Skocz do zawartości

Sterowanie mocą lasera TTL na podstawie sygnału dir i stp wirtualna oś "Z"


qulet

Pomocna odpowiedź

Czy ktoś może mi udzielić pomocy w rozwiązaniu problemu wypalania rysunków w skali szarości z poziomu programu Mach3 . Tak jak to robi np. program LaserGRBL .

Szukam jakiegoś schematu pomysłu na przetwornik sygnału cyfrowego na analogowy 0-5V .

Układ ma regulować mocą modułu lasera w zakresie 0-5V TTL Musi masować nogę 5V tego pinu by laser ograniczał moc.

Układ ma regulować moc lasera wykorzystując dwa piny portu LPT

-Kierunek 0V dół 5V góra"

-krok 0 przełączające się na 5V

Układ ma działać w ten sposób:

kierunek w dół + krok laser zwiększa swoją moc w zależności od liczby kroków.

Kierunek w górę + krok laser zmniejsza swoją moc w zależności od liczby kroków.

Czy ktoś wie jak się za to zabrać. Układ bardzo przydatny do sterowania mocą lasera w ploterach CNC zamiast osi Z

Link do komentarza
Share on other sites

Musi masować nogę 5V tego pinu by laser ograniczał moc.

Możesz to jakoś rozwinąć? Co to oznacza?

Jakie wejścia ma moduł lasera?

kierunek w dół + krok laser zwiększa swoją moc w zależności od liczby kroków.

Kierunek w górę + krok laser zmniejsza swoją moc w zależności od liczby kroków.

Przydałyby się tutaj informacje na temat tego jaki jest charakter przebiegu 'krok' - tzn. długości trwania impulsów, jak często mogą się pojawiać itd.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja rozumiem to tak:

Mamy dwa sygnały: kierunek (DIR) i krok (STEP) - jak przy sterowaniu silnika krokowego (bo to pewnie jest wyjście z osi Z), oraz wyjście analogowego sygnału 0..5V.

Narastające zbocze na STEP powoduje zmianę napięcia wyjściowego o jakiś przyjęty kwant w kierunku określonym przez DIR.

To teraz zastanów się jaki powinien być ten kwant napięcia (albo ile kroków ma być między zerem a max mocą) i jak będziesz się dowiadywał, że laser doszedł już do pełnej mocy albo do zera. Może wyjście "udające" krańcówkę w osi Z? Jakie napięcie sterujące chcesz dostać po włączeniu zasilania? Napisz też jak wygląda wejście sterowania mocą lasera, tj. jaką stanowi rezystancję czyli jak bardzo obciąża nasz sterownik? Najlepiej wskaż co to za moduł laserowy i daj link do jego dokumentacji. Takich rzeczy nie da się zgadnąć.

Jeśli nie wymyślisz jakichś kosmicznych założeń, to realizacja tego układu to banał. Można to zrobić na liczniku rewersyjnym i DACu a nawet na potencjometrze cyfrowym i ew. jakimś buforze.

Link do komentarza
Share on other sites

Gość es2

uC (AVR, ARM) i wyjście DAC (XMega, ARM) lub PWM (AVR, ARM). Jeśli PWM to filtr aktywny lub pasywny na wyjściu. Od strony cyfrowej (LPT) sygnał STEP wchodzi na linię przerwań zewnętrznych uC.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

LASER TO:

EleksMaker® LA03-3500 450nm 3.5W Blue Laser Module With TTL Modulation for DIY Laser Cutter Engraver

Brand EleksMaker

Model LA03-3500

Output Power Max.3.5W , Average 2W

Wavelength 445nm-450nm

Luminous color Blue

Focusable Yes, the minimum focus point is about 3mm

Input voltage DC 12V

Current > 2A

TTL Yes, low level (0V): OFF, high level (5V): ON.

Frequency 0-20KHz

https://www.banggood.com/450nm-3500mW-3_5W-Blue-Laser-Module-With-TTL-Modulation-for-DIY-Laser-Cutter-Engraver-p-1103261.html

[ Dodano: 14-04-2018, 19:17 ]

ZROBIŁEM TAKI STEROWNIK: http://www.cnc-club.ru/forum/viewtopic.php?f=41&t=9337

Ręczne sterowanie mocą lasera działa, nie działa sterowanie z poziomu kodu NC w Mach3. Gościu który udostępnił kod i opis z W/W strony nie odpowiada na pytania. Nie bardzo rozumiem jak przełączą się tryby pracy w tym sterowniku( Raster; Wektor; Cut). Generalnie niby wszystko na wyświetlaczu jest tak jak w opisie ale po podłączeniu sygnałów Z step,dir. X,Ystep z mojego sterowania Machem (STB4100) jak na fotce

Dioda lasera świeci jak chce..... Może ktoś ma pomysł, jak sprawić aby ten sterownik zadziałał?

Pozdrawiam wszystkich i dziękuję za wsparcie!

ps. Standardowo Mach3 pracuje na 25KHz moja płytka STB4100 pracuje na 100 KHz może tutaj jest "pies pogrzebany"?

Nie wiem na kodowaniu nie znam się na tyle by poprawnie zdiagnozować problem...🙁((

[ Dodano: 15-04-2018, 10:09 ]

Mam jeszcze kolejne pytanie dla znawców tematu sterowania mocą lasera.

Jak można podłączyć DAC jak na schemacie:

do mojego sterownika z wejściem TTL ?

Zakup Flexmod to łatwe rozwiązanie ale może coś na arduino ?

Z góry dziękuję za okazaną pomoc !

1925160981_sterownikTTL.thumb.jpg.961339bf60e036d56f2352323d325a71.jpg

MACH_LASER.rar

Link do komentarza
Share on other sites

Jak można podłączyć DAC jak na schemacie:

do mojego sterownika z wejściem TTL ?

Hmm mi przychodzi do rozwiązanie takie, że pozbywasz się wzmacniacza operacyjnego i zamiast niego wstawiasz komparator. Do wejścia odwracającego podajesz sygnał typu "piła" o wybranej częstotliwości (to będzie częstotliwość wyjściowego sygnału PWM) i amplitudzie od 0V do Vcc.

Oczywiście to przy założeniu, że wejście lasera to sygnał cyfrowy, a nie analogowy - w sumie na stronie nie jest to jasno napisane.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Napisali "with TTL Modulation" więc chyba jednak sterowanie jest dwustanowe, max 20kHz.

Można przechodzić przez sygnał analogowy, ale można te 8 bitów "mocy" zapodać bezpośrednio na komprator cyfrowy (np. 2x74HC85) napędzany z drugiej strony przez licznik 8-bitowy. Na wyjściu (mamy tam trzy: ">", "=" i "<") dostajemy wtedy cyfrowy sygnał PWM o wypełnieniu zależnym wprost lub odwrotnie od "mocy". Odpada robienie generatora piły lub trójkąta, który żeby był liniowy i pokrywał także skrajne wartości 0/Vcc jest nietrywialny. Za to kostek scalonych jest na pewno więcej.

Jest komprator 8-bitowy (74HC688) w jednym chipie, ale ten nie ma wyjść "<" i ">" więc trzeba użyć jakiegoś przerzutnika do pamiętania stanu cyklu licznika i np. ustawiać go gdy licznik przechodzi przez zero i kasować gdy komprator wskaże równość. Binarny licznik 8-bitowy też na pewno się znajdzie, choćby 74HC590.

DAC+piła+komparator analogowy i licznik z komparatorem cyfrowym to dwie kanoniczne metody uzysykiwnia PWM. Zna ktoś inne bezprocesorowe?

Link do komentarza
Share on other sites

Marek 1707

Dzięk!,i mądrze mówisz, ale dla takiego laika cyfrowego jak ja przemawia tylko schemat. Jeżeli taki widzę to potrafię odpowiednio polutować elementy i wtedy sprawdzam, czy działa tak jak oczekuję......

[ Dodano: 19-04-2018, 21:25 ]

Czy próbował ktoś złożyć albo zasymulowć np.w programie "Proteus" ten sterownik do macha na arduino?

Dlaczego ta konfiguracja nie chce działać na moim sprzęcie?

Link do komentarza
Share on other sites

No to żeby się na darmo nie narysować, podsumujmy: potrzebujesz schemat układu, który w sposób bezprocesorowy będzie generował sygnał PWM dla lasera. Wejściem do tego będą dwa sygnały: STEP i DIR, które mają odpowiednio zmieniać moc o jeden krok i ustawiać kierunek zmian. Czy tak? pozostaje jeszcze problem (już o to pytałem) sytuacji gdy moc jest zerowa a PC chce ją nadal zmniejszać lub gdy jest maksymalna a dostajemy kolejny STEP w górę. Co wtedy? W najprostszym wypadku licznik się przekręca i z zera wstecz dostajesz MAX i odwrotnie, z MAXa w przód spadamy na zero. Czy takie zachowanie układu jest dopuszczalne? Czy wierzysz programowi na PC, że nigdy czegoś takiego nie zrobi? W rozwiązaniach sprzętowych wszelkie takie zabezpieczenia kosztują kolejne scalaki.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.