Skocz do zawartości

[Worklog] Pierwsza drukarka 3D


Kaczy

Pomocna odpowiedź

Witam!

Chciałbym zbudować swoją pierwszą drukarkę 3D. Niestety praca będzie długoterminowa, ale chciałem się poradzić w kilku kwestiach ekspertów 🙂

ZAŁOŻENIA:

- System RAMPS 1.4,
- Konstrukcja bramowa Aluminiowa,
- Wykorzystanie Prowadnic z szyną profilową HIWIN HGW15CC (Dla osi Z) oraz HIWIN EGH20CA (Dla osi X oraz Y),
- Obszar roboczy 400x400x250,

ZAGADNIENIA:

- Opierać napęd o śruby trapezowe czy paski?

- Jakich silników użyć?

- Jakie zapewnić zasilanie?

Ze względu na pracę wstępny projekt drukarki przedstawię w ciągu kilku dni.

Dziękuję za wszelkie uwagi oraz sugestie.

Link do komentarza
Share on other sites

Śruby trapezowe 2 sztuki na oś Z, osie XY na paskach.

Możesz kupić używane na allegro nema23 lub nowe nema17(używane były zbyt słabe na rozmiar stołu).

Potrzebujesz zasilacza 12V.

grzałka 40W+silniki 40W+hotbed 480W = 560W minimum.

Link do komentarza
Share on other sites

Czy Nema23 będą w stanie przeciągnąć stół oraz ekstruder po tych prowadnicach? Są sztywniejsze, jednak przez to potrzeba więcej siły, aby to ruszyć.

EDIT:

Ze względu na użycie prowadnic, chcę oś Z ograniczyć do jednego silnika.

[ Dodano: 29-03-2016, 18:16 ]

Pierwsz rysunki bryłowe, póki co odstęp między stołem a podstawą jest duży, zmniejszy się jak tylko dobiorę i pomierzę silniki. Jeśli projekt się sprawdzi i będą zainteresowani, umieszczę na forum wszystkie rysunki, pliki bryłowe oraz złożenia.

Link do komentarza
Share on other sites

Myślałem że to będzie drukarka bliżej do ultimakera, czyli stół góra/dół.

W takim razie powinieneś dać pasek pod stół, by uzyskać prędkość, na śrubie nie uzyskasz więcej niż 20mm/s.

A ramę na dwóch śrubach trapezowych.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Po dość długiej przerwie spowodowanej nadmiarem pracy, oczekiwaniem za silnikami oraz poszukiwaniem pewnych informacji (tu dziękuję użytkownikowi marek1707 za pomoc) udało mi się w końcu zabrać za rysowanie. Wiele nie zrobiłem, ale oto jak prezentuje się drukarka aktualnie:

Link do komentarza
Share on other sites

Taki mały tip z mojej strony - pamiętaj, żeby przewidzieć jakiś sensowny sposób napinania paska - ma to później kolosalne znaczenie, bo zginany na tak mały promieniu (zapewne niezgodnym z notą katalogową) może się rozciągać przez jakiś czas. Jeśli planujesz napinać go gdzieś na ruchomej "tacce" od heatbeda, to zrób dojście na śrubokręt, ew. doprojektuj jakieś narzędzie , jeśli masz dostęp do frezarki. Tzw. fasolki (wycięte podłużne otwory pod śruby) zdają egzamin, ale jeszcze lepszy system to śruby z popychaczem - popychacz napina pasek, śrubą łatwo regulujesz jak mocno, nawet w trakcie pracy (podczas pauzy).

Link do komentarza
Share on other sites

Tak, napinanie mam zamiar zrobić właśnie za pomocą otworów fasolkowych, większość elementów będzie obrabiana na przystosowanych do tego maszynach (cięcie wodą, frezowanie czy też toczenie). Pasek wykorzystywany będzie GT-2 wzmacniany splotem. Co prawda nie znalazłem noty katalogowej, więc korzystam ze standardowych rolek dla GT-2 właśnie.

Link do komentarza
Share on other sites

Po długim czasie dotarła do mnie prawie cała elektronika, udało mi się konfigurować rampsa, ale mam problem ze sterownikami (DRV8825), przy silniku nema17 działa wszystko poprawnie, przy nema 23 tworzy się problem, standardowo ustawione napięcie (ok 1.7V) powoduje skoki lewo-prawo silnika, zamiast ciągłej pracy, po podniesieniu do 1.76V (zalecane na tabliczce znamionowej) silnik przy dużym posuwie działą, na wolnym skacze, a gdy trzyma to piszczy. Co może być tego powodem?

EDIT:

Gdzieś umknęła mi informacja, że to napięcie muszę podzielić przez 2, po dokonaniu tego silnik nadal nie pracuje poprawnie.

W jedną stronę (na +) kręci się ciągle, natomiast w drugą (na -) najpierw kręci się na plus, następnie w poprawną stronę, co można zaobserwować na tym filmiku:

Link do komentarza
Share on other sites

Chwila,

standardowo ustawione napięcie (ok 1.7V) powoduje skoki lewo-prawo silnika, zamiast ciągłej pracy, po podniesieniu do 2.1V (zalecane na tabliczce znamionowej)

O jakim napięciu mówisz? Zasilania sterownika silnika krokowego?

Link do komentarza
Share on other sites

Chwila,
standardowo ustawione napięcie (ok 1.7V) powoduje skoki lewo-prawo silnika, zamiast ciągłej pracy, po podniesieniu do 2.1V (zalecane na tabliczce znamionowej)

O jakim napięciu mówisz? Zasilania sterownika silnika krokowego?

Nie, o napięciu wyjściowym na silnik (regulowanym na samym sterowniku).

Link do komentarza
Share on other sites

napięciu wyjściowym na silnik

To co ustawiasz to nie jest "napięcie na silnik" tylko ograniczenie prądowe.

Dwie opcje widzę:

1. Uszkodzenie sterownika po tym jak ustawiłeś zbyt wysokie ograniczenie prądowe

2. Złe podłączenie silnika do wyjść sterownika. Sprawdzałeś jak wyprowadzone są cewki silnika?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.