Skocz do zawartości

Zakup arduina oraz jego wybór


PolishJerry

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich, to mój pierwszy post na forum więc od razu się przywitam.

Poczułem zapał do zabawy z tego typu elektroniką po zajęciach na studiach i zastanawiam się obecnie nad zakupem arduina.

Nie mam pojęcia co wybrać, głównie ze względów ekonomicznych i tego co mi sie bardziej opłaca

Znalazłem takie oto dwa dość pokaźne dla mnie zestawy:

http://technovade.pl/arduino-starter-kit-wersja-zaawansowana-arduino-mega-2560-rev3.html

http://technovade.pl/arduino-starter-kit-wersja-zaawansowana-arduino-uno-r3.html

Moje pytanie by wyglądało jak tutaj bardzo opłaca się dołożyć te 70 złoty? Nie mam doświadczenia w wiekszych układach ale nie chciałbym się czymś ograniczyć na samym początku, na zdecydowany plus w tym 1 jest znacznie większa ilość pinów. Z uno pracowałem na uczelni i jako tako go znam i wydaje się dość ograniczony ze względu na te piny.

Jak natomiast wygląda z alliexpres

tutaj:

Alli

Znacznie tańsze ale podejrzewam, że pewnie chińskiej produkcji i boję się czy to ma sens, czy może lepiej dołożyć do droższego zestawu.

Być może ktoś poleca coś jeszcze innego/lepszego?

Czekam na opinie

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

ja bym na Twoim miejscu nie wybrał żadnej z tych pozycji gdyż sam jeszcze nie wiesz do czego Arduino chcesz wykorzystać.

Proponuję Waveshare Uno Plus (dostępne w botlandzie) + wybrane peryferia. Zmieścisz się w kwocie ok. 100 zł. Moduł sprawuje się dobrze, pracuje także z 3v3.... poczytaj. Ewentualny brak akcesoriów Cię nie ogranicza - zawsze możesz dokupić.

Generalnie odpowiedz sobie na pytanie - co chcesz robić z Arduino? Jeśli rozpocząć przygodę to nie wydawałbym 300 zł.

Pozdrawiam,

Link do komentarza
Share on other sites

Witam,
Bardzo dobrą opcją jest zaczęcie kursu forbota o Arduino

https://forbot.pl/blog/kurs-arduino-podstawy-programowania-spis-tresci-kursu-id5290

Nie wiem jakie studia dokładnie studiujesz, ale zaczynając od tego kursu na pewno dużo się nauczysz, jak zaprogramować Arduino, jak połączyć jakieś proste układy.

Natomiast zestaw z Arduino Uno Rev3 Masz tutaj:

https://botland.com.pl/kursy-forbot/3539-forbot-podstawy-arduino-zestaw-elementow-z-arduino-uno-bezplatny-kurs-on-line.html?search_query=Arduino+zestaw&results=953

179zł bez kuferka 🙂

Myślę że to dobre rozwiązanie, bo sam mam ten zestaw i nie żałuję.

Pozdrawiam

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zastanów się czy będziesz miał pomysł jak to wszystko wykorzystać. Wiele osób łapie się na tym, że kupuje takie rozbudowane zestawy, a później nie potrafi z nich skorzystać (bo albo brakuje im pomysłów albo wiedzy). Wiesz co dokładnie chcesz zbudować? Może łatwiej będzie dobrać konkretne moduły pod Twoje projekty?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Rzeczywiście, te zestawy były zbyt duże jak dla mnie, bardziej skupie sie na zabawie z wyświetlaczami.

A co do kursów to wiadomo skorzystam, jak do tej pory programowałem arduino nieco assemblerem pod kątem zapalania diód, sterowania ich jasnością i podobnie w C, tylko doszedł jeszcze do tego wyświetlacz 2x16. Obecnie tworzymy projekt do komunikacji dwóch arduin uno za pomocą jednego pinu.

Więc jeśli zamówienie przyjdzie w tym tygodniu to będe mógł nieco w domu przerobić parę rzeczy, aniżeli tylko na zajęciach, co będzie pomocne 😃. Trochę topornie idzie niestety z braku dobrej znajomości C i przyzwyczajeń z pythona.

Dziękuje serdecznie za sugestie, dosyć pomocne, tylko jeszcze jedna sprawa bo nikt nie ujął tematu chińskiej wersji i tego jak się mają do oryginału. Znacznie gorsze czy bez większej róznicy?

Link do komentarza
Share on other sites

PolishJerry, jeśli pytasz o chińskie Arduino, to różnie bywa - są lepsze i gorsze klony 😉 Często występują różne komplikacje przy programowaniu, które mogą zniechęcić. Ja wychodzę z założenia, że warto kupić chociaż jedno oryginalne (również dla wsparcia samej inicjatywy Arduino).

Link do komentarza
Share on other sites

To raczej przyzwyczajenia z C przeszkadzają w Pythonie, kod C pisany przez programistów, którzy znają także Pythona, z mojego doświadczenia jest znacznie ładniejszy i czytelniejszy od kodu pisanego na przykład przez zaciekłych asemblerowców.

Link do komentarza
Share on other sites

Może najlepiej do programowania C mieć przyzwyczajenia z C?

To nie jest kwestia gustu. Kod, który jest czytelniejszy, bardziej uporządkowany i zgodny z jakimś ogólnie przyjętym stylem ma cały szereg zalet: nie wstyd go pokazywać, łatwiej znaleźć w nim błędy, łatwiej uniknąć pewnych klas błędów, łatwiej uzyskać pomoc, przyjemniej się nad nim pracuje, łatwiej znaleźć chętnych do współpracy, a przede wszystkim, można użyć swojej intuicji co do "podejrzanych" kawałków. Masz tutaj prezentację o tym, co prawda w kontekście JavaScriptu, ale wnioski są ogólne:

Może najlepiej do programowania C mieć przyzwyczajenia z C?

To by było super, ale niestety C nie wyrabia konsekwentnych przyzwyczajeń. Jest zbyt cienką warstwą nad asemblerem. Zatem inne przyzwyczajenia będą mieli K&R programujący na PDP11, inne Windowsowiec programujący gry w DirectX, inne inżynier piszący dla AVR, inne student piszący na STM32, a inne programista kernela Linuksa. Niestety zderzyłem się z tym wielokrotnie w projekcie MicroPython, który jest pisany w C przez fizyka i przez właśnie programistę kernela.

Wielką przewagą Pythona było to, że jego społeczność dość wcześnie wypracowała sobie konkretny styl pisania i intuicyjne pojęcie "pythonowości" kodu, dzięki czemu nawet w dużych projektach nie jesteś w stanie powiedzieć które kawałki były pisane przez inne osoby, całość wygląda spójnie, a przejęcie cudzego kodu nie zaczyna się od przepisania go po swojemu.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja tak z ciekawości: co brzydkie przyzwyczajenia z Pythona przeszkadzają w programowaniu w C?

Pomijam fakt, że Arduino to C++ a nie C, ale pytanie pozostaje.

Sprostowanie: sorry ethanak, chyba źle zinterpretowałem twoją odpowiedź - wycofuję ,to co napisałem 😳

Ale odnośnie programowania w C++ (co oczywiście daje bardzo duże możliwości) i Pythonie, to według mnie porównanie wypada to na korzyść Pythona - praktycznie możesz osiągnąć to samo co w C++ mniejszym nakładem pracy (i krótszym kodem).

Dużo programowałem w C/C++, Python ma w stosunku do C/C++ wiele zalet (chociażby wbudowane w jądro języka elementy programowania funkcyjnego). To świetny język do prawie każdego typu zastosowań. Istnieją dla niego biblioteki do praktycznie każdego problemu jaki napotkasz. Poza tym ma bardzo dużą aktywną społeczność i jest podstawowym językiem programowania wielu platform sprzętowych (np RPI).

Podam przykład dzisiaj szukałem translatora "Verilog 2 VHDL" - próbowałem kilku komercyjnych narzędzi napisanych właśnie w C++ i co - żadne z nich nie radziło sobie nawet z prostym kodem Verilog. Rozwiązanie to darmowy projekt "MyHDL":

http://www.myhdl.org/

zgadnij w czym napisany? Instalacja ?

pip install myhdl

i mam działający bez zarzutu sytem, który radzi sobie nawet ze złożonym kodem Verilog.

Pozdrawiam

[ Dodano: 09-01-2018, 18:14 ]

Dziękuje serdecznie za sugestie, dosyć pomocne, tylko jeszcze jedna sprawa bo nikt nie ujął tematu chińskiej wersji i tego jak się mają do oryginału. Znacznie gorsze czy bez większej róznicy?

Ja kupiłem w chińskich sklepach 3 klony UNO i 3 Arduino Mega 2560 i nie mam do nich żadnych zastrzeżeń (warto wiedzieć jakiego klonu nie kupić, że względy na problematyczny sterownik USBSerial pod Windows). Poza tym polecam. Jedyny problem to "bootloader" dla tych klonów (nie jest to oryginał Arduino i np. nie użyjesz sprzętowego WatchDog timera), ale ten problem jest "do obejścia" w miarę prosty sposób.

Kup sobie te dwa zestawy w tym konkretnym sklepie:

https://www.banggood.com/Geekcreit-UNO-R3-Basic-Starter-Learning-Kit-No-Battery-Version-For-Arduino-p-1133595.html?rmmds=category&cur_warehouse=CN

https://www.banggood.com/Mega2560-R3-ATmega2560-16AU-Control-Board-With-USB-Cable-For-Arduino-p-73020.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

Razem w cenie około 112 PLN masz Arduino UNO +bogaty zestaw elementów i mocniejsze "Arduino Mega2560".

Co do klonów Arduino polecam właśnie te sygnowane przez Geekcreit ( i jeszcze Funduino)używam ich od dawna i nie miałem z nimi żadnych problemów.

Przesyłki z tego sklepu są darmowe (no chyba, że chcesz "tracking number" dla przesyłki lub ubezpieczenie). Jest jeszcze sklep drugi dx.com z którego kupuję od trzech lat (w nim także znajdziesz te klony) - polecam go bo z niego przesyłki idą szybciej niż z banggood.com. Niestety czas przesyłki to największy problem najdłużej przesyłka z banggood.com szła do mnie 2,5 miesiąca. W obu sklepach reklamowałem produkty (po 1-nym razie) - nie było najmniejszych problemów, zwracają kasę na twoje kont. W DX.com reklamowałem HUB USB 3.0 bo pisali, że sterownik działa z Windows 8.1, a nie działał (działał dobrze z Win7). Przeprosili, nie kazali mi odsyłać HUB'a i zwrócili kasę na konto w sklepie (zdarzają się też darmowe gift'y - niektóre całkiem fajne).

Pozdrawiam

[ Dodano: 09-01-2018, 18:30 ]

R

A co do kursów to wiadomo skorzystam, jak do tej pory programowałem arduino nieco assemblerem pod kątem zapalania diód, sterowania ich jasnością i podobnie w C, tylko doszedł jeszcze do tego wyświetlacz 2x16. Obecnie tworzymy projekt do komunikacji dwóch arduin uno za pomocą jednego pinu.

Cześć,

tutaj możesz zobaczyć jak zrobić komunikację Arduino za pomocą 1-nego pinu z układem FPGA (UART) :

https://www.forbot.pl/forum/topics51/fpga-wlasne-programy-6-wyswietlacz-lcd-do-fpga-na-arduino-uno-uart-vt15057.htm

To tak tylko jako ciekawostka 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Wydaje się, że ten klon Mega w Chinach za 36zł w porównaniu do:

https://elty.pl/pl/p/Arduino-Mega-2560-R3-compatible-board/411

nie jest warty czekania 2,5 miecha.

Zaznaczam, że nie jestem w jakikolwiek sposób powiązany z ww. firmą. Mam do nich blisko. Kupiłem tam swoją MEGĘ i shielda ethernetowego. Wszystko śmiga, wsparcie techniczne i gwarancja bez problemu...

Ale i tak uważam, że na początek bez wahania powinieneś zainwestować(to dobre słowo) w kurs arduino FORBOT-a. To będą najlepiej wydane pieniądze. Coś o tym wiem.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dokładnie znam Twój problem: "od czego by tu zacząć", a teraz nie wiem w co ręce wsadzić 🙂

Nie przejmuj się tym, że nie masz pomysłów itp. Po prostu zakup jedną z dwóch opcji:

1) Arduino MEGA + zabawki: jeżeli jednak obstajesz przy tym, że UNO ma za mało nóżek.

2) Arduino UNO + zabawki: jeżeli chcesz projektować krokowo, testowo. [Co mam na myśli?], a no np. rozgryźć jak działa wyświetlacz, później jak sensory, później jak transmisja, itd., a dopiero później kupić MEGA.

Na tym portalu mają świetnie zorganizowany kurs, z którego również skorzystałem. Polecam zacząć od niego.

Co do spraw ekonomicznych, polecam Ci elementy używane. Są o wiele tańsze. Mi np. udało zakupić się oryginalne uno z shieldem Nettigo do wyświetlacza LCD za 40zł. Dużo?

Życzę pomyślności i mnóstwo cierpliwości.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.