Skocz do zawartości

Prośba o sprawdzenie schematu LF


sosnus

Pomocna odpowiedź

Witam, zwracam się do Was z uprzejmą prośbą o sprawdzenie schematu.

Kilka słów wyjaśnienia:

Napisałem w tym schemacie 3,6 3,7 i 3,8v, tak na prawdę jest to napięcie 3,6v, lecz nie chciałem aby eagle łączył mi te obwody podczas tworzenia pcb.

Nie dałem stabilizatora, ponieważ źródłem napięcia będą 2 paluszki AA (na silniki) oraz bateria z telefonu (na ledy, czujniki i uC)

Wstawiłem do schematu atmegę8, ponieważ nie mogłem znaleźć schematu innej, a tak naprawdę zastosuję atmegę8a.

A teraz najważniejsze. Lepiej dać 6 czy 5 czujników linii?

Pozdrawiam, oraz czekam na uwagi i komentarze, Staszek

6cnyschemat.sch

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Bedziesz musiał się bardzo, ale to bardzo postarać, by sterować silnikiem 3V z 3V. O tym mostku (i prawdopodobnie o większości innych) zapomnij.

Co do mostka, to mam zamiar dać jeden na drugi (mam 2 takie same).

A co do silników, to czym najlepiej zasilić?

A te czujniki? lepiej 5 czy 6 dać?

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem o co chodzi z tym dawaniem jednego na drugi (równolegle?) ale tu jest problem zbyt niskiego napięcia a nie ograniczenia prądu. Ten mostek działa od 4.5V a i to beznadziejnie, bo do silnika dojdzie wtedy ze 2V. Zacznij przyzwyczajać się do myśli o budowie sterownika silników z tranzystorów albo o przetwornicy podwyższającej.

Daj tyle czujników ile możesz - to tylko schemat. Na płytce wlutujesz i wykorzystasz tylko tyle ile uznasz (wtedy) za stosowne. Acha, zostaw sobie jakieś piny procesora (min. 1-2) na "przyszłe potrzeby", potem może być za późno.

Link do komentarza
Share on other sites

to jaki mostek proponujecie?

Skoro mam zostawić wolne piny, to dam goldpiny zamiast microswitchy do nóżek 6 i 13, tak?

Jeżeli wyrzuciłbym jeden czujnik, miałbym jeszcze jedną wolną nóżkę. Duża jest różnica w sterowaniu jeżeli da się parzystą lub nieparzystą liczbę czujników?

Link do komentarza
Share on other sites

"To jaki mostek proponujecie?"

miałem nadzieję, że da to się załatwić za pomocą jakiegoś podobnego mostka, który można kupić, pytałem się o konkretny model.

Czy o coś takiego chodziło?

jaki dać rezystor?

Link do komentarza
Share on other sites

Możesz dać dowolny, i tak nie będzie działało.

Może nie porywaj się od razu na rysowanie schematu bo wygląda, że nie masz o tym pojęcia. Coś namalowałeś, coś pozwierałeś, jakieś tranzystory, jakieś sterowanie bramek, silniki w źródłach (wtórniki? z 3V?), coś o tym słyszałeś ale nie bardzo pamiętasz co.

Czy Ci wystarczy, by silniki pracowały tylko w jednym kierunku? Wtedy zamiast mostka można dać po tranzystorze ale zrobienie tegto dobrze na 3V będzie trudne. Najpierw poszukaj tranzystorów, które możesz kupić i które na 3V Cię zadowolą. Potem pogadamy o układzie.

Link do komentarza
Share on other sites

Wystarczy mi praca silników w jednym kierunku.

Tranzystory, chyba te będą dobre: BC337-40 lub BD139-16

Trochę informacji o silnikach:

Napięcie zasilania: 3V

Pobór prądu na biegu jałowym dla 3V : 150mA

Prąd maksymalny dla 3V : 2100 mA

Link do komentarza
Share on other sites

OK, jeżeli chcesz to zrobić na bipolarnych, dobra. Dla prądu zwarciowego to żaden z nich nie wystarczy. BC to pewnie ma ze 300mA, BD może do 1A a i to oba przypadki z porządnym radiatorem. Chyba musisz poszukać czegoś w TO220 ale i tak będzie problem ze sterowaniem baz. Jakiś driver pnp będzie konieczny. Darlingtony odpadają ze względu na napięcie nasycenia. Przy takiej rozbudowie to może jednak MOSFETy? Jakby tak n-kanałowe (np. w małym D-PAKu) popędzić chociaż z 5-6V to już byłoby coś. Takie napięcie można zrobić czymkolwiek, nawet wyjściem timera procesora.

Z drugiej strony małe paluszki w życiu nie dadzą Ci 2x2A a jeśli nawet to dynamika całości będzie słabiutka. Może zaprojektować to na np. na max. 800mA prądu ciągłego i założyć, że warunki startu i przeciążeń będą jakoś kontrolowane?

Link do komentarza
Share on other sites

Zastanawiam się, czy nie zasilać całości (uC i silników) z Lipola 7,4v, ale jakie wtedy dać stabilizatory?

Nie ma nigdzie żadnych akumulatorów na np. 5v? Ja nie mogłem znaleźć.

Stabilizatora na 3v też nie widzę, tylko 3,3v znalazłem.

Tranzystory:

IRLML9301TRPBF - P-MOSFET 30V/3.6A - SOT-23, z tym że to jet SMD.Nie znalazłem wymiarów. trudno to będzie przylutować?

lub

tranzystor bipolarny BD139-16 ma maksymalny prąd 1,5A

Link do komentarza
Share on other sites

Nie ma 5v pakietów. Jeżeli chcesz użyć lipola to cały układ najwygodniej zasilać jest z 5v. Najprostszy stabilizator to 7805 ,ale zdecydowanie lepiej użyć LDO np LF50. Jeden z prostszych układów do włączania silnika jest na schemacie Lizarda do sterowania turbiną.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.