Skocz do zawartości

Wyświetlacz OLED - błędy z wyświetlaniem znaków itp


simba92

Pomocna odpowiedź

Witam!

W Botlandzie zakupiłem ten o to moduł Oled :sh1106 i dzięki dostępnym biblioteką zaimplementowałem program, który ma wyświetlać coś takiego :

a w rzeczywistości otrzymuje zniekształcony obraz (niepoprawne ikony, tekst) :

Czy moduł jest uszkodzony? miałem z nim kilka przygód. Generalnie analizowałem tą bibliotekę i implementacja na własny procesor stm32 sprowadza się do ustawienia linii dla interfejsu SPI. Zastanawiam się jeszcze nad poprawnością inicjacji wyświetlacza i odpowiednich komend sterujących, ale spróbowałem wgrać gotową bibliotekę w nadziei, że będzię wszystko ok .

Spotkał się ktoś z takim zjawiskiem i wie w czym tkwi problem ???

Z góry dzięki za wszelkie sugestie i wskazówki 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

deshipu chodzi o to, że na ekranie nie są wyświetlane np. ikony w całości tylko częściowo z przerwaniami (pewne linie lub pixele nie są wyświetlane) co można porównać z pierwszym obrazkiem ze strony Botlandu dot. tego wyświetlacza, gdzie obraz jest cały bez luk.

Co ciekawe co zauważyłem : odnosząc się, że obraz jest podzielony na tkz. strony i jest ich 8 gdzie jedna strona ma wymiary 8(WIERSZY)x128(KOLUMN) = 128 BAJTÓW, to na stronie Page 0 nie ma takich błędów z zniekształconym wyświetlaczem co na stronach od 1 do 7 gdzie one występują, stąd pewnie błąd tkwi w inicjacji wyświetlacza i całej bibliotece.

Napisałem tego posta, bo myślałem, że ktoś już spotkał się z czymś takim i coś zasugeruje 🙂 Na forbocie widnieje kurs dla stm32 F4 i tam obsługa Oleda jest bardzo podobna jeśli chodzi o bibliotekę tylko inny sterownikoled stm32 F4, wzorowałem się też na tym kursie, więc implementacja nie powinna być taka skomplikowana.

Link do komentarza
Share on other sites

Ikonki na zdjęciu z Botlandu mają 8 pikseli wysokości i są w zdjęcie wklejone photoshopem.

Ikonki na twoim wyświetlaczu mają 4 piksele wysokości — nie ma szans, żeby wyglądały tak jak na wysokiej rozdzielczości obrazku z botlandu.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Może źle sprecyzowałem problem, na poniższym zdjęciu jest wyświetlacz na, którym ikona wiadomości jest na stronie Page7 (dół) - jest poprawna oraz stronie Page0(góra) i jest niepoprawna, dodam, że ikony są wyświetlane wg. tej samej funkcji różnią się tylko punktem startowym od którego są rysowane.

OK, błąd jest i musi być po stronie programu tj tej biblioteki, jak go znajdę to dam znać 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

O, ciekawe, czyli wyświetla ci tylko co drugą linijkę. A możesz pokazać kod, którym to robisz?

[ Dodano: 05-12-2017, 18:42 ]

I jeszcze jedno — wypróbowałeś ten wyświetlacz z czymś, o czym wiesz, że działa poprawnie, żeby wykluczyć fizyczne uszkodzenie?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.