Skocz do zawartości

Kurs Raspberry Pi - #5 - instalacja/komunikacja przez UART


Komentator

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
W poprzedniej części kursu poznaliśmy prostą metodę rozpoczęcia pracy z Raspberry Pi. Do pracy z systemem wykorzystaliśmy tradycyjny monitor, klawiaturę i myszkę.Tym razem wykorzystamy mniej popularny, ale niezwykle przydatny sposób instalacji systemu z użyciem konwertera UART!

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

MagisterInzynie, na ogół przy kursach nie odpowiadamy na pytania odnośnie innych konfiguracji. Ale ponieważ uart jest też omawiany, odpowiem - tak da się, ale to strasznie powolne i nieco skomplikowane. Dokładny opis jest tutaj: http://www.tldp.org/HOWTO/Remote-Serial-Console-HOWTO/upload.html

Znacznie lepiej używając złącza szeregowego skonfigurować malinkę, a do komunikacji używać sieci ethernet lub wifi.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

MagisterInzynie, witam na forum i dziękuję za miłe słowa! Jeśli chodzi o transfer plików, to da się to zrobić, jednak wyniki mogą być mało zadowalające (niska prędkość transmisji). Nie robiliśmy ostatnio takich testów w praktyce, nie chcę polecać Ci czegoś "w ciemno". W wolnej chwili zobaczymy, która z metoda jest najwygodniejsza i damy znać 😉

Edit: Elvis był jednak szybszy 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jako, że jest to mój pierwszy komentarz do kursu i na forum to Witam! wszystkich. 🙂

Z tym UART-em wszystko pięknie, ale przydałoby się też wspomnieć jak to zrobić, gdy korzysta się z innego systemu operacyjnego niż jedynie słuszny. Mam na myśli jak to zrobić pod linuxem?!

Link do komentarza
Share on other sites

Ubuludzik, witam na forum 🙂 Hmm, czy chodzi Ci o sytuację, w której Twój komputer PC działa na Linuxie? Cała operacja przebiegnie identycznie. Nie wiesz z jakiego programu skorzystać do komunikacja przez COM? Szukasz programu, który działa w trybie graficznym?

Link do komentarza
Share on other sites

"czy chodzi Ci o sytuację, w której Twój komputer PC działa na Linuxie?" dokładnie tak, bo skoro w pierwszych odcinkach było powiedziane, że należy zdjąć folię przed złożeniem obudowy, to można by też uwzględnić różnice przy korzystaniu z innego systemu operacyjnego na PC.

"Nie wiesz z jakiego programu skorzystać do komunikacja przez COM?" - wiem, z tego samego co pod Win 🙂, ale można by wspomnieć, że pod linuksem nie ma portów COM, a to już niektórym może sporo utrudnić skorzystanie z porad dotyczących UART.

Dlatego myślę, że można by te drobne różnice zaznaczać w opisie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ubuludzik, ok teraz wszystko jasne 🙂 Weźmiemy to pod uwagę. Zastanawiam się tylko, czy dodawanie równoległych opisów dla osób korzystających z Linuxa nie wprowadzi zamieszania. Może lepiej byłoby przygotować osobny artykuł, gdzie opiszemy to zbiorczo? Jeszcze zobaczymy 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Proponuję zrobić ankietę i sprawdzić ile osób jest zupełnie początkujących i używa linuxa. Jeśli ktoś się znajdzie to pewnie w ramach żartu... Niestety ale Linux nie jest popularny wśród początkujących. Ciągle uchodzi za trudniejszy od okienek, nie jest używany w każdej szkole, biurze itd. Więc dodawanie podpowiedzi odnośnie linuxa do kursu dla początkujących to raczej sposób na skomplikowanie tekstu niż cokolwiek sensownego. Poza tym dlaczego linux - przecież użytkownicy Mac OS-a też mają swoje prawa 🙂 W sumie można iść dalej - Android, iOS, Windows CE, a właściwie to ja chciałbym połączyć się z RPi za pomocą 8-bitowego Atari 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Do Admina

Tak myślę, że pomysł ze zbiorczym artykułem jest dobry.

Do Elvis

"

Proponuję zrobić ankietę i sprawdzić ile osób jest zupełnie początkujących i używa linuxa. " - wydaje mi się, że mylisz początkujących z RPi, a początkujących z PC to dwie różne sprawy.

Poza tym RPi działa pod linuxem, więc wcześniej czy później nastąpi "zderzenie" z nazewnictwem linuksowym.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzisiaj mogę pisać mniej ładnie i składnie, bo właśnie skończyłem kontrakt i się z tego bardzo cieszę 😉

W każdym razie, zdaję sobie sprawę że RPi może działać pod linuksem - chociaż wcale nie musi. Wbrew obiegowej opinni na malince są inne systemy do użycia, a programowanie bez systemu to już czysta radość (takie Arduino, ale z procesorami 1GHz).

Dla typowego użykownika linux na malince działa bardzo podobnie do linuxa na PC - właśnie po to wymyślono jądro systemu, żeby ukrywało różnice sprzętowe. Wtedy x86_64, czy armv8 to tylko inne architektury procesorów.

Kurs miał trafiać do początkujących, a większość tej grupy docelowej używa okienek - można to potępiać, albo wychwalać marketing M$, ale takie jest życie. Chodziło więc o to, żeby nie niszcząc całego systemu wartości i nie wymagając formatowania głównego dysku twardego pokazać radość używania innych systemów, szczególnie wbudowanych. Oczywiście kurs nie zadowoli wszystkich - nawet ja mam z nim problemy, bo nie mogę dopisać kolejnego odcinka z braku "windy" na laptopie, który ze sobą zabrałem.

Także plan jest taki - zaczynamy od przysłowiowego "zera", pokazyjemy jak łatwo i fajnie jest pobawić się malinką. A jak później będzie zainteresowanie, dodamy już bardziej wyspecjalizowane części kursu. Polecam czysty asembler bez systemu operacyjnego - totalny hardcore, jeśli będą chętni, możemy spokojnie kurs uruchamiać 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Witam,

Na wstępie chciałbym pogratulować autorom i jednocześnie podziękować za świetne kursy na tej stronie.

Nie wiem, czy gdzieś już pojawiło się to pytanie (jeżeli tak, to przepraszam), ale interesuje mnie sprawa wyprowadzeń 5v na RPi. Jeżeli ich używanie może prowadzić do uszkodzenia RPi to w takim razie jakie jest ich zastosowanie?

Pozdrawiam serdecznie

Link do komentarza
Share on other sites

chx, witaj na forum, dziękuję za miłe słowa na temat kursu 🙂

Bardzo dobre pytanie o 5V - nikt wcześniej o to nie pytał. Faktycznie napięcie to może uszkodzić RPi, ale jest wiele elementów elektronicznych, które do poprawnej pracy mogą wymagać 5V. Może się więc tak zdarzyć, że dodamy do Raspberry Pi nakładkę (HAT), na której jest np. czujnik, który działa tylko na 5V. Dzięki tym dwóm pinom będziemy mogli go zasilić. Trzeba tylko wtedy pamiętać, aby między wyjściem czujnika, a wejściem malinki zastosować konwerter poziomów logicznych. Autorzy HATów o tym wiedzą i umieszczają odpowiednie elementy od razu na pokładzie swoich nakładek 😉 Analogicznie sytuacja wygląda z Arduino, które korzysta z 5V, a na swoich uniwersalnych złączach wyprowadza również 3,3V 😉 Dzięki temu obie płytki są jeszcze bardziej uniwersalne.

Link do komentarza
Share on other sites

Może być też, że zasilanie będzie potrzebne do układu pomocniczego 5V. Wtedy jeśli nie przekroczymy obciążalności to możemy wykorzystać te ze złącza GPIO. W przeciwnym wypadku konieczny jest zewnętrzny zasilacz.

Link do komentarza
Share on other sites

Hej,

chciałbym poprosić o pomoc w rozwiązaniu problemu braku komunikacji przez port szeregowy z malinką. Nie jestem pewien czy nie mam uszkodzonego portu UART na RPi3 bo wszystkie ze znanych sposobów zawiodły jak do tej pory.

Moja konfiguracja:

- RPi3 model B v1.2

- konwerter USB-UART bazujący na oryginalnym chipie FTDI (układ działa dobrze bo testowałem na innych platformach)

Problem z brakiem komunikacji przez port szeregowy rozpoczął się od tego, że pomimo poprawnej konfiguracji buildsystemu (Yocto + meta-layers rpi), budowany obraz linuxa podnosił się normalnie (printy na ekranie przez port HDMI) ale wszelka konfiguracja pliku config.txt nie przynosiła żadnych rezultatów jeśli chodzi o sam interfejs UART. Postanowiłem zrezygnować na chwilę z buildsystemu (zakładając że mogłem zrobić coś nie tak) i zainstalowałem raspbiana zgodnie z poradnikiem (tzn. natywnie używam Linuxa ale to kwestia tylko połączenia z portem szeregowym). Cały czas jednak nie mam żadnej komunikacji po UARTcie, pomimo że system bootuje się normalnie. Próbowałem aplikować różne device-tree, wyłączające współdzielony interface BT w celu przywrócenia pełnego interfejsu szeregowaego, ale żadna z tym metod nie działa...

Czy ktoś miałby jakieś sugestie?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.