Skocz do zawartości

Feniks3


Treker

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

No, wreszcie się doczekaliśmy opisu nowego Feniska:) Gratuluję udanej konstrukcji i oczywiście pierwszych sukcesów!

Możesz napisać coś więcej o przetwornicy?

No i dlaczego mostek jest na plytce pololu, a nie bezpośrednio na pcb? Widzę że to raczej nie kwestie związane z łatwiejszym montażem, bo wszystko w robocie masz w smd więc to raczej nie był problem;) Tzn mi to w ogóle nie przeszkadza - po prostu pytam z ciekawości, dlaczego akurat dałeś gotowy moduł - dość unikatowe, w porównaniu z czołówką polskich FL 😉

PS.: Jako, że to mój pierwszy post na forum, to ładnie się witam z wszystkimi: Cześć🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Carpe Diem, ilość czujników nie jest jakoś wybitnie duża. Teraz raczej większość szybkich robotów ma ich tyle 🙂 Może wygląda i strasznie, ale tak na prawdę to jest przecież ułatwienie.

Edit:

No i dlaczego mostek jest na plytce pololu, a nie bezpośrednio na pcb? Widzę że to raczej nie kwestie związane z łatwiejszym montażem, bo wszystko w robocie masz w smd więc to raczej nie był problem;) Tzn mi to w ogóle nie przeszkadza - po prostu pytam z ciekawości, dlaczego akurat dałeś gotowy moduł - dość unikatowe, w porównaniu z czołówką polskich FL 😉

Z lenistwa 🙂 Projekt samej płytki z uC musiał powstać w dwa wieczory, nie miałem czasu więc dałem gotowy moduł. Używałem go wcześniej i nigdy mnie nie zawiódł. Warto pamiętać, że prócz mostka ma on też w sobie jakieś zabezpieczenia 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Z lenistwa 🙂 Projekt samej płytki z uC musiał powstać w dwa wieczory, nie miałem czasu więc dałem gotowy moduł. Używałem go wcześniej i nigdy mnie nie zawiódł. Warto pamiętać, że prócz mostka ma on też w sobie jakieś zabezpieczenia 🙂

A, no to rozumiem =) Jak najbardziej sensowny argument;) Swoją drogą, nie boisz się o spalenie tego mostka? Bo jeden pololu 10:1 HP ma maksymalny prąd 1,6A, a tb6612f tylko 1A... w konkurencyjnych konstrukcjach, koledzy używają po 1 tb6612f na silnik mostkując kanały. Chyba, że masz taki PWM ustalony i zmierzyłeś, że nie przekraczasz nigdy 1A, a nie planujesz już przyspieszania robota;)

Link do komentarza
Share on other sites

Nigdy nie było takich problemów, zawsze awaryjnie miałem przy sobie w kieszeni drugi mostek. Jednak dysponując pilotem raczej bardzo ciężko o sytuację, gdy oba silniki się zatrzymają, to nie sumo 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

A, no i widzisz - właśnie wyszedł przypadkiem dodatkowy plus Twojego rozwiązania - łatwo wymienić mostek podczas zawodów - nawet lutownicy nie potrzeba. A co do zatrzymania obu silników na raz, to fakt, nie zwróciłem na to uwagi, że w LF praktycznie nie ma takiej sytuacji (jeśli oczywiście pilnujesz robota, by nie uderzył w "ścianę").

Link do komentarza
Share on other sites

Przy takiej prędkości uderzenie w cokolwiek mogłoby się skończyć źle 😉

Pisałem już o tym kiedyś, napiszę jeszcze raz. Przy standardowych kołach od Pololu, dokładnie takie same silniki, na kafelkach, w robocie stojącym przy ścianie (i próbującym ją przepchać 😉 ) brały jakieś 300-400mA. Nawet przy zwiększonej wadze/docisku nie podejrzewam, że brałyby dużo więcej, więc nie ma o co się martwić przy jednym TB6612 😉

A co do samej konstrukcji to robi niesamowite wrażenie 🙂 Konkurencja w pierwszej piątce podczas eliminacji była ogromna 🙂

Pisałeś, że przetwornica nie sprawia tym razem problemów. ST1S10PHR jak mniemam? 😉 Co zmieniłeś względem poprzednich konstrukcji, a myślisz że mogło mieć wpływ na jej działanie? Jakie jest napięcie wyjściowe? Wcześniej policzony dzielnik, czy potencjometr?

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć

Mam zamiar zastosować podobną turbinę ,może nawet identyczną. Jaki masz konkretnie regulator z HK ? Czytałem ,że cała trudnosć polega tutaj tylko na wysyłaniu impulsów ( tak jak w sterowaniu serwem).

Ciekawe czy efektywność spadłaby w przypadku braku komparatorów.

Link do komentarza
Share on other sites

Konstrukcja na poziomie, zresztą jak większość teraz. Ciekawi mnie jedno, zrezygnowałeś z ballcasterów ale nie napisałeś co w zamian, chyba nie ślizgasz się na czujnikach? Widzę podwyższane mocowanie do silników (można wiedzieć jakiej wysokości te kawałki laminatu?), sam w Lineo też coś podobnego wycinałem z plastiku celem obniżenia go. Te niewykorzystane pady z przodu to miejsce na sharpa? Może pokusisz się o jakiś praktyczny opis PiDa w C tak jak to było z Bascomem. Przy okazji, możesz przypomnieć z jakiej książki się uczyłeś?

Link do komentarza
Share on other sites

Pisałeś, że przetwornica nie sprawia tym razem problemów. ST1S10PHR jak mniemam? Co zmieniłeś względem poprzednich konstrukcji, a myślisz że mogło mieć wpływ na jej działanie? Jakie jest napięcie wyjściowe? Wcześniej policzony dzielnik, czy potencjometr?

Dokładnie tak. Zmieniłem wartości niektórych elementów, zastosowałem kondensatory tantalowe. Co ważne, teraz zasilałem z niej tylko elektronikę, a nie jak poprzednio same silniki. W każdym razie w 100% sprawny schemat wraz z wartościami elementów znajduje się w opisie GreenNighta 🙂

Jaki masz konkretnie regulator z HK ? Czytałem ,że cała trudnosć polega tutaj tylko na wysyłaniu impulsów ( tak jak w sterowaniu serwem).

Wybrałem najlżejszy jaki był dostępny dla 2S. Nie pamiętam w tej chwili, który to był dokładnie bo zerwałem naklejkę. Co do sterowania to jest dokładnie tak jak napisałeś.

Ciekawe czy efektywność spadłaby w przypadku braku komparatorów.

Procesor, który użyłem nie ma aż tylu kanałów ADC. Mam wrażenie, że chodziło Ci o bezpośrednie podłączenie czujników do procesora, w tym aspekcie wypowiedzieć się dokładniej może jeśli pamięć mnie nie myli Armir 🙂 Jednak w każdym razie na pewno sprawiałoby to wiele problemów.

Ciekawi mnie jedno, zrezygnowałeś z ballcasterów ale nie napisałeś co w zamian, chyba nie ślizgasz się na czujnikach?

Wkleiłem plastikowe kulki na brzegach płytki z czujnikami.

Widzę podwyższane mocowanie do silników (można wiedzieć jakiej wysokości te kawałki laminatu?), sam w Lineo też coś podobnego wycinałem z plastiku celem obniżenia go.

Nie zajmowałem się tym dokładnie - zresztą widać jak zostały wykonane. Jest to zwykły laminat prawdopodobnie 1,5mm.

Te niewykorzystane pady z przodu to miejsce na sharpa?

Tak, jednak na razie nie było potrzeby, aby go używać.

Te niewykorzystane pady z przodu to miejsce na sharpa? Może pokusisz się o

jakiś praktyczny opis PiDa w C tak jak to było z Bascomem.

Bascom/C to żadna różnica, tutaj najwyżej chodzi o algorytm, który można sobie przepisać, to tylko kilka linijek. Nie kontynuowałem mojego artykułu, ponieważ nie czuję się na siłach, aby to robić. Nie mam wystarczającej wiedzy, co udowodnili mi koledzy z forum. O ile może dałoby radę zrozumieć z tego jak napisać prosty regulator to i tak brakowałoby potrzebnej teorii.

Przy okazji, możesz przypomnieć z jakiej książki się uczyłeś?

Ale czego 🙂?

Link do komentarza
Share on other sites

O ile może dałoby radę zrozumieć z tego jak napisać prosty regulator to i tak brakowałoby potrzebnej teorii.

Poczekaj na 3-4 semestr to tej teorii będziesz miał aż za dużo 😃

Ogólnie dobra konstrukcja. Drugie miejsce i taka mała strata do pierwszego na tak dużych zawodach biorąc pod uwagę, że robot zaczął działać tak jak trzeba dopiero noc wcześniej to duży sukces.

Link do komentarza
Share on other sites

Przy okazji, możesz przypomnieć z jakiej książki się uczyłeś?

Ale czego 🙂?

wah, muszę się lepiej wysławiać. O język C mi chodziło, a że teraz dwie podobne książki to zaczyna się mylić.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.