Skocz do zawartości

Tensometry z akcelerometrem


mateomatelka

Pomocna odpowiedź

Typowy akcelerometr I2C raczej nie ma takiego pasma jak metalowy pasek tensometru. Chyba że znajdziesz coś analogowego i zrobisz do tego drugi tor pomiarowy. Problemem będzie jednak takie zgranie obu torów, by ch-ki fazowe (opóźnienia grupowe) obu wzmacniaczy były takie same. Inaczej sygnały "nie zejdą się w czasie" a na dodatek inne ch-ki przenoszenia (nawet samych czujników) spowodują, że nie będzie łatwo odnieść zmierzonej na wyjściu wielkości przyspieszenia do prawdopodobnego odkształcenia akcelerometru w tej samej chwili.

Drgania - jeżeli rzeczywiście nie wiążą się z sumarycznym przyspieszeniem obiektu odkształcającym tensometry w sposób asymetryczny, są symetryczne wokół jakiegoś położenia równowagi*. Tym samym mogą być usunięte przez filtrowanie dolnoprzepustowe sygnału ze wzmacniacza pomiarowego a przed próbkowaniem AC. Albo musisz zwiększyć częstotliość próbkowania znacznie powyżej częstotliwości drgań (i ich harmonicznych - jeśli nie są sinusoidalne) i filtrować to cyfrowo. Zależy jaki masz tor analogowy, co to za aplikacja, co to za drgania i jakie masz możliwości przetwarzania sygnału cyfrowego.

Może napisz coś więcej to będzie można coś sensownego założyć i pogłówkować.

Czy wiesz na pewno, ze zakłócenia wchodzą przez tensometry a nie przez np. zasilanie wzmacniaczy, referencję ADC czy po prostu długie kable wejściowe? Masz tam w końcu mV sygnału. jeśłiw pobliżu jest jakiś napęd elektryczny czy inne pola magnetyczne, to wszystko możliwe.

* - Np. obracający sie wał silnika spalinowego drga, ale nie możesz tego w prosty spsób odfiltrować i zostawić sobie np. tylko sygnału związanego z obracaniem, bo jest on bardzo blisko częstotliwości na których masz już śmiecie. Filtry analogowe tą raczej gładkie i potrzebują kilku oktaw by dobrze stłumić więc sygnał zakłócający powinien być raczej daleko od tego co ma zostać. Będąc pod ścianą możesz skorzystać z gotowych, scalonych filtrów z przełączanymi pojemnościami, stojonych przebiegiem cyfrowym. W razie czego pytaj.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.