Skocz do zawartości

Arduino pro mini i *pi - jak to połączyć?


ethanak

Pomocna odpowiedź

Witam.

Wymyśliłem sobie problem. Robot (dawno na ten temat nie było), jako kontroler Arduino.Pro Mini.

Jak wiadomo - potrzebne są jakieś kable i przejściówki. Fajnie- ale heśli robot łazi po kilkunastu m2 to wszelkie kable można sobie... Wiecie co.

Próbowałem podłączyć esp8266 - działa bardzo ładnie jako monitor typu serial->udp, ale chciałbym to jeszcze zdalnie zaprogramować.

Nie chcę jakichś automatów typu "robimy reset przy rozpoczęciu transmisji". Chcę po prostu podłączyć jeden pin GPIO do wejścia. DTR arduino, i ręcznie zrobić reset przed wywołaniem avrdude.

I pytanko: czy mogę po prostu podłączyć pin Arduino przez konwerter napięć do mojego NanoPi? Czy mam się bawić w jakieś tranzystory...

Ktoś coś?

Link do komentarza
Share on other sites

W sumie 1H. Po prostu pin DTR w Arduino to jest jakiś trick z kondensatirem podłączonym do resetu. Zrobiłem sobie ręczny programator - działa świetnie, ale o ile nie boję się uszkodzenia microswitcha, o tyle jakieś kondensatory siedzące na tej płytce mogą mu zrobić ała i kuku:(

Oczywiście mogę to podłączyć przez tranzystor ale jeśli można bez tego to wybrałbym takie rizwiązanie 🙁

NanoPi jest kompatybilny z RPi przynajmniej na pinach, którę muszę wykorzystać🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Masz generalnie duży wybór. Możesz łączyć przez USB emulowanym serialem. Możesz łączyć bezpośrednio do nóżek seriala na pi — wtedy uwaga na różnice napięć, tak jak marek1707 pisze — albo logic level shifter, albo jakieś dzielniki chociaż. Możesz też łączyć przez I2C — wtedy jest łatwiej, bo rezystory podciągające dajesz do niższego napięcia i masz spokój. Tylko dwa problemy są: musisz uważać, żeby ci biblioteka do I2C na Arduino nie włączyła wewnętrznych pull-upów — Arduino ma takie głupie pomysły. No i procesor Broadcoma na Raspberry Pi ma sprzętowy błąd w obsłudze I2C i nie radzi sobie z rozciąganiem zegara, więc albo musisz obsłużyć każdy komunikat na czas, albo bit-bangować I2C po stronie maliny — są do tego gotowe biblioteki. Jak masz allwinera albo co innego, to nie ma tego problemu. No i wreszcie masz najszybszą opcję, czyli SPI — tutaj znowu level shifter potrzebny.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

A coś na temat?

Inaczej: jeśli podłączę wyjście konwertera napięć bezpośrednio do pinu DTR - czy zmiana stanu na niski spowoduje reset arduino, czy obecność kondensatora w obwodzie spowoduje jakieś nieprzyjrmne efekty uboczne...

Link do komentarza
Share on other sites

Nie, nic na temat. Przepraszam za próbę pomocy. Może jak chcesz "na temat", to następnym razem opisz ten temat dokładniej niż "wiecie co". Może jakiś schemat połączeń? Nie mam pojęcia skąd nagle ci się pojawił jakiś kondensator z efektami ubocznymi — wybacz, ale nie umiemy czytać w myślach, a podejrzewam, że nawet jakbyśmy umieli, to i tak nic byśmy z tego nie zrozumieli. Ogarnij się, zastanów na spokojnie i zadaj porządnie pytanie.

Link do komentarza
Share on other sites

Kondensator się wziął z tego, że siedzi sobie na płytce pro mini (w puerwszym poście pisałem jaka to płytka). Po prostu pin DTR jest podłączony do resetu przez 100nF. Ponieważ nie wiem, czy podłączając cyfrowe wyjście przez jakieś pojemności nie uszkodzę owego wyjścia - wolę zapytać. A na eksperymenty kończące się wywaleniem do śmietnika ustrojstwa za prawie stówę po prostu mnie nie stać.

Link do komentarza
Share on other sites

Są dwa główne sposobny na uszkodzenie wyjścia GPIO: przez puszczenie przez nie napięcia wyższego niż dopuszczalne, co powoduje wewnętrzne przebicia (choć wbudowanie diody trochę przed tym chronią), albo przez puszczenie przez nie energii większej niż dopuszczalna, co powoduje uszkodzenia termiczne. W pierwszym przypadku potrzebujesz jakiegoś źródła napięcia, w drugim zamkniętego obwodu, przez który prąd mógłby płynąć. Teraz należy sięgnąć do kursu podstaw elektroniki i zastanowić się czym jest kondensator, jak działa i czy podłączony w ten konkretny sposób może spełniać rolę jednego albo drugiego, a jeśli tak, to w jakich warunkach.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli do wejścia DTR swojego 5-woltowego Arduino podłączysz wyjście cyfrowe Pi lub Nano pracującego na 3.3V, to nic nikomu się nie stanie. Przy każdym opadającym zboczu na wyjściu cyfrowym Pi, mega328 będzie się resetować tak jak było to w zamiarze twórców. W tę stronę jest bezpiecznie.

Link do komentarza
Share on other sites

Tylko boję się o jedno: jeśli na wyjściu będzie jedynka, a ktoś wciśnie reset na arduino - czy chwilowy prąd płynący przez kondensator nie uszkodzi owego wyjścia?

Link do komentarza
Share on other sites

To będzie dokładnie ten sam prąd który popłynie z tego wyjścia gdy będzie ono zmieniało swój stan z niskiego na wysoki. Przemyśl to sobie. Nie, nic się nie spali, każdy konwerter USB/UART podłączany do mini-pro i resetujący Arduino przez DTR doświadcza tego samego. Wyjścia portów nie palą się od przeładowania kondensatora 100nF. Śpij spokojnie.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie, nie, absolutnie nie chciałem się czepiać. Myślałem, że ten wyraz jest już w branży spolszczony i nie chodzi mi o żadne literki tylko o jego znaczenie. Jak rozumiem, to coś z dziedziny programowania? Jakaś "owijka" jednego kodu w inny?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.