Skocz do zawartości

Maksymalne obciążenie mostka H, jak zwiększyć?


pawel320

Pomocna odpowiedź

Witam, zrobiłem PCB, wyszło bardzo przyzwoicie. Tylko pojawił się problem. Silniki które chcę zamontować mogą w zwarciu pobrać nawet 3,5A(obydwa). Wydaje mi się, a wręcz jestem pewien, że mostek H(l293d) tego nie wytrzyma. I tu pojawia się pytanie - jak zwiększyć wydajność prądową tego układu? Nie chciałbym robić płytki od nowa, bo ta kosztowała mnie sporo pracy, więc czy istnieje jakiś sposób żeby to zrobić? Mógłbym ew. dorobić coś na pająka poza płytką, albo wytrawić drugą mniejszą jeśli to konieczne, niestety zmiana płytki nie bardzo wchodzi w grę bo jak już powiedziałem szkoda włożonej pracy, poza tym nie zmieści się większa bo wszystko jest na styk. Z tego co przeczytałem, mógłbym "dołożyć" drugi mostek. Jak by to miało wyglądać? Mógłbym przylutować mostek na mostku? czy konieczna będzie kolejna płytka z tym mostkiem? Jeśli chodzi o rozwiązania, to nie chciałbym utracić możliwości sterowania PWM i oczywiście zmiany kierunków silników. Przekładnia o której mowa to przekładnia podwójna Tamyia. Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Możesz zrobić tak jak napisałeś - dwa/trzy/x mostków przylutować jeden na drugi i sukcesywnie zwiększać prąd. Nie wiem czy to ma sens. Przecież wykonywanie płytek w warunkach domowych wcale nie jest takie trudne. Skoro się nie mieści to sygnał, aby przejść na technologię SMT 😉

Link do komentarza
Share on other sites

1. To 3.5A jest na każdy silnik, czy na oba razem (więć każdy ma po 1.8A)?

2. Słabo to widzę. Generalnie jak silniki pobierają 1.8A max to mógłbyś spróbować wsadzić 3 L293D jeden na drugim, lub dwa SN754410, ale... raczej będzie to miało krótkie nogi.

3. Co do montowania scalaków jeden na drugim to właśnie tak to się odbywa. Lutujesz jeden scalak, potem na plecy kładziesz drugi (będziesz musiał podciąć nóżki) i lutujesz go do tego pierwszego...

Może pomyśl po prostu o kupnie innych silników, skoro zmiana płytki jest poważnym problemem?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dzięki za odpowiedzi. Tak jak napisałem, 3,5A na dwa. Ale jest to prąd pod maksymalnym obciążeniem, więc chwilowy. W normalnej jeździe myślę, że nie będzie to więcej niż 1,5A na dwa kanały. Cóż, mam jeden wolny mostek, spróbuje zrobić jak mi radzicie - w najgorszym wypadku uwalę mostki i to będzie znak, że czas na nową płytkę. A co jeśli nie chciałbym prowizorki tylko zrobić jak się należy? Jaki mostek wtedy zastosować? I tak przy okazji, te przekładnie Tamyia do małego czołgu (1,5kg~) to dobry wybór? Do kogoś wyżej, na SMD niestety jeszcze za wcześnie, dopiero raczkuję w robotyce 🙂. Aha, i jak wygląda spalenie się mostka, trach i nie ma czy najpierw mocno się nagrzewa i jest szansa na zapobiegnięcie ?

Link do komentarza
Share on other sites

Myślę, że L298 by cię zadowolił. Jednak trzeba uwzględnić spadki napięcia na mostku. Wszystko zależy od tego jakie masz napięcie zasilania układu i jakim napięciem zasilasz silniki w teraźniejszym układzie.

Co do SMT (poczytaj o skrótach SMT i SMD, bo znaczą jednak troszeczkę co innego, ale wiadomo jaki jest sens zdania 😋) to wcale nie jest takie straszne. Zaczynając od elementów biernych w obudowach 1206 spokojnie będziesz brnął w coraz to mniejsze obudowy 😉 SMT przede wszystkim daje ci mniejsze wymiary docelowego układu, mniejsze koszta i nie musisz wiercić otworów (to jest chyba najlepsze ze wszystkiego).

Link do komentarza
Share on other sites

Witam !

Też się bawiłem przekładnią Tamya i również miałem problem z małą wydajnością mostka . Zdecydowałem się wiec połaczyć szeregowo z silnikami oporniki o wartości 5Ω/5W efekt możesz zobaczyć tutaj :https://www.forbot.pl/forum/topics7/minisumo-zniszczyciel-vt6875.htm

Jeśli nie zależy ci na prędkości to to rwiązanie jest bardzo dobre 😉

Link do komentarza
Share on other sites

@Carpie Diem, twoja propozycja wydaje się być całkiem rozsądna, ale to w przyszłości.

@Tolo, rezystory raczej nie wchodzą w grę, chciałbym mieć jakiś zapas mocy.

Mam jeszcze takie pytanie, czy l293D potrafi się spalić w sekundzie? Wiecie o co chodzi, jedno krótkie obciążenie silników i po układzie czy jednak musi to chwilkę trwać?

Link do komentarza
Share on other sites

Opiszę go może niedługo to zobaczysz 🙂. Ogólnie to jest mały pojazd gąsienicowy, ok 13cm który jednocześnie sporo waży jak na ten rozmiar i w zamyśle miał mieć jakiś zapas mocy. Ogólnie to jest sterowany z telefonu (to już zrobiłem) a jeśli nie z telefonu to z komputera, telefon wtedy robi za bezprzewodowy mikrofon, kamerkę i komunikuje się z kompem przez wifi, zasięg szacuje na 100m~. Jeśli chodzi o to co napisałem, to już mam gotowe, o dziwo kamerka w telefonie potrafi z siebie wykrzesać całkiem niezłą jakość, przynajmniej ja jestem bardzo zadowolony (dużo lepsza niż przewodowa kamerka internetowa) i co bardzo ważne mogę sterować bezprzewodowo autofocusem w aparacie, po testach mogę śmiało stwierdzić, że mógłbym podjechać robotem i na tyle wyostrzyć obraz, aby przeczytać gazetę. Oj, trochę offtop się zrobił. Spróbuję połączyć te mostki równolegle i zobaczymy co z tego wyjdzie albo nie wyjdzie, jak to drugie to zrobię nową płytkę w oparciu o moduł zaproponowany przez Carpie Diem.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.