Skocz do zawartości

MPU6050 - całkowanie sygnału żyroskopu


Duszek

Pomocna odpowiedź

Witam,

chciałbym uzyskać wartość kąta o jaki przechylony jest układ z żyroskopem i wiem, że w tym celu muszę scałkować sygnał z żyroskopu po czasie. Muszę zastosować metodę trapezów (wymóg odgórny) z tym, że aby tego dokonać muszę mieć granice całki i funkcję do całkowania. Wiem że całka to jest pole powierzchni pod wykresem. Lecz nie mam pojęcia jakie mają być tu granice całkowania oraz jaka jest funkcja którą poddaje całkowaniu.

Zamieszczam fragment noty z wybraną (zaznaczoną) czułością:

p.s.

Dane po I2C odbieram tylko teraz muszę je odpowiednio przetworzyć.

Z góry dziękuje i pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Ogólnie to granice całkowania będą od 0 do nieskończoności... ale chyba nie o to Ci chodzi.

Całkę zamieniasz na sumę dyskretną i w każdej iteracji modyfikujesz 'estymowany' kąt o omega*T_p, gdzie T_p to okres próbkowania.

Zakładam, że wiesz, że samo całkowanie prędkości kątowej w celu estymacji orientacji to słaby pomysł.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Z dryftu zdaję sobie sprawę, ale eliminuje się go łącząc sygnały z akcelerometru i żyroskopu.

A z jakiego powodu jest konieczna znajomość orientacji ?

Link do komentarza
Share on other sites

Nie znam szczegółów ale zarówno akcelerometr i żyroskop mają dryft. Nie wiem czy to się kompensuje czy ja kto wygląda, widziałem jedynie przebiegi i opis jak to działa, być może mówię głupoty, ale nie schodźmy z tematu.

Link do komentarza
Share on other sites

A z jakiego powodu jest konieczna znajomość orientacji ?

Napisałem o orientacji początkowej. Skoro całkujesz, to pojawia się stała całkowania C, którą musisz znać. Nawet jeśli uznasz, że początkowe kąty to zera, to mimo wszystko jest to znajomość orientacji początkowej.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.