤣 ). Zasilanie nadal trochę słabo filtrowane. Nie oszczędzaj na kondensatorach filtrujących, bo jeszcze przejedziesz się na tym.

OK, dodam jeszcze kilka kondensatorów, a co do mostka, to napisałem że FNG - a to oznacza o ile się nie mylę moduł.

Wielkie dzięki za pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie rozumiem, dlaczego wszyscy się tak pchają teraz na turbiny. Sama turbina nie zapewni sukcesu. Do tego musi być jeszcze bardzo przemyślane zarządzanie energią i sterowaniu przez MOS'y, nie mówiąc o całej reszcie elektroniki i mechaniki, gdzie wchodzi w grę jeszcze aerodynamika i inne zjawiska. Według mnie, o wiele lepiej byłoby się skupić na tym, by konstrukcja była algorytmicznie dopracowana, niż pchać kasę w mechanikę nie wykorzystując jej potencjału.

No dobra, tyle mojego narzekania. Wracając do tematu musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, co tak właściwie chcesz osiągnąć? Jeśli dodajesz turbinę i tyle czujników, to chyba chcesz walczyć o podium. Skoro tak, to czym masz zamiar powalić konkurencję? Co dasz nowego, co sprawi, że Twój robot wygra, a nie inne co mają turbiny i 19 czujników?

Link do komentarza
Share on other sites

danioto, ja chcę zbudować robota lepszego niż mój pierwszy, miło by było gdyby był w czołówce, na pewno musi być bliżej niż poprzedni - tamten miał mnie zapoznać z robotyką, ten ma być już bliżej czołówki. Poza tym przy tym robocie chcę też się dużo nauczyć - m.in. sterowanie na podczerwień.

A propo "zarzutu" o mechanikę - początkowo robot miał być prosty, jego atutem miała być jak najniższa waga, ale po moich pierwszych w życiu zawodach, Robotic Arena, byłem "oszołomiony" i zdecydowałem że muszę zapracować na turbinę, że mój robot też ją musi mieć.

Poza tym początkowo także aerodynamika miała być atutem tego robota, myślałem nad różnymi rozwiązaniami, m. in. nad dyfuzorami, aż dotarło do mnie na zawodach, że to jest śmieszne, nie do takich maych prędkości, że turbina będzie najlepsza.

Link do komentarza
Share on other sites

Właśnie sobie przypomniałem, że miałem spytać o jeszcze jedną rzecz: co zrobić z wejściem i wyjściem nieużywanego komparatora (lC6D) ? Pamiętam że kiedyś gdzieś czytałem że trzeba je jakoś podłączyć, ale nigdzie teraz nie mogę tego znaleźć. Na logikę biorąc wydaje mi się że wejście przez rezystor do masy lub do zasilania a wyjście może zostać w powietrzu, ale prosiłbym abyście powiedzieli co powinienem zrobić

PS. Regulatory są już dostępne, więc pewnie na dniach zamówię.

Link do komentarza
Share on other sites

Schemat wygląda obecnie tak:

Jestem w trakcie projektowania płytki (na razie zacząłem). W tym tygodniu zaczęły mi się ferie więc chciałbym zrobić jak najwięcej, ale coś czuję, że zbyt dużo przy robocie nie zrobię, bo mam jeszcze dużo innych rzeczy, którymi się teraz zajmuję.

Link do komentarza
Share on other sites

Jestem w trakcie projektowania płytki (na razie zacząłem).

To się wstrzymaj i dodaj filtrowanie zasilania mostków H.

Mam zamiar użyć takich mostków w modułach: link

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.