Skocz do zawartości

Kurs Raspberry Pi - #10 - kamera, zdjęcia, transmisja obrazu


Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Do tej pory omówiliśmy najważniejsze tematy związane z instalacją i konfiguracją Raspberry Pi. Pora wykorzystać zdobyte umiejętności i przejść do wykorzystywania peryferiów.Zaczynamy od kamery! Dzięki niej możliwe jest między innymi robienie zdjęć, transmitowanie obrazu przez sieć i wykrywanie ruchu.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Dodatkowe dwie dobre wiadomości 😉 Po pierwsze, kolejny odcinek kursu Raspberry Pi pojawi się jeszcze w tym tygodniu, a po drugie właśnie dodałem informację o tematach kilku kolejnych artykułów z tej serii - są one dostępne w pierwszej części: Kurs Raspberry Pi od podstaw – #1 – wstęp, spis treści

Link do komentarza
Share on other sites

Mam pytanie, czy w drugiej części będzie jak stremować obraz na serwer ftp, po wykryciu ruchu, oraz informacja jak przesłać powiadomienie o wykryciu ruchu ze zdjęciem na e-mail?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

ethanak, pozwól, że wstrzymamy się teraz z tą informacją - obiecuję jednak, że zrobimy krótki wstęp informacyjny "o co chodzi" z tymi wersjami Pythona 😉

Tbomek, w kolejnej części (tak jak napisałem w artykule) skupimy się na filmach. Projekt, który opisujesz będzie dobrym przykładem, gdy zajmiemy się Pythonem - dopisuję do listy pomysłów. Dzięki za sugestie!

Link do komentarza
Share on other sites

fajny ten artykuł! dowiedziałem się paru nowych rzeczy 🙂

jednak

"Podgląd widoku z kamery obsługiwany jest sprzętowo przez GPU, nie zużywa więc czasu procesora, ale nie jest widoczny jeśli łączymy się za pomocą VNC."

proszę o wyjaśnienie, dlaczego tak jest.

ciesze się, że tym razem kolejny artykuł pojawi się szybciej oraz dopisane tematy kolejnych też trafiają w to czego chce się dowiedzieć 🙂

mogłaby też pojawić się jakaś instrukcja jak skonfigurować podgląd z kamery ip lub chociaż usb, a najlepiej z obu.

Tak z ciekawości... Będzie Python 2 czy 3?

Odpowiedź uzasadnij 🙂

3 najlepiej, nowszy.

Link do komentarza
Share on other sites

Pierwsze części kursu mnie troszeczkę załamały... :/

Ale ta część i dalsza perspektywa - super sprawa 🙂

Dziękuję twórcom i całej załodze.

też się przyznam, że wcześniejsze mnie trochę zawiodły..

oby teraz było co najmniej tyle ciekawej wiedzy w każdym artykule co w tym

Link do komentarza
Share on other sites

Rozwiązanie kamera + Raspberry jest bardzo ciekawe, jednak... do zastosowania nad którym pracuję jedna kamera nie wystarczy. Czy jest możliwość podłączenia większej liczby kamer (wystarczą dwie)? Najlepiej by było, gdyby mogły wykonywać zdjęcia praktycznie równocześnie, choć synchronizacja z dokładnością do 50ms jest wystarczająca..

Link do komentarza
Share on other sites

r_bot, do zdjęć nocnych może Cię zainteresować kamera bez filtru podczerwieni: https://botland.com.pl/kamery-do-raspberry-pi/6128-raspberry-pi-noir-camera-hd-v2-8mpx-kamera-nocna-dla-raspberry-pi.html

dusia, są przejściówki do podłączenia 4 kamer. Nie testowałem, a cena raczej zaporowa. Możesz podłączyć dodatkową kamerę po usb, albo użyć dwóch raspberry - to wbrew pozorom ciekawa opcja i pozwala na faktycznie jednoczesne wykonanie zdjęć. Testowałem 250 rpi, każde z własną kamerą i działało bez zarzutu.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja mam pytanie odnośnie programu "Motion". Wiem, że bez problemu można wyświetlić współrzędne (X, Y) obiektu, który jest w ruchu na ekranie, natomiast czy te dane można wysłać np. do pliku tekstowego ?

Ostatecznie, zawsze można edytować pliku źródłowe i dostosować je do swoich potrzeb.

Link do komentarza
Share on other sites

r_bot, do zdjęć nocnych może Cię zainteresować kamera bez filtru podczerwieni: https://botland.com.pl/kamery-do-raspberry-pi/6128-raspberry-pi-noir-camera-hd-v2-8mpx-kamera-nocna-dla-raspberry-pi.html

tutaj film udowadniający, że ta kamera rzeczywiście daje rade:

Ja mam pytanie odnośnie programu "Motion". Wiem, że bez problemu można wyświetlić współrzędne (X, Y) obiektu, który jest w ruchu na ekranie, natomiast czy te dane można wysłać np. do pliku tekstowego ?

Ostatecznie, zawsze można edytować pliku źródłowe i dostosować je do swoich potrzeb.

chodzi Ci o to, że jak wyświetlisz te współrzędne w konsoli to by wysłało to do pliku ?

jeśli tak to:

*komenda na wyświetlenie współrzednych* > nazwaPliku.txt
Link do komentarza
Share on other sites

Po każdym zdarzeniu można uruchomić skrypt. Nie mogę teraz sprawdzić czy na pewno współrzędne obszaru ruchu są przekazywane do skryptu, ale jest na to metoda. Motion podobnie jak wiēkszość programöw dla linuka jest dostępny wraz z kodem źródłowym. Można więc dodać zapis do pliku bardzo łatwo - to zwykły program w C.

Link do komentarza
Share on other sites

Inari: Gdyby koordynaty wyświetlały się w konsoli, nie byłoby problemu 😉. Chodzi o to, że te dane zostają dodane do streamu online tak jak ma to miejsce w FPV. Pytanie czy z poziomu programu Motion można te dane w jakiś sposób poddać obróbce, czy to wysyłając po UDP, MySQL, czy może po prostu eksportując je bezpośrednio do pliku.

Elvis:

Właśnie w tym problem, że średnio mi to chciało działać, jak to testowałem. Z edycją plików źródłowych nie ma problemu. Wystarczy zmienne location.x, location.y poddać obróbce, ale zastanawia mnie czy da się to ugryźć prościej bez kompilacji plików.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.