Skocz do zawartości

Orange Pi Zero jako domowy mini NAS (dysk sieciowy)


bronek87

Pomocna odpowiedź

Cześć wszystkim,

to mój pierwszy post i chciałbym się podzielić amatorskim projektem jaki ostatnio zmontowałem do zastosowań domowych.

Cel: bezgłośny mini dysk sieciowy o niskim poborze prądu.

Części składowe:

Orange Pi Zero H2 Quad-Core 256MB RAM: 62,00 zł

Karta pamięci Goodram microSD 8GB: 24,95 zł

Zasilacz microUSB 5V/2,5A: 23,90 zł

Pendrive GoodRam Picollo 16GB: 23,39 zł

Obudowa Orange Pi Zero: 14,90 zł

Radiator z taśmą termoprzewodzącą: 10,90 zł

Łączny koszt: 160,04 zł

Oprogramowanie:

https://etcher.io/

https://www.armbian.com/orange-pi-zero/

https://www.samba.org/

Urządzenie spełnia swoje zadanie, a mianowicie stanowi małą bazę danych dla najważnieszych plików, do których potrzebowałem mieć dostęp z różnych urządzeń w sieci LAN. Być może w okresie letnim będę potrzebował wymienić radiator na większy i/lub dodać jeszcze jeden malutki na kostkę RAM. Jak dotychczas działa bez zarzutu, łączę się z nim przy pomocy PuTTy. Permanentne zamontowanie pendrive i konfiguracja Samby zajęła mi trochę czasu, co sprowadzało się do odpowiedniego wyedytowania plików fstab i smb.config w Armbian.

Poniżej parę zdjęć.

Link do komentarza
Share on other sites

bronek87, a mógłbyś sprawdzić pobór prądu i podać temperaturę pracy urządzenia? Pytam z ciekawości, bo jakiś czas temu bawiłem się NanoPi i ogólnie super płytka, ale wybrany procesor zupełnie nie sprawdzał się przy tak małej płytce - zamiast komputera wyszedł grzejnik, do tego pobór prądu był kosmiczny. Podobno teraz jest trochę lepiej, ale skoro masz gotowe urządzenie, to może mógłbyś sprawdzić?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Tak, w styczniu zakupię watomierz i sprawdzę, chociaż urządzenie powinno ciągnąć max 12,5 W jeśli jest zasilane zasilaczem 5V/2,5A. Co do temperatury to system pokazuje 57-60 °C (z zamontowanym radiatorem). Obudowa jest ciepła ale nie gorąca. Poza tym gdzieś na zagranicznym forum wyczytałem, że temperatura może być od 50 do 80 °C zgodnie z informacją od producenta z Chin. Jeśli się nie mylę to wyższa temperatura tych małych procesorków jest spodowana przez ich architekturę SoC (System-on-a-chip).

Link do komentarza
Share on other sites

Nie chodziło mi o bardzo dokładny pomiar, więc zwykły amperomierz wystarczyłby w zupełności - wiadomo, że zasilamy z 5V, znając prąd, można chociaż oszacować moc. Gdyby płytka pobierała 12W, pewnie już dawno by się spaliła bez solidnego chłodzenia. Na NanoPi miałem pobór prądu prawie 1A, co przy ok. 5V daje 5W. Ale to nie było najgorsze - pobór pradu nie spadał nawet jeśli system nic nie robił. Dla porównania Raspberry pi zero pobiera w takich warunkach 0.1A... Podobno coś udało się poprawić programowo, stąd było mije pytanie.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Mam Orange Pi Zero z takim mniejszym aluminiowym radiatorem, mniej więcej 1/2 tego pokazanego wyżej. Jeśli obciąży się procesor ma maksa to szybko osiągał około 75 stopni (mierzone wbudowanym czujnikiem) co sprawiało że taktowanie spadało do bodajże 500MHz. Oczywiście jest to stopniowe, chyba pierwszy próg jest 65 stopniach gdzie spada na 1GHz.

Pobór prądu mierzyłem, nie pamiętam dokładnie ale chyba na maksymalnym obciążeniu było coś około 1.2A. Przy braku obciążenia było zdecydowanie mniej.

Dobre rozwiązanie jeśli trzeba by zrobić z tego coś w rodzaju modułu ethernetowego do jakiegoś urządzenia produkowanego w więcej niż jednej sztuce, bo jednak jest ono 3x tańsze.

Jeśli ten serwerek chodzi Ci cały czas, to polecam postawić sobie serwer UrBackup i w miarę potrzeb podłączyć jakiś dysk USB.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(...)Pendrive GoodRam Picollo 16GB: 23,39 zł

(...)

Tak z ciekawości - wybrałeś tego pendrive'a na chybił-trafił czy na podstawie jakiegoś rozpoznania?

Ja przez kilka tygodni używałem GoodRam Twister 8GB jako 'dysk' dla terminala i choć niewiele się na nim działo, niestety zaczął sypać błędami. Takiego pena miałem pod ręką także nie żałuję sprzętu, szkoda tylko czasu spędzonego na konfiguracji i hardeningu systemu, bo oczywiście zrobienie obrazu odłożyłem na 'święte nigdy' 🙄 Od początku grudnia terminal stoi wyłączony i czeka na moment w którym będę miał chwilę na wymyślenie jak zrobić pseudo-softwareowego-raida dla USB 😅 Wdrożyłeś jakiś system robienia backupu?

Link do komentarza
Share on other sites

Ogólnie cały pomysł z serwerami nas na raspberry czy Orange jest ok gdyby tylko,i tu pojawia się problem Orange pi zero2 system armbian i openmediavault porażka instalka systemu ok openmediavault ok i na tym się kończy brak możliwości konfiguracji błędy powtórne uruchomienie system wysypany .Dlatego jak serwetek Nas to na starych terminalach ,nexcloud home asisstant wszystko ładnie działa.Powiem tak te wszystkie mini komputery są dobre do zabawy .Kiedyś postawiłem na automatykę na raspberry pi domoticz 2lata wszystko ok aż tu nagle bęc awaria sprzętu system był na dysku SSD.I co dziesiątki godz wyjęte z życiorysu .A więc do zabawy tak poważniejsze projekty na innym sprzęcie Pozdrawiam 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam!

Powiem, że coś o tak lipnej mocy obliczeniowej, w dodatku bez portu SATA, to "śmiech na sali"

Minimum do budowy NAS-a, to używany Thin Client , takie Dell Wyse czy Fujitsu Futro S720/S920, można tam wsadzić SSD startowy na mSATA i HDD 2,5 cala SATA, nawet i 4TB tam wsadzisz.

Ja mam zrobionego NAS-a, służy mi jako podręczny magazyn, użyłem Dell Wyse, AMD G-T56N, jest to x86-64, RAM-u są chyba 2 czy 4GB, dysk startowy z OpenMediaVault 16GB SATA i HDD 500GB, też SATA.

Działa to płynnie, nie przegrzewa się, pracuje od listopada 2021 roku. Za to Orange Pi Zero....sam widzisz i czytasz wypowiedzi.

Są SBC z USB3.0, nawet takie z SATA, ale to tyle kosztuje, że 10 terminali za to kupisz. Minimum to Rpi 4 lub 5, obudowa dysku na 3,5 cala z osobnym zasilaniem(Rpi lubi się szybko zepsuć, gdy ktoś podłączy HDD do USB- przegrzewa się zasilanie USB), Modele SBC z "Zero" w nazwie, to nie jest sprzęt na NAS, to jest całkowicie bez sensu....USB 2.0, taki sens jak stary HDD ATA, który ktoś podłączy jako dysk zewnętrzny do dekodera TV HD czy 4k, wcale nie da się nagrać, wywala błąd przy próbie formatu.

Po prostu z rozwiązania Autora wynika tylko cel edukacyjny, nawet to się nie opłaca, bo terminal 60zł na Allegro kosztuje.

Filmów 1080p nie da się płynnie oglądać z tego przez sieć, a 4k to będzie pokaz slajdów.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Cześć,

ogólnie mam podobne doswiadczenia jak @Elvis, Ileś lat temu (dano) zrobiłem sobie "SMART TV" na Orange PI i dziłałalo to dobrze poza mocnym grzaniem się procesora - duży wnetylator załatwiał sprawę, ale także zraziłam się do tego aprzętu z tego powodu.

Pozdrawiam

Edytowano przez FlyingDutch
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.