Skocz do zawartości

Nauka STM32, czy warto zacząć od kursu StdPerhib?


dejmieno

Pomocna odpowiedź

Witam,

Chciałem zacząć naukę STM32 na Forbocie. Zamówiłem zestaw do kursu korzystającego z StdPeriph, jednak później zobaczyłem na rozpisce inny kurs STM32 korzystający z HAL i Cube. Teraz nie wiem czy dobrze zrobiłem zaczynając najpierw od StdPeriph? Rozumiem, że historycznie na forbocie najpierw pojawił się kurs do StdPeriph a później Hal & Cube. Jednak na liście kursów widzę że polecany jest najpierw Hal & Cube.

Myślicie, żeby zostać już przy aktualnym kursie, czy lepiej zmienić zamówienie w botlandzie na zestaw do Hal & Cube?

Link do komentarza
Share on other sites

dejmieno, nie musisz nic zmieniać 🙂 Twój zestaw pozwala na wykonanie również ćwiczeń z nowego kursu, który właśnie trwa: Kurs STM32 F1, migracja na HAL – #1 – wstęp, spis treści. Jest to "kontynuacja" kursu z StdPerhib, w nowej serii skupiamy się właśnie na bibliotece HAL.

Link do komentarza
Share on other sites

Super, dzięki za odpowiedź 🙂.

Mam jeszcze pytanie. Czy płytka Nucleo może pełnić rolę płytki prototypowej tak jak Arduino Uno? W arduino można tworzyć wygodnie projekt na Uno a później zmigrować projekt na tańsze arduino mini.

Link do komentarza
Share on other sites

dejmieno, płytki Nucleo są właśnie płytkami prototypowymi - możesz później migrować na inne płytki lub projektować własną elektronikę z tym samym mikrokontrolerem 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

dejmieno, oczywiście, że tak 🙂 W tamtym kursie używamy innego procesora (z rdzeniem F4) oraz korzystamy z kreatora graficznego Cube, który nie jest używany w kursie F1.

Link do komentarza
Share on other sites

Wg mnie nie warto już brać się z SPL. Samo ST przyznało się, że to była wtopa i wycofują się ze wspierania tych bibliotek. Jeśli chcesz po prostu uruchomić procka i następnie skupić się na części aplikacyjnej to pobaw się HALem. Natomiast jeśli chcesz pobawić się samymi peryferiami to proponuję Ci zapoznać się z biblioteką LL. Z grubsza można powiedzieć, że jest to zabawa z rejestrami, ale w trochę bardziej czytelnej formie. W Cubie można generować kod zarówno dla biblioteki HAL jak i LL.

Link do komentarza
Share on other sites

Niestety kurs migracji na bibliotekę HAL jest dość ubogi i jeszcze pewnie trochę potrwa zanim zostanie w pełni ukończony więc jestem na chwile obecną zmuszony uczyć się STDPeriph.

No chyba, że mogę przejść kurs Hal & Cube na zestawie z Nucleo?

Link do komentarza
Share on other sites

dejmieno, nowa wersja kursu na stm32f103 omawia te same przykłady, więc jeśli najpierw przerobisz kurs StdPeriph, będzie Ci łatwiej poradzić sobie z HAL. To bardzo podobne biblioteki. Natomiast F4 to inny układ.

CubeMX to po prostu generator kodu - możeszgo używać z stm32f1, ale układy peryferyjne mocno się różnią, więc raczej ciężko będzie kurs przerobić

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.