Skocz do zawartości

Połączenie koła rowerowego z kołem do pasa zębatego


bmajkut

Pomocna odpowiedź

Witam,
planuję zbudować robota balansującego o nieco większych gabarytach. Myślałem o zastosowaniu kół rowerowych o średnicy 20 cm. Czy ktoś z kolegów/koleżanek posiada wiedzę na temat tego jak można do takiego koła przymocować zębatkę od paska zębatego gt2?

Chcę przenieść napęd z silnika na koło przy pomocy takiego właśnie pasa i przy okazji zrealizować przełożenie 1:3.

Link do komentarza
Share on other sites

A masz jakiś przykład (zdjęcia, rysunku, model) takiego koła?

Jakbyś znalazł takie z możliwością montażu tarczy hamulcowej, to miałbyś bardzo ładny interfejs do zamontowania koła pasowego.

Link do komentarza
Share on other sites

W kole rowerowym to jest kwestia piasty a nie średnicy obręczy. Znajdź piastę pod tarczę, idź do pierwszego lepszego sklepu rowerowego i poproś o zaplecenie na niej koła o żądanej średnicy. Tam dobiorą Ci szprychy i jakąś obręcz, choć te bardzo małe mogą mieć problem ze zbyt małą liczbą szprych. Możesz też spróbować poszukać gotowe, nawet używane, przednie koło rowerowe z piastą pod tarczę ale przyznam że nie wiem czy tak małe robią. Wśród 26 calowych, nawet używanych możesz wybierać do woli.

Albo może zamiast tego znajdź tylne koło z zębatką pod "ostre koło" tj. z zamocowaną sztywno do osi. Wtedy na silniku dajesz mniejszą i przekładnia jest łańcuchowa.

Możesz też spróbować napędu ciernego osi silnika bezpośrednio na oponę np. od góry. Odpowiednio moletowany, stalowy wał i gładka opona (taka pod trenażery) lub z delikatnym bieżnikiem szosowym powinny mieć całkiem niezły współczynnik tarcia. Tylko ciężko będzie znaleźć fajne opony na średnicę koła dla dzieci.

Może coś z wózków dziecięcych? Tamtejsze koła są często plastikowe (ale ogumione i pompowane) a w tworzywie łatwiej wiercić i coś mocować niż w stali.

Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedź. Koło pasowe jest małe:

zebatkagt60.jpg

Ze względu na jego budowę montaż do otworów na tarczę hamulcową byłby utrudniony.

Przyszedł mi do głowy jeszcze jeden pomysł. Być może kupię koła do wózka dziecięcego i w jakiś sposób przymocuję do niego na stałę ośkę.

87ed3e2541bf9eee496582206fea

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

No w sumie takie koło pasowe wymuszałoby posiadanie koła z wałem nieruchomym względem piasty. Tylko wtedy musisz się bawić z łożyskowaniem wału.

Link do komentarza
Share on other sites

Lukaszm, łożyskowanie wału to już nie problem. Mogę zastosować tego typu łożyska:

250px_kp08.jpg

Kosztują tyle co nic i mają średnicę wewnętrzną od 8 mm do 50 mm.

Pozostaje jedynie kwestia przymocowania koła na stałe do wału.

Link do komentarza
Share on other sites

20cm to jakieś 8", co prawda nie wiadomo jakie mają być wymiary i waga tego robota ale ja bym proponował użycie tanich i dobrych, używanych silników z elektrycznych hoverboardów (chyba tak to się pisze). Do znalezienia na alledrogo za bardzo małe pieniądze:

2x Koło silnik do Hoverboard Mini-Segway (7151177374)

http://allegro.pl/2x-kolo-silnik-do-hoverboard-mini-segway-i7151177374.html

Link do komentarza
Share on other sites

Odradzam stosowanie zębatek/pasków GT2. Używałem je przez chwilę w swojej frezarce CNC i zmieniłem na HTD5M, bo w GT2 przeskakiwał pasek. One są dobre do drukarki 3d gdzie jest minimalne obciążenie. Do Twojego zastosowania paski HTD będą zdecydowanie lepsze.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.