Skocz do zawartości

[Dla początkujących] Wykonywanie PCB termotransferem


Decado

Pomocna odpowiedź

Tak z własnego doświadczenia mogę powiedzieć że dużo lepsza jest folia. Jeśli ktoś ma laserówkę w domu to nie ma sensu się męczyć z papierem. Folię dużo łatwiej i szybciej ściągnąć i lepiej się toner przenosi.

Jeśli ktoś nie ma laserówki to na pewno będzie miał problem z kserowaniem na folię. No i wydruk na folii musi być dokładniejszy żeby nie było podtrawień. Ale za to otrzymujemy dużo większą dokładność.

Link do komentarza
Share on other sites

Art bardzo fajny ;] w sumie to nie pierwszy na ten temat artykuł ale za to najlepiej wytłumaczony 🙂

A jeśli ktoś nie ma laserówki to warto się męczyć z papierem? Bo przecież tak czy siak do tego potrzeba laserówki.

Pozdrawiam i gratuluje artykułu.

Link do komentarza
Share on other sites

Mam pytanie odnośnie opisanej metody:

jaką szerokość ścieżek można uzyskać bez większych problemów? I jakie odstępy między ścieżkami lepiej zachować?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Mój rekord w grubości ścieżek to 5mils(0.127mm), odstępów pomiędzy ścieżkami nigdy nie daje mniejszych niż 0.2mm.

Pozdrawiam

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo ciekawy materiał 😎 Chciałbym tylko dodać że z folią pracuje się o wiele lepiej niż z papierem kredowym ponieważ nie zostawia takich drobinek papieru po odmoczeniu i wszystko robi się troche szybciej. Jest tylko problem z żelazkiem ponieważ przy większych temperaturach folia się powoli topi i zniekształca oraz przy mocniejszym nacisku żelazka toner się rozmazuje ( nie wychodzą ładne cienkie ścieżki tylko coś w stylu malowanych lakierem do paznokci 🙄 ) 😅

Pozdrawiam

Piwo dla Decado za dobry materiał 😅

Link do komentarza
Share on other sites

sob4n, papier ma ten plus że jak masz niedokładny wydruk to te drobinki to zaleta. Zalepiają wszystkie drobne braki tonera.

Jeśli chodzi o dokładność to kilka razy robiłem płytkę na której leżała atmega w obudowie TQFP100. Oczywiście niezbędna lupa przynajmniej x10

Link do komentarza
Share on other sites

A proporcje do trawienia są mniejwięcej obojętne np. 0,5l wody - 100g B327 sie zrobi szybciej a 0,5l wody - 50g B327 będzie sie wytrawiać wolniej, tak?

Wytrawiłem to przy temp. ok 15-20 stopni i sie robiło z 20 minut 😋

Tak przy okazji polecam gąbke ścierną drobno-ziarnistą.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja dawno temu wypróbowałem jeden patent na czyszczenie płytek - jest niezawodny, wygodny i dokładny, stosuję go do dzisiaj i bije na głowę papier ścierny. A oto on:

Dostępny bez problemu w warszawskich Leroy Merlin (w niewarszawskich pewnie też), cena to chyba ok. 10zł za opakowanie. Jedno opakowanie to 10 czyścików, jeden czyścik starcza na bardzo dużo płytek - metr kwadratowy, może dwa spokojnie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ja dodam, że zaraz po prasowaniu, kiedy płytka jest jeszcze gorąca i nie zdjęliśmy folii warto wziąć szmatę i przez nią pojeździć palcami po ścieżkach i polach lutowniczych aż do momentu wystygnięcia. Odkąd zacząłem stosować tę metodę, z płytki ściągam folię bez śladu tonera.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam.

Macie może jakiś sposób na uzupełnienie jednej podtrawionej ścieżki? Cała płytka przedzwoniona, wszędzie piszczy jak złoto, tylko jedna ścieżka nie wyszła :| W sumie jak na 3 próbę to jestem zadowolony bardzo, widać ogromne postępy, ale jednak... Ścieżki 0,4coś mm :]

Link do komentarza
Share on other sites

Ale jemu podtrawiło już tę ścieżkę więc markerem nic nie zdziała. Jak przerwa jest niewielka to weź cyną połącz. Jak dłuższy odcinek to musisz jakiś mostek zrobić, nie ma rady.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.