Skocz do zawartości

Pytanie o nowy dział na forum?


FlyingDutch

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich.

chciałbym zadać pytanie do uczestników forum oraz moderatorów:

Czy wydawałoby się Wam sensowne dodanie do forum nowego działu zatytułowanego : "Matematyka i programy matematyczne" ?

Wiem, że istnieje dział "Algorytmy" ale w domyśle ma on dotyczyć algorytmów związanych z robotyką.

"Matematyka i programy matematyczne" w zamyśle miałby być działem poświęconym problemom matematycznym i poszukiwaniu ich rozwiązań, oraz programom wspomagającym obliczenia (np. Matlab, SciLab, Statistica itp.) i bibliotekom obliczeniowym (dla języków programowania).

Niektórzy śledzą też pojawiające się nowe wiadomości dot. problemów matematycznych i mogą być zainteresowani nowymi odkryciami.

Jako przykład podam np. "Hipotezę Goldbacha", która głosi, że:

Każdą liczbę parzystą większą od 2 można przedstawić jako sumę dwóch liczb pierwszych.

Hipoteza jest na tyle prosto sformułowana, że zrozumie ją uczeń gimnazjum (przynajmniej część uczniów), a pomimo to nikt nie potrafi jej udowodnić od 250-ciu lat !

Patrz link:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Hipoteza_Goldbacha

Myślę, że ten dział byłby odpowiedni dla dyskusji o algorytmach (niekoniecznie związanych z robotyką) i np. zdefiniowanych jako problem matematyczny.

Oczywiście dział byłby poświęcony także problemom związanym z programami wspomagającymi obliczenia matematyczne.

Co myślicie o takim pomyśle ?

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

A może nie owijajmy w bawełnę i od razu nazwijmy ten dział "zadania domowe"? Wydaje mi się, że istnieje duże zapotrzebowanie tutaj na taki dział.

Cześć deshipu,

nie pomyślałem o takim zastosowaniu dla nowego działu, ale pewnie masz dużo racji.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

FlyingDutch, obawiam się że problemy matematyczne z jednej strony mogą okazać się mało pasjonujące dla wielu, z drugiej o wiele za trudne dla całej reszty - i nowy dział skończyłby jak napisał deshipu jako miejsce z rozwiązaniami zadań domowych.

Ale z Twoich postów domyślam się, że matematyką interesujesz się nie dla jej czystego piękna, tylko całkiem praktycznych zastosowań związanych z kopaniem kryptowalut.

Na kryptowalutach nie znam się zupełnie, ale może to byłby fajny pomysł na nowy dział? Na początek może mógłbyś opisać jak problemy matematyczne, o których wspominasz odnoszą się do kryptowaluty - albo cokolwiek o kryptowalutach, ja chętnie przeczytałbym nawet wstęp dla absolutnych laików.

Link do komentarza
Share on other sites

Ale z Twoich postów domyślam się, że matematyką interesujesz się nie dla jej czystego piękna, tylko całkiem praktycznych zastosowań związanych z kopaniem kryptowalut.

Cześć Elvis,

tym razem nie zgadłeś 😉

Jak sam bardzo ładnie napisałeś: "Matematyką interesuję się dla jej czystego piękna". Właściwie bardziej poprawne byłoby "interesowałem się dla jej czystego piękna".

Moim życiowym idolem jest Grigorij Perelman:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Grigorij_Perelman

W drugiej klasie szkoły średniej dostałem się do finału konkursu matematycznego (początek lat 80-tych XX wieku), miałem do matematyki pewne uzdolnienia.

Niestety proza życia spowodowała, że nie używałem sporo matematyki w pracy (pisząc proste programy wspomagające pracę firm) i coraz bardziej zapominałem teorię i "rdzewiałem".

Krypto-waluty są dla mnie ciekawym wykorzystaniem praktycznym idei matematycznej (no może nie całkowicie matematycznej bo i informatyka jest tu istotna).

Załamuje mnie, że część dzisiejszej młodzieży nie rozumie, że "pod maską" większości problemów technicznych kryje się matematyka.

BTW: układami FPGA zainteresowalem się bo interesuje mnie akceleracja obliczeń matematycznych za pomocą tych układów, niestety spora część algorytmów matematycznych wymaga także intensywnych operacji pamięciowych, co powoduje że układy GPU i technologie takie jak "CUDA" czy "OpenCL" są bardziej wydajne niż FPGA w tej dziedzinie.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.