Skocz do zawartości

Podłączenie pralki do arduino:)


SOYER

Pomocna odpowiedź

Hej, chcę podłączyć pralkę do arduino, przy okazji mojego "projektu". Jako, że pralka jest w piwnicy, a żona (i ja 🙂 na piętrze to nigdy nie wiadomo kiedy pralka skończyła swoją robotę.

Wykombinowałem, że podłączę się do przekaźnika od blokady drzwi i kiedy te się odblokują arduino dostaje sygnał i dalej jest łatwo.

Ale, na zamku jest 230V, to jeszcze pikuś, bo dajemy to przez przekaźnik i dalej 5V do arduino,
ale to 230V miga z częstotliwością ok 1Hz. Po co i czemu nie pytajcie, ale zmierzyłem miernikiem i ok 230V, trochę się wahało ale myślę trudno. Coś mnie tknęło i podłączyłem żarówkę, a tu mig mig mig.

Jakiś pomysł? Wolał bym już nie szukać innych przewodów bo tam i ciasno i straszno. Tylko jak obejść to miganie??

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Transoptor oddziela ci jedną część układu od drugiej części układu np. jak masz 5V dla Arduino, a reszta układu pracuje na napięcie wyższe (230V w twoim przypadku), to transoptor oddziela galwanicznie ci te dwie części układu.

Taki transoptor najczęściej składa się z diody elektroluminescencyjnej (popularny LED) jako fotoemitera i fototranzystora lub innego fotoelementu, jako fotodetektora.

Pod tym linkiem masz wszystko w piękny sposób wyjaśnione. 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Chcesz ingerować w budowę pralki - w jej układ elektryczny, czy warto? Nie wiem jak Twoja pralka lecz moja wyposażona jest w wiele led-ów, które sygnalizują jej stan. Na początek więc użyłbym "wyrafinowanej" elektroniki na bazie jakiegoś elementu optoelektronicznego (fotorezystor, fototranzystor..." i spróbował sprzęgnąć pralkę z "systemem" bez ingerencji w jej układ elektryczny.

Link do komentarza
Share on other sites

Generalnie wiem co to transoptory, wiem też, ze mam je na płytce z przekaźnikami do arduino. Gdybyście podrzucili jakiś link, najlepiej z botlandu bo i tak tam muszę złożyć zamówionko w przyszłym tygodniu. 😅

Edit

kurczę nie widzę na botlandzie nic obsługującego z jednej strony 5V, a z drugiej 230V 😖

Link do komentarza
Share on other sites

Transoptor na prąd zmienny (w botlandzie go nie ma) lub zwykły z diodą podłączoną równolegle (odwrotnie) do ledy tramsoptora. Do tego w szereg rezystor 200k/2W (o ie pamiętam) i podłączasz pod 230V.

Nie podam teraz symbolu konkretnego transoptora, ale jak w googlw wrzucisz "triac dimmer arduino" to w którymś schemacie powinien Ci wyskoczyć.

Link do komentarza
Share on other sites

Chłopaki, w ww temacie znalazłem coś takiego:

https://elty.pl/pl/p/Modul-z-ukladem-IN219-dwukierunkowym-czujnikiem-pradu-/1674

albo

https://elty.pl/pl/p/Modul-z-ACS712-5A/936

bądź

https://elty.pl/pl/p/Czujnik-WCS1600/2046

Czy któreś z powyższych da się zastosować do prostego wykrywania, jest napięcie czy nie ma i wysyłania tej informacji do arduino?

Link do komentarza
Share on other sites

Odróżniasz napięcie od prądu? Bo piszesz o wykrywaniu napięcia a pokazujesz czujniki prądu. A jeśli prądu i wskazujesz taki co odpowiada 22mV napięcia na każdy 1A prądu, to jakie wielkości tego prądu chcesz mierzyć? 50A?

Możesz myśleć trochę jakby ściślej..

Link do komentarza
Share on other sites

Wiem że to czujniki natężenia. Pytałem czy da sie je zastosować do prostego wykrycia czy w przewodzie jest prąd, płynie napiecie, piszę kolokwialnie. Nie chodzi mi o którąś wartość fizyczną, a o sam fakt. Zresztą to wynika z tematu tego wątku.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli mówisz o płynącym prądzie i go mierzysz to właśnie wtedy używasz amperomierza i mierzysz jego natężenie. Kiedy natomiast mówisz o napięciu to używasz woltomierza. Oczywiście zarówno U (napięcie) jak i I (natężenie) są wzajemnie powiązane prawem Ohma gdzie I =U / R lub U = I * R Z tego wynika, że znając R i mierząc spadek napięcia na tej rezystancji U mierzysz pośrednio I, które sobie możesz policzyć z wcześniej podanego wzoru.

[ Dodano: 11-02-2018, 16:04 ]

Natomiast na pytanie czy I może istnieć bez U i R odpowiedź znajdziesz sam i własne wnioski wyciągniesz.

Link do komentarza
Share on other sites

Kurczę chłopaki, wiem co to natężenie, wiem nawet, że to co innego niż napięcie 😅

Jak tłumaczycie dziecku, że ma nie dotykać gniazdka, to mówicie, że tam jest napięcie 230 volt i może mieć natężenie 5 amper dopóki nie zadziała bezpiecznik?

Mówicie, że tam jest prąd... i ja chcę wiedzieć czy w blokadzie drzwi pralki jest prąd, czy jest pod napięciem. Bo jak nie to skończyła prać.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.