Skocz do zawartości

Czujniki PM2.5 i PM10


marcin123123

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich!

Chciałbym się poradzić wszystkich, którzy być może mieli styczność z amatorskimi czujnikami stężenia pyłu w powietrzu. Stoję przed wyborem czujnika, który miałby mierzyć stężenie pyłów PM2.5 i PM10. Najważniejszymi wymaganiami są: jak najmniejszy pobór prądu (brak zasilania z sieci, tylko ogniwo fotowoltaiczne i superkondensator), jak najkrótszy czas odpowiedzi czujnika (kilka sekund), dostępność interfejsów cyfrowych do komunikacji oraz możliwość pracy w temperaturach od -20 do 40 stopni Celsjusza.

Narazie zastanawiam się nad tymi dwoma:

Czujnik PLANTOWER

Czujnik Nova

Nie jestem jednak pewien tego, czy parametry podawane przez producentów mają jakiekolwiek odzwierciedlenie w rzeczywistości. Czy mógłby ktoś kto używał takich czujników wypowiedzieć się na temat ich zdatności do używania np. w stacji wskazującej zanieczyszczenie powietrza na zewnątrz? Może ktoś poleci inne czujniki w podobnej cenie? Pozdrawiam!

PS. Zdaję sobie sprawę z tego, że z robotyką taki czujnik ma niewiele wspólnego. Jeżeli to konieczne to proszę o przeniesienie tematu do innego działu.

Link do komentarza
Share on other sites

Zrobiłem kilka konstrukcji na PMS5003.

Cóż, działa. Protokół jest prosty, ma dwa tryby pracy: ciągły i start-stopowy. Jedno z moich urządzeń ma zasilanie bateryjne więc tryb ciągły odpadał z definicji. Wtedy cały czas pracuje wentylator a to skutkuje 100mA prądu przy 5V. W trybie start-stop zrobiłem tak:

- zasilanie 5V było podawane cały czas i prąd był wtedy na pewno poniżej 100uA (nie pamiętam ile dokładnie)

- po wydaniu przez UART (interfejs 3V!) komendy START rusza wentylatorek i zaczyna przepychać powietrze przez kanał pomiarowy

- pierwsze wyniki są już po ok. 2s, ale można je wywalić do kosza, bo powietrze z zewnątrz jeszcze nie zostało zassane i zwykle wyniki są bardzo małe lub niestabilne

- ramki danych wysyłane są domyślnie co ok. 1s

- ja odczytuję pierwszych 4-6 ramek, ignoruję je po czym czytam 4 kolejne, te uśredniam i to traktuję jako wynik pomiaru

- wysyłam komendę STOP

Całość trwa więc ok 10s i moim zdaniem tyle trzeba liczyć jako minimum. Włączam mój czujnik co 10 minut i częściej raczej nie trzeba. Pomijając pobór prądu i znając trwałość mikro-wentylatorków nie radziłbym odpalać go w trybie ciągłym. Warto dać na dolocie jakiś filtr z kilu warstw siateczki/firanki. To oczywiście nie zatrzymuje żadnych PM, ale osłania czujnik przed pyłem i kurzem "wielkoformatowym", którego pełno choćby w zasilaczach komputerów.

W pomieszczeniu - testowałem w firmie - czujnik zachowuje się jak detektor kurzu. W przypadku długiego bezruchu lub nieobecności ludzi wskazania są bardzo niskie, ale wystarczy by ktoś przeszedł lub zrobił trochę "zamieszania" a od razu podnosi się niewidzialny tuman.

Na zewnątrz wyniki w Centrum Wawy są zadziwiająco (jak na cenę czujnika) zgodne ze stacjami przy Marszałkowskiej i w Al. Niepodległości. Nie zauważyłem problemów przy pracy w niskiej temperaturze, choć producent ostrzega (i słusznie) o błędach w przypadku obecności mgły i podobnych skropleń. Myślę o wprowadzeniu na czas pomiaru ogrzewania powietrza w kanale dolotowym.

Link do komentarza
Share on other sites

na blogu jokielowie zrobili mierniki jakości powietrza, podobno lepsze są novafitness, pms zawyżają odczyty, u mnie w miejscowości mają kupny miernik jakości powietrza i tam jest właśnie pms5003.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.