Skocz do zawartości

Czy Arduino pomoże mi z PLC? I co o PSPLC?


PRC

Pomocna odpowiedź

Cześć,
Studiuję AiR na PWr, na W5. Jestem na pierwszym semestrze, kiedy przeglądałem oferty pracy dla automatyków, wszyscy mówili o sterownikach PLC, niestety u mnie to jest tylko na 5 semestrze jako "sterowniki programowalne" bo na moim wydziale to ogólnie AiR jest bardziej chyba pod hardware niż programowanie.

Aby nauczyć się więc PLC jak najprędzej i najlepiej zapisałem się na darmowe szkolenie w studenckim kole Automatyk, ogólnie jest ok, tylko że zajęcia są późno, a dla mnie nie wszystko jest jasne, do tego są raz na tydzień a ja nie za bardzo mam jak to przerobić w domu, co ułatwiłoby mi naukę. Koledzy doradzili mi więc zacząć od Arduino, mam jednak wątpliwości, bo tam programuje się w C, a to co innego niż PLC.

Dlatego pytam czy nauka Arduino, bardzo by mi pomogła z ogarnięciem PLC?

Poza tym znalazłem na waszym forum link do programu PSPLC, symulatora PLC, niestety piszą na stronie coś o tym że działa ze sterownikami i środowiskami programistycznymi Siemens, a one są za drogie.

Czy jest coś co by mi pomogło w domowych warunkach?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

No ale jeśli przez tydzień nie jesteś w stanie przejrzeć i przyswoić materiałów z jednego wieczornego kursu to czy kto/co-kolwiek może Ci pomóc? Arduino na pewno nie. To zupełnie inna filozofia myślenia i programowania. Też fajna, ale inna.

O PLC mimo wszystko pewnie już coś wiesz więc najlepiej gdy sam zajrzysz na stronę Arduino i trochę poczytasz. Instalacja IDE to kilka minut - zrób to, obejrzyj kilka przykładowych programów i przemyśl sprawę. Może też skorzystaj z większej pomocy kolegów - niech opowiedzą Ci o C, pokażą kilka przykładów. Przecież te dwie rzeczy się nie wykluczają. Nie zostaniesz wyklęty ze środowiska PLC gdy będziesz umiał programować w C. A gdy opanujesz idee programowania mikrokontrolerów w ogóle, będzie to z wielkim pożytkiem dla Twojej przyszłej kariery.

Link do komentarza
Share on other sites

Ok, dzięki, nie miałem na myśli że nie umiem ogarnąć materiałów z jednego wieczoru, tylko że nie mam jak poćwiczyć w domu, bo nauka to najlepiej praktycznie, inaczej poprzez takie analizowanie to jak uczyć się matmy tylko patrząc jak ktoś robi zadania, a samemu zrobić jedno na tydzień na zajęciach.

Link do komentarza
Share on other sites

Od około roku w szkole (technikum) mam dwie godziny lekcyjne w tygodniu tylko z plc-ków siemensa i powiem, że po tym czasie znam podstawy dosyć dobrze (przynajmniej tak mi się wydaje, tematy na lekcjach ogarniam bez większego problemu), do tego czysto hobbistycznie zajmuję się arduino. Widzę jedną, ogromną różnicę:

1. PLC programuje się "bloczkowo", to znaczy za pomocą bloków reprezentujących bramki, przerzutniki itp. ale też takie rzeczy jak liczniki, generatory albo regulatory. Co za tym idzie, żeby to programować musisz bardzo dobrze ogarniać technikę cyfrową, musisz wiedzieć jak działają dane bramki, jak tworzyć różne ich kombinacje, przydają się też tabelki Carnough. Ja to miałem wcześniej w szkole więc też nie miałem (w momencie podejścia do plc) z tym problemów.

2. Arduino programuje się "w kodzie", że to robić trzeba znać składnie tego języka a przy tym trzeba wiedzieć jak działa procesor (chociaż w ogólnym ujęciu). Jest to coś zupełnie innego plc, gdzie w sumie nie musimy wiedzieć jak to działa i co jest w środku, bo w pewnym sensie "zawartość" procesora sami rysujemy na ekranie monitora.

Co do testowania to teraz na zajęciach, już w ogóle nie używamy sterowników tylko używamy wbudowanego (bardzo wygodnego) symulatora tego co narysowaliśmy. Taka opcja jest w oprogramowaniu siemensa (logo!) nawet w darmowej wersji z możliwością zapisu, więc można później do niego wrócić.

Także to raczej dwa odmienne światy i jeżeli chcesz się skupić na plc to, moim zdaniem, nie mam sensu zaśmiecać sobie głowy arduino. Fajnie wiedzieć, że coś takiego jest ale raczej skupić się na czym innym.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dnia 3.12.2017 o 19:41, PRC napisał:

Poza tym znalazłem na waszym forum link do programu PSPLC, symulatora PLC, niestety piszą na stronie coś o tym że działa ze sterownikami i środowiskami programistycznymi Siemens, a one są za drogie.

Tak uściślę - PSPLC nie jest symulatorem PLC tylko symulatorem urządzeń, części instalacji przemysłowych. To PLCSIM (od Siemensa) jest symulatorem sterownika. Czyli takim wirtualnym sterownikiem, który można sobie zaprogramować. Z PLCSIMA czyli wirtualnego sterownika korzysta się wygodniej mając i wirtualne maszyny i urządzenia - a to właśnie umożliwia PSPLC. Co do mojego PSPLC w wersji demo można na nim zdziałać tyle co na małym sterowniku kompaktowym - z pewnością przyda się to do nauki. Jeśli idzie o PLCSIMA - oraz pogramy Step7 lub Tia portal czyli środowiska za pomocą których zaprogramujesz sterownik PLC (także ten wirtualny PLCSIM) na stronie producenta (Siemens) znajdziesz coś do pobrania za darmo w celach testowych / edukacyjnych.

-A właśnie jest dostępna mała aktualizacja PSPLC dostępna na mojej stronie:

psplc-symulator-procesu-plc.html

Na załączonych obrazach u góry czasem widać PLCSIMA (wirtualny sterownik) poniżej symulator procesu PSPLC

psplc_intro_anim.gif

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.