Skocz do zawartości

Czujnik zbliżeniowy 6-36V niższe napięcie


Rayu85

Pomocna odpowiedź

Witajcie,

Mam pytanie, potrzebuję wymienić krańcówkę na taki czujnik zbliżeniowy czujnik zbliżeniowy - botland.

Krańcówka była zasilana napięciem 5V i taki też sygnał jest wymagany na wejściu krańcówki na płycie.

Czy jest szansa szansa na poprawną pracę czujnika przy napięciu zasilania tylko 5V?

Według noty katalogowej wymaga 6-36V, ale nie chciał bym ciągnąć kilku metrów kabla żeby podać wyższe napięcie i dodatkowo musiał bym obniżyć napięcie sygnału wracającego z czujnika do płyty.

Z góry dzięki za pomoc 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Według noty katalogowej wymaga 6-36V, ale nie chciał bym ciągnąć kilku metrów kabla żeby podać wyższe napięcie

Skoro wymaga, to do niezawodnej pracy powinieneś spełnić te warunki. Możesz rozważyć zastosowanie małego modułu przetwornicy step-up o wydajności np. 100mA (zakładając, że do wyjścia sensora nie podłączysz dużego obciążenia).

i dodatkowo musiał bym obniżyć napięcie sygnału wracającego z czujnika do płyty.

Na stronie nie ma dokumentacji, ale wyjście czujnika jest zapewne typu open collector, więc nie ma potrzeby stosowania dodatkowych układów do konwersji poziomu napięć.

Link do komentarza
Share on other sites

Wg karty katalogowej wersja /BX ma wyjście typu NPN NO, więc jest dokładnie jak napisał Łukasz. Procesor widzi zatem tranzystor zwierający do masy. Musisz włączyć PULLUP na wejściu cyfrowym.

Jeśli masz gdzieś w sterowniku napięcie wyższe niż 5V, to je podłącz do kabla czujnika jako zasilanie. Tego na linii wyjściowej nie widać.

Botland pisze jednak jakieś dziwne rzeczy an stronie produktu:

"Domyślnie na wyjściu można odczytać stan wysoki o wartości zbliżonej do napięcia zasilania"

"Do poprawnego działania wystarczy podłączyć zasilanie od 6 V do 36 V oraz wyjście czujnika do dowolnego pinu cyfrowego Arduino."

Te dwa zdania są ze sobą sprzeczne. Pierwsze w świetle datasheet jest błędne, bo bez detekcji wyjście czujnika "wisi w powietrzu" a drugie nie wspomina, że trzeba włączyć podciąganie do Vcc.

Link do komentarza
Share on other sites

Czujnik a raczej kila takich czujników będzie pracować nie pod Arduino tylko z taką płytą główną Płyta główna to tylko dopowiem dla formalności.

Dokumentacja płyty choć całkiem dobra i obszerna nic nie mówi na temat "wytrzymałości napięciowej" wejść krańcówek home na płycie, jest tylko informacja że jest dedykowana linia 5V do tego celu (w programie owszem mogę zadać czy podłączone krańcówki są NO czy NC)

Zastanawia mnie też parametr podawany w niektórych aukcjach np: Czujnik

"Maksymalne obciążenie: 200mA" natomiast na innej aukcji np: "Maks. prąd obciążenia - 300 mA" mam wątpliwość o co chodzi z tym parametrem.

Jeśli dobrze rozumiem jest to maksymalny prąd jaki można przepuścić przez taki czujnik tak?

Bo jeśli miałby być to prąd jaki pobiera czujnik to raczej kosmicznie duży mi się wydaje.

Na jakiejś aukcji widziałem że było podane jeszcze że w spoczynku pobiera 10mA co wydaje się realne.

a drugie nie wspomina, że trzeba włączyć podciąganie do Vcc.
gdzieś kopiąc po forach trafiłem na schemat wewnętrzny takiego czujnika (niestety go nie zapisałem) i wewnątrz jest niby wbudowany rezystor podciągający na wejściu.
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Bardzo ogólnie wiem o co chodzi, albo przynajmniej wydaje mi się że wiem.

Ja to rozumiem tak że podajemy napięcie na bazę (np 12V) i ono jest odprowadzane do masy przez emiter, natomiast na kolektorze dostajemy tylko stan logiczny (0 lub 1).

Ale na moje ten stan logiczny też musi mieć jakieś swoje parametry np. 0,2 V, 2V, 5V itd no i jakiś prąd też tam musi popłynąć np. 10mA

W związku z tym nie bardzo wiem gdzie przypiąć parametr tego np. maksymalnego obciążenia 300mA.

Pewnie nie ogarniam i mieszam więc jeśli tak jest to z góry przepraszam 😥

Będę wdzięczny za naprostowanie mojego myślenia 🙂 :)

Link do komentarza
Share on other sites

Ja to rozumiem tak że podajemy napięcie na bazę (np 12V)

Nie podajeMY, tylko czujnik podaje. Tranzystor jest wbudowany w czujnik.

Pierwszy schemat na stronie https://pl.wikipedia.org/wiki/Otwarty_kolektor objaśnia chyba sprawę.

W związku z tym nie bardzo wiem gdzie przypiąć parametr tego np. maksymalnego obciążenia 300mA.

Do wyjścia czujnika (kolektora tranzystora) może wpływać prąd 300mA. Celem tego jest np. umożliwienie załączenie cewki przekaźnika.

Link do komentarza
Share on other sites

To jest czujnik typowo przemysłowy. Najlepiej byłoby by go zasilić przynajmniej tymi 12V, a z wyjścia wysterować sobie transoptor PC817.

Ma to następujące zalety:

1. czujnik pracuje przy napięciu zasilania które nie powinno sprawiać kłopotów od strony zakłóceń.

2. PC817 zapewnia separację galwaniczną czujnika od układu zasilanego 5V.

3. tanie i pewne rozwiązanie.

Inne istotne rzeczy dotyczące stosowania eksploatacji takich czujników.

1. warto dbać aby ich obudowa była tak zamontowana, aby miała pewne uziemnienie (PE) połączenie z obudową maszyny. Zmniejsza ryzyko zakłóceń na wyjściu danych, szczególnie przy małym napięciu zasilania.

2. nie wolno uszkodzić główki. bo po czujniku.

3. pole/kąt detekcji zależy od kształtu główki czujnika. Trzeba szukać w dokumentacji, ale taki jak twój widzi trochę na boki, taki z główką zabudowaną(schowaną) widzi bardziej do przodu (z czoła).

Co do pewnych niejasności w opisie na BOTLAND. Może się okazać że ten czujnik działa zasilany 5V, ale przypuszczam że w pewnych warunkach, będzie to działanie zawodne, niepewne.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.