Skocz do zawartości

Sterowanie dwóch silników DC przez LPT


Mario

Pomocna odpowiedź

Witam!

Szukałem już jakiś czas, ale nic co byłoby dla mnie przydatne niestety nie znalazłem. Zakupiłem serwa i kiedy tylko przyjdzie paczka przerobie je na zwyczajne silniki DC. Teraz muszę zbudować układ, który pozowoli mi je sterować z portu LPT, aby np. gdy wywołam polecenie aby robot skręcił w prawo, kręci się tylko lewy silnik. Bardzo bym prosił o pomoc z tym "fantem", jeżeli ktoś posiadał także program sterujący tym cudem też bym prosił. Poniżej zamieszczam wszystko co wiem o danych silnikach.

Tower Pro MG-995

Moment : 13kg (4,8V) ; 15kg (6V)

Prędkość : 0,17sek. (4,8V) ; 0,13sek. (6V)

(będę to zasilał aku. żel. 6V)

Link do komentarza
Share on other sites

Witam.

Po pierwsze czy te silniki mają się kręcić cały czas jak wystawiasz na port stan 1, a stać jak 0?

Czy raczej chcesz pozycjonować napęd?

Podaj może jaki typ robota chcesz konstruować, wtedy możemy Ci jakoś doradzić.

Jak stacjonarny manipulator - to serwa będą lepsze.

Jak kołowy to nie do końca rozumie ideę sterowania robota mobilnego z kompa po kablu,
chyba, że chcesz zapakować kompa na robota 😉

W ostatnim przypadku problem może być zasilanie o ile nie jest to stary laptop

posiadający złącze CETRONICS oraz jeszcze w miarę sprawny aku...

Link do komentarza
Share on other sites

A więc to będzie robot z PC na pokładzie poprzez pulpit zdalny (WiFi) będę nim sterował. Na pierwsze próby wykorzystam starego PC a potem kupię laptopa, są takie uszkodzone po 50zł, więc to nie stanowi dla mnie problemu. To ma być normalny pojazd a nie manipulator.

Po pierwsze czy te silniki mają się kręcić cały czas jak wystawiasz na port stan 1, a stać jak 0? Czy raczej chcesz pozycjonować napęd?

Tego zabardzo nie rozumiem. 😳 chodzi mi o to abym sterował go np. z klawiatury jak nacisnę aby jechał do porzodu oba silniki kręcą się do przodu, jak nacisnę aby skręcił w prawo przez tyle czasu ile będę trzymał wciśnięty klawisz prawo będzie kręciło się tylko lewe koło.

Trochę to dziwnie wyjaśniłem, ale cóż chciałem jak najlepiej.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Mario, w swoim magicznym forumowym profilu napisałeś że programujesz w BASCOM. Więc skoro programujesz to co Ci szkodzi wykorzystać atmegę, 2 mostki L293 i do tego i 2 moduły na 433MHz, do sterowania tym czymś? Do komunikacji wykorzystasz sobie UART, a jako urządzenie wykonawcze układ na atmedze.

Link do komentarza
Share on other sites

Po pierwsze moje umięjętności programowania są na etapie tzw. piaskownicy. A widziałem o wiele prostrze sposoby, niestety mi one nie pasowały.

Bardzo bym liczył na pomoc użytkownika Zuk

Link do komentarza
Share on other sites

chodzi mi o to abym sterował go np. z klawiatury jak nacisnę aby jechał do porzodu oba silniki kręcą się do przodu, jak nacisnę aby skręcił w prawo przez tyle czasu ile będę trzymał wciśnięty klawisz prawo będzie kręciło się tylko lewe koło.

Czy chociaż zadałeś sobie trud poszperania w Internecie czym jest mostek H, o którym napisałem w moim poście, czy całkowicie to zignorowałeś? Silnikami możesz sterować wystawiając poprzez port LPT odpowiednie stany logiczne na wejściach mostka - jeśli chcesz wykorzystać strzałki na klawiaturze, to bez programu na PC się nie obejdzie (C++ Builder, Delphi Builder...do wyboru, do koloru).

Link do komentarza
Share on other sites

Nawyk, wiem co to jest mostek ponieważ juz szukałem jakiś czas, w moim pierwszym poście napisałem także, że już szukałem i znalazłem kilka tylko nieodpowiadają one moim wymaganiom. Program też jest do znalezienia. Mi poprostu chodzi o schemat mostka akurat taki który pasowałby do moich silników oraz który można podłączyć do LPT.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem o co Ci chodzi, przecież Nawyk wymienił Ci w pierwszej odpowiedzi 2 typy mostków które pasowałyby do Twoich silników, czego chcesz jeszcze?

Zaraz zaraz - chcesz robić zdalnie sterowany samochodzik z PC na pokładzie?

Link do komentarza
Share on other sites

mskojon, Tak własnie coś takiego robię (PC lub stary laptop). A teraz zaryzukuje i zadam takie naprawde głupie pytanie. Czy mogę wykorzystać schemat ze światłoluba (L293D) oczywiście trochę zmieniony czyli w miejsca gdzie mają być podłączone rezystory i fototranzystory podłączyć do LPT?!

Link do komentarza
Share on other sites

AVR'kami zainteresuje się po ukończeniu tego projektu, ponieważ w obudowie będę miał na tyle wolnego miejsca, że będę dokładał mu wiele funkcji. A teraz prosze o pomoc w w/w problemie. Znalazłem gdzieś mostek do sterowania silnikiem krokowym. Załączam poniżej. Czy może da sie go przerobić tak aby sterować nim nie silnik krokowy tylko DC.

Link do komentarza
Share on other sites

Czy mogę wykorzystać schemat ze światłoluba (L293D) oczywiście trochę zmieniony czyli w miejsca gdzie mają być podłączone rezystory i fototranzystory podłączyć do LPT?!

Po raz kolejny odsyłam do noty katalogowej...

Wejścia IN (1,2,3,4) - to sygnały które wysyłasz z LPT. Wyjścia OUT (1,2,3,4) służą do podłączenia silnika. Zakładając że jeden silnik podłączasz do wyjść OUTPUT1 i OUTPUT2, sterujesz nim dając na porty INPUT1 i INPUT2 sygnały logiczne (1 lub 0). Jeżeli chcesz, żeby silnik obracał się w jedną stronę, wysyłasz na INPUT1 stan wysoki (1) a na INPUT2 stan niski (0). Jeżeli chcesz, żeby silnik obracał się w drugą stronę, wysyłasz na odwrót. Proste?

@edit

Znalazłem gdzieś mostek do sterowania silnikiem krokowym. Załączam poniżej. Czy może da sie go przerobić tak aby sterować nim nie silnik krokowy tylko DC.

A czy spróbowałeś poszukać czym się różni sterowanie silnikami DC od sterowania silnikami krokowymi? To zupełnie inne zagadnienia.

Spróbuję opisać to prościej:

1) sprawdzasz jaki prąd pobierają Twoje silniki DC przy znamionowym napięciu zasilania. (uwzględnij też prąd chwilowy, kiedy np. zatrzymujesz ręką wał silnika)

2) czytasz ten temat: https://www.forbot.pl/forum/topics20/h-bridge-vt111.htm

3) sprawdzasz który mostek H wytrzyma to obciążenie

4) jak podłączyć silnik z mostkiem znajdziesz w jego dokumentacji technicznej i w powyższym temacie, w dziale "mostki scalone".

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo dziekuję, to własnie jest odpowiedź która mnie usatysfakcjonowała. Wczesniej było prawie to samo, ale tu wytłumaczone tzw. "łopatologicznie".

Jeszcze raz dziekuję.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.