Skocz do zawartości

Kurs Raspberry Pi - #6 - instalacja/komunikacja przez sieć


Komentator

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Za nami już dwa warianty instalacji systemu na Raspberry. Zaczęliśmy od metody, która wymaga monitora. Następnie zainstalowaliśmy Raspbiana korzystając z przejściówki USBUART.Pora na łączność przez sieć (LAN/WLAN). To zdecydowanie najpopularniejsza metoda, która umożliwia m.in. zdalny dostęp do Raspberry Pi.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

strasznie wolno 'idzie' ten kurs..

jeśli ktoś kupił zestaw rozszerzony nakręcony by uczyć się tego co jest w kursie to może się lekko zawieść .. kamerkę podłączy pewnie dopiero w połowie lutego jak takim tempem ten poradnik będzie się rozwijał

Link do komentarza
Share on other sites

Inari, rozumiem, że się niecierpliwisz, bo Raspberry Pi to bardzo ciekawy temat 😉 Jest on jednak złożony i ciężko byłoby iść dalej bez omawiania tych podstaw. W końcu to kurs dla początkujących - było to zaznaczane od samego początku z podkreśleniem, że nie trzeba mieć żadnej wcześniejszej styczności z takimi platformami 🙂 Wszystkie zagadnienia są omawiane po kolei, niestety tutaj nie da się zacząć inaczej. Zawsze nowe odcinki kursów są publikowane w pewnych odstępach - działamy tak samo od kilku lat i do tej pory ta forma sprawdzała się bardzo dobrze 😉

Link do komentarza
Share on other sites

A czy jest możliwość podłączenia Raspberry Pi do PC, ale faktycznie gdy nie mamy dostępu do sieci/routera? Bo nawet w wariancie 3 tak naprawdę jakiś router mieć musimy, różni się to tylko tym, że Malina nie jest do niego podłączona bezpośrednio. A co w sytuacji gdy mamy tylko komputer i Raspberry, i nic poza tym? Da się jakoś utworzyć sieć między PC a Maliną w takiej sytuacji?

Przykładowa sytuacja, do której to odnoszę: chcemy coś zaprezentować na uczelni. Mamy tylko laptopa i projekt na Raspberry Pi. Chciałbym podłączyć się do Maliny i pokazać na laptopie obraz z niej za pomocą VNC. Sieć Wi-Fi na uczelni w praktyce nie działa, a kablem do żadnego routera też nie można się podłączyć (chyba, że przyniesie się swój). Zostaje tylko laptop, Malina i kabel sieciowy. Da się to jakoś rozwiązać?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Podłączasz RPi jak w punkcie 3, w ktorym nie potrzebujesz routera do komunikacji Laptop-RPi. Dla ulatwienia ustawiasz na startup rasbiana uruchomienie serwera VNC. Tylko nie jestem pewny czy po VNC zaprezentujesz każdy projekt. Np podgląd obrazu z picamery może się nie wyświetlić.

Link do komentarza
Share on other sites

Odnośnie wypełniania danych w pliku wpa_supplicant.conf

aby ułatwić sobie zadanie polecam wejść do właściwości naszej sieci (w windows 10 ustawienia -> Sieć i Internet -> Wi-Fi -> Właściwości sprzętu) i tam "kopiuj". Następnie dane należy wkleić obojętnie gdzie (np. do notatnika) i możemy bezbłędnie przekopiować nazwę sieci oraz rodzaj zabezpieczeń (w tym przypadku trzeba dokonać pewnych modyfikacji, ale nie podpowiem jakich, bo zapewne w różnych przypadkach jest różnie).

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Uwaga! Sprawdzamy właśnie cały kurs pod kątem współpracy z najnowszym systemem operacyjnym i nowym Raspberry Pi 3 model B+. W przypadku instrukcji opisywanych w tej części na ten moment została wprowadzona jedna zmiana. Mianowicie, gdy chcemy połączyć się z RPi przez WiFi musimy w pliku konfiguracyjnym wpa_supplicant.conf dopisać linię country=PL (gdzie PL to kod kraju w standardzie ISO 3166-1 alfa-2). W artykule znajduje się już poprawna wersja skryptu.

Link do komentarza
Share on other sites

Co mogę zrobić, gdy mam problem z połączeniem raspberry pi w/w metodami? Próbowałem wszystkich 3 metod wraz z użyciem wiersza poleceń oraz Advanced IP Scannera i za każdym razem mam problem z odnalezieniem adresu IP malinki. Jedyne co zauważyłem to to, że po włączeniu malinki z przygotowanym system i ponownym podłączeniu microsd do komputera, pliki, które utworzyłem jak ssh i wpa_supplicant.conf znikają. Czy ma to wpływ na mój problem? Z wcześniejszymi częściami kursu nie miałem żadnych problemów.

Link do komentarza
Share on other sites

Atta, dziwna sprawa... czy nie masz jakoś dziwnie skonfigurowanej sieci lokalnej? Masz swój normalny router? Sami bardzo często stawiamy systemy na RPi od nowa i problem ze znalezieniem IP czasami się pojawia, ale nie jest to zbyt częste. Przykładowo zdarza się, że arp -a nic nie pokazuje, ale wtedy przez skaner lub panel routera można odnaleźć IP za każdym razem i to bez żadnego problemy.

Dla testu możesz jeszcze zainstalować system inną metodą (np. normalnie z monitorem na HDMI), połączyć malinkę ręcznie do WiFi i sprawdzić wtedy, czy na innym komputerze w sieci lokalnej widzisz malinkę.

Link do komentarza
Share on other sites

Treker, dzięki za pomoc 😃 podłączyłem rapberry pi do monitora, myszki oraz klawiatury i zauważyłem, że malinka nie łączy się z wifi. Ustawiłem to ręcznie z poziomu pulpitu i po ponownym włączeniu mogę połączyć się z raspberry pi przez komputer. Teraz wszystko przebiega bezproblemowo. Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

Link do komentarza
Share on other sites

@Treker w jaki sposób skonfigurować połączenie przez sieć, aby móc dostać się do Rpi nie będąc w sieci lokalnej. Chodzi mi o sytuację, gdy przykładowo kamerka zostaje w domu (Wi-Fi domowe), a chciałbym połączyć się z pracy (Wi-Fi biurowe). Czy istnieje taka możliwość?

Link do komentarza
Share on other sites

Po aktualizacji malinki i ponownym uruchomieniu nie ma możliwości połączenia się przez ssh. Rozwiązaniem jest dodanie w sekcji network linii "scan_ssid=1" . Niestety trzeba to zrobić przed pierwszym update-m. Poniżej poprawiony plik "wpa_supplicant.conf":

country=PL
update_config=1
ctrl_interface=DIR=/var/run/wpa_supplicant GROUP=netdev

network={
   ssid="network_SSID"
   psk="password_to_SSID"
   key_mgmt=WPA-PSK
   scan_ssid=1
}
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.