Skocz do zawartości

Komunikacja na duże odległości


wiciu

Pomocna odpowiedź

Od pewnego czasu zajmuję się pewnym projektem, a mianowicie konstruuję rakietę.

komputerem pokładowym mojej rakiety będzie arduino. Mam zamiar przesyłać pewne dane do komputera znajdującego się na ziemi. I tu mam pewien problem zależało by mi aby komunikacja była możliwa na jak najwiekszą odległość. Najelpszy moduł radiowy jaki udało mi się znaleźć w internecie to nRF24L01, zapewnia on ponoć komunikację do 1000m. Tu chciałbym postawić pytanie, znacie może jakieś moduły radiowe o większym zasięgu ?

Nie muszą być to koniecznie moduły radiowe, jestem otwarty na sugestie.

Link do komentarza
Share on other sites

"Na jak największą odległość.."

Dawno o takiej precyzji nie słyszałem. A ile by Cię zadowoliło? Duża ta rakieta? Jakie przepływności danych Cie interesują? To kluczowe pytania. Jaką tam możesz antenę zainstalować? Wszelkie wysokie częstotliwości odpadają, także 2.4GHz odpuść od razu. Wybór jest między dozwolonymi 433 a 868MHz. Z uwagi na wielkość anten - raczej 868MHz. Czy jesteś w stanie zrobić na stacji bazowej antenę kierunkową? Czy zawsze będziesz miał z telemetrii aktualną pozycję rakiety by w nią celować? To wymaga tez pewnego oddalenia bazy od wyrzutni, bo na początku kąty zmieniają się szybko. Masz do tego jakiś poligon?

Przeglądałeś to Forum, znasz kogoś stamtąd?

http://www.forum.rakiety.org.pl/viewforum.php?f=8&sid=0064214a1c0a26b3cd516b026e762f21

Jeśli stacji nie zbudujesz w piwnicy, to przy łączności LOS możesz spokojnie uzyskać kilka kilometrów na modułach za 50zł.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję bardzo za odpowiedź i przepraszam za tak mało sprecyzwoane pytanie.

Pytanie zadałem głównie żeby uzyskać trochę informacji na przyszłość, planowo rakieta ma osiągnąć własnie kilometr.

Jedyne informacje jakie mają być dostarczane na ziemię to wysokość ,prędkość i prędkość kątowa w 3 osiach. Jestem w stanie zmieścić antenę do 20cm długości.

Mógłbyś powiedzieć mi coś więcej o łączności LOS ?

Link do komentarza
Share on other sites

Nie jest to żaden rodzaj transmisji czy modulacji, to tylko:

https://en.wikipedia.org/wiki/Line-of-sight_propagation

Skoro rakieta będzie na niebie i nie zniknie za horyzontem, to zawsze będzie widziana przez antenę stacji bazowej. To jest LOS. Zainteresuj się modułami pracującymi w trybie LoRa. To dzisiaj chyba state-of-the-art łączności amatorskiej, standard wymyślony całkiem niedawno a skalowalny (wymienia się przepustowość na zasięg) i dzięki fajnym scalakom - tani.

Moim zdaniem najbardziej pasowałby ten:

https://www.tme.eu/pl/details/rfm95w-868s2/moduly-komunikacyjne-rf/hope-microelectronics/

Ma gigantyczny budżet połączenia, dobry wzmacniacz mocy i chyba już są do niego biblioteki. A w razie czego potrafi pracować w standardowym FSK czy GMSK z całkiem niezłymi prędkościami.

Antena w rakiecie to problem, bo powinna być w poprzek żeby nadawać w dół, ale przy tych parametrach łącza to podejrzewam że spokojnie uzyskasz ten swój kilometr nawet na jakiejś sprężynce. Tylko na dole zrób coś porządnego.

EDIT: Zwykle w takich projektach coś się z rakiety odzyskuje, czasem nawet wszystko (oprócz paliwa rzecz jasna) więc jeśli przewidujesz powrót na Ziemię to wsadź tam rejestrator. To o wiele lepsze rozwiązanie. Możesz o wiele szybciej zapisywać (na początku dostajesz bardzo szybkie zmiany parametrów a i potem wcale nie jest różowo) i nie masz problemu z zanikami łączności albo źle ustawioną anteną. Takie rejestratory są dość popularne w środowisku a przecież czy naprawdę musisz mieć dane na bieżąco? Przecież (mam nadzieję) nie kierujesz jej w jakiś cel więc całą "telemetrię" możesz wyczytać i obrobić po wylądowaniu. Mając jakiś porządniejszy komputerek na pokładzie (albo zwykłą kamerkę sportową) możesz nagrywać też video z kamerki. Kilometrowa rakieta powinna to pociągnąć. Po co Ci ona?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.