Skocz do zawartości

Detaliczne cięcie blachy?


nemm

Pomocna odpowiedź

Witam,

wziąłem się jakiś czas temu za projektowanie ramienia robota na microserwach. Wyrysowałem sobie w Corelu elementy, które będę potrzebował i wysłałem zapytanie do firmy zajmującej się cięciem plexi. Ci odpisali, że elementy są zbyt drobne i mogą się złamać w transporcie. Pomyślałem sobie, to może zamiast w pleksi niech wytną mi to z jakiejś blachy. Wysłałem zapytanie do firmy zajmującej się wycinaniem z aluminium. Ci z kolei powiedzieli, że minimalna kwota to 250 pln netto (u mnie długość linii cięcia to niecałem 800mm). I tak dodali, że otwory muszą być minimum szerokości takiej jak grubość blachy (takie standardy).

Także moje pytania:

1) Czy gdzieś tną blachę detalicznie? Małe elementy?

2) Czy to aluminium jest takie drogie, może lepsze byłaby inna blacha?

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem czy metal nie będzie za ciężki - wszystko zależy od długości ramion. Pamiętaj, że serwo przy podstawie będzie najbardziej obciążone - musi udźwignąć ciężar konstrukcji i pozostałych serw, a mikro serwa mają chyba moment obrotowy nie większy niż 1,6kgcm w specjalnych modelach (zwykle mniej). Możliwe, że elementy z laminatu były by lżejsze, ale stwierdzam to tak tylko "na oko" - musiał byś poważyć i policzyć rozkłady sił jakie będą działały na orczyki serw poszczególnych stopni swobody Twojego manipulatora.

Przy podstawie warto sprzęgnąć ze sobą dwa serwa umieszczone współosiowo, w celu uzyskania większego momentu.

Link do komentarza
Share on other sites

Wiem, wiem. W projekcie u podstawy są dwa serwa, a długości ramion nie są duże. Najbardziej mnie interesuje, czy gdzieś w ogóle można za niewielką cenę wyciąć takie małe elementy?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

W sumie wysłałem dwudziestu firmom 😋 Narazie 2 odpowiedzi powyżej 250 pln i dwie, że się w ogóle nie da, bo elementy za małe... Pamiętasz może jakąś firmę z tańszą ofertą?

Link do komentarza
Share on other sites

Z tego, co widzę tak na szybko, bo te oferty mam zapisane tylko w mailach, czyli jest dość spory bałagan, to napisz do firmy ekolaser, jeśli jeszcze tam nie napisałeś 😉

Ale faktycznie tylko jedna z firm napisała od razu, że minimalna kwota 300zł, reszta może to przemilczała, a mają ten sam warunek...

Link do komentarza
Share on other sites

odnoszę wrażenie, że jest moda na tyłek przyrośnięty do krzesła przed komputerem. Nemm jesteś ze stolnicy, w Warszawie zapewne jest kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt firm które będą w stanie wyciąć elementy zarówno z PMMA jak i z nie grubej blachy. Nie rozumiem w takim razie skąd problem w pierwszym poście z wysyłką..

Osobiście zauważyłem, że najdroższe są firmy, które łatwo znaleźć bo dobrze się reklamują. Jak człowiek poszuka to w nie dużych zakładzikach, które nawet się nie podejmują działalności wysyłkowej można nie drogo wykonać interesujące nas elementy. Nie chodzi mi tu tylko o speców od elementów z tworzyw, a o zakłady grawerskie, reklamowe i inne, w których używa się odpowiedniego plotera.

Swoją drogą wydaje mi się, że warto rozważyć zakup jakiejś nie drogiej piły włosowej i wykonanie elementów we własnym zakresie.

Link do komentarza
Share on other sites

Z tą wysyłką to raczej chodziło mi o to, że elementy przeze mnie projektowane, wycięte w pleksi mogą być zbyt delikatne nawet na transport, dlatego postanowiłem wysłać zapytanie o wycięcie w aluminium 🙂 Z tymi małymi zakładami to nie głupi pomysł, a piszę tutaj o tym, bo a nóż, widelec, ktoś ma jakiś sprawdzony i tani zakład.

Link do komentarza
Share on other sites

Nemm, znajomy ma laser, ostatnio ciąłem u niego w plexi podwozie do mojego LFa. Jeśli chcesz to wyślij mi pliki w corelu, zapytam go ile to będzie kosztowało i dam Ci znać.

A tak żeby nie był totalny offtopic - plexi jest wbrew pozorom dość ciężkie! Podwozie mam wykonane z 8mm, wymiary około 11x7cm, i waży z dobre 150-200gram.

Link do komentarza
Share on other sites

co do cięcia blach i metali to nie polecam cięcia nożycami, zaginają krawędzie i trzeba później prostować - często wygląda to dość nieestetycznie, noże zdecydowanie bardziej się nadają, tnąc linia za linią możemy zrobić to bardzo dokładnie, gilotyna to wydatek około tysiąca złotych, można również oddać blachę do pocięcia firmie takiej jak nasza, a z własnym materiałem cięcie wychodzi naprawdę niedrogo i solidnie, nasze zaplecze techniczne:

Stół 3000 x 1500 mm Cięcie laserowe, wycinanie, metali:

o aluminium (od 0.5 do 8 mm)

o stal nierdzewna (od 0.5 do 12 mm)

o stal konstrukcyjna (od 0.5 do 20 mm)

o pleksa (do 20 mm)

cięcie wodą jest stosunkowo drogie i mało opłacalne..

poza tym możemy pomóc z gięciem prasą, spawaniem blach, metali, także aluminium, lakierowaniem czy nawet cynkowaniem.

Jeśli materiał jest wasz to za cięcie wyjdą wam grosze, ceny zależą od projektu więc zachęcam do pisania na

+ 48/34 323 44 33

+ 48/34 323 68 88

laser@emoneon.pl

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.