Skocz do zawartości

BT HM-10 CC2541 nie komunikuje się , nie paruje


slawko_k

Pomocna odpowiedź

Witam.

Zawsze używałem HC05, HC06 i nie miałem problemów.

Ostatnio pokusiłem się o HM-10 i kupiłem 2 szt.

Oto problemy:

1. Telefony je widzą jako BT05 ale jak się kliknie to na telefonie wyskakuje "połączenie odrzucone przez urządzenie BT05"(sprawdzałem na samsungach, lg, homtomie, iphonie6)

2. Nie odpowiadają na żadne komendy AT

Miga tylko kontrolka coś koło 1Hz.

Czy trzeba z nimi coś zrobić żeby działały czy po prostu są uwalone.

Pod ten sam kabel podpinam moduły hc05 i komunikacja jest wiec kabel sprawny.

W kubeł z nimi?

Sławek

Link do komentarza
Share on other sites

Poczytaj czym różni się Bluetooth 4.0 BLE od bluetootha najpierw... BLE to bardziej ZigBee niż "stary" bluetooth. Co nie znaczy, że modułów nie da się używać, ani że są uszkodzone. To po prostu trochę inne urządzenia niż HC-05/06.

Google powinien podpowiedzieć sporo rozwiązań, bo BLE ostatnio staje się coraz popularniejsze (pomimo paskudnej nazwy).

Na szybko wygooglana instrukcja do HM-10: http://www.instructables.com/id/How-to-Use-Bluetooth-40-HM10/

Link do komentarza
Share on other sites

Google powinien podpowiedzieć sporo rozwiązań,

No właśnie nic mi nie podpowiedział. Jakby podpowiedział to bym nie pisał tego wątku.

W instrukcji którą podajesz na początku jest żeby wpisać komendę AT+NAME? i ma odpowiedzieć.

Moje NIE ODPOWIADAJĄ.

Jeśli wiesz jakie czynności trzeba wykonać żeby zaczęły działać to proszę powiedz

Sławek

Link do komentarza
Share on other sites

HM-10 działa w oparciu o BLE, więc zwykłe parowanie z telefonem ma prawo nie działać. To oznacza, że pierwszy test który robiłeś nie dowodzi uszkodzenia modułów - one po prostu nie są zgodne ze zwykłym BT. Podobieństwo nazw to ciekawy chwyt marketingowy, niestety można się nabrać. Żeby wykorzystać telefon do komunikacji z BLE można pobrać odpowiednie aplikacje, wtedy powinien HM-10 wykrywać.

Co do połączenia kablowego to powodów działania może być kilka:

1) złe podłączenie / złe zasilanie

2) moduły mogą być uśpione (wystarczy wysłać >80 znaków żeby obudzić)

3) możliwe że musisz zrobić update firmware-u

Problem z HM-10 jest taki, że w środku siedzi całkiem fajny mikrokontroler - CC2541. Jest to układ oparty o rdzeń '51, który można samemu programować. Oznacza to, że mały HM-10 jest jednocześnie całym systemem mikroproceosrowym, właściwie takim mini-arduino. Minus jest taki, że nie wiadomo co ktoś do tego mikrokonotrolera wgrał. Wystarczy wtedy wgrać nowy firmware i moduły powinny pięknie działać. Można też napisać własny - bardzo polecam, chociaż to chyba temat na inny wątek.

Kilka przydatnych linków:

* HM-10 datasheet - http://fab.cba.mit.edu/classes/863.15/doc/tutorials/programming/bluetooth/bluetooth40_en.pdf

* CC2541 datasheet - http://www.ti.com/lit/ds/symlink/cc2541.pdf

* update firware-u - https://suryaigor.wordpress.com/2016/02/05/upgrading-firmware-to-hm-10-cc2541-ble-4-0/

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dzisiaj się bawiłem takim modułem i Google mnie tu zaprowadziło, więc odpiszę bo mi już działa. Robiłem to już z rok temu, a dzisiaj mnie jakoś zamuliło, nie działa i nie działa. Na telefonie należy zainstalować HMBLE Terminal z GOOGLE PLAY STORE, czyli "normalnie", nie paruje się jak inne urządzenia BT z menu telefonu, telefon nawet go nie widzi, tylko właśnie przez BLE Terminal. Trzeba dać connect, dopiero wtedy robi wyszukiwanie W PROGRAMIE, parowanie i można się bawić. Telefon wiekowy S4, także na każdym "dzisiejszym" powinno działać.

Drugi sposób już z PC, to po prostu jeden moduł się robi jako master, drugi slave podłączamy np. do Arduino. Master dajemy do PC przez konwerter USB-UART. Połączenie między modułami działa OK, nawiązanie połączenia z komputera, który niby ma BT4.0 nie działa. Mój laptop w przeciwieństwie do telefonu wykrywa moduł BT, ale nie umie się sparować. Moduły między sobą parują się bez problemu. Komendy do wszystkiego można uzyskać wysyłając AT+HELP. Moduł gdy nie jest sparowany przyjmuje komendy. Jest inny zestaw komend dla modułu MASTER i inny dla SLAVE.

Komendy AT też działają specyficznie, nie można ich wpisywać, trzeba je wysłać jako linię tekstu ze znakiem \n\r, czy w takiej kolejności czy \r\n nie wiem, ale terminal Arduino radzi sobie OK, wielkość liter bez znaczenia. Komendami AT można gadać ze SLAVE gdy nie jest sparowany.

Moduły, które akurat ja mam działają zasilane 3-5V i z logiką 3-5V. Także polecam.

Jak ktoś ma jakiś driver do komputera, tak by wbudowany BT widział to proszę o info. Nowy laptop z WIN10 niby paruje BTLE, ale COM się nie pojawia. Zresztą na W10 nawet HC-05 nie działa, dopiero go obczajam co jest grane - wykrył, dodałem COM, ale zanim się połączy z terminala Arduino, wyskakuje komunikat popup, że urządzenie chce się połączyć, przenosi do panelu BT gdzie trzeba to zatwierdzić, klikasz OK, potwierdzasz, komunikat windy że sparowało, wracasz do terminala Arduino, a tu już czeka kupa. I inne terminale na razie tak samo w W10. Na razie znalazłem tylko zgłaszane problemy, rozwiązania szukam. Jedyna opcja to to samo co w W7, FTDI-HC10 MASTER i wyszukiwanie innych HC10 SLAVE, po takim sparowaniu można nawet wysłać szkic do UNO, niestety reset paluszkiem.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.