Skocz do zawartości

Kurs Raspberry Pi - #4 - instalacja systemu, RPi jako PC


Komentator

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Sprzęt gotowy, pora przejść do praktyki! Tym razem zajmiemy się instalacją systemu. Proces ten przeprowadzimy na dwa popularne sposoby: z użyciem instalatora NOOBS oraz bez niego.Dodatkowo sprawdzimy, czy Raspberry Pi może działać jako komputer do przeglądania Internetu, oglądania filmów oraz pracy biurowej.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam

Czy może mi ktoś powiedzieć jak malinka sprawuje się przy przeglądaniu www. Czy jest to w miarę płynne działanie i komfortowe, lub też trzeba czekać aż po kolei na bardziej rozbudowanych stronkach zaczną się ładować elementy. Pytam się gdyż szukam budżetowego komputerka do przeglądania www. Miałem doświadczenie z małym laptopem 10' procesor 2x1.2 czy 1.6 mało ramo i przeglądanie to po prostu była tragedia.

Z góry dziękuję za odpowiedzi

Link do komentarza
Share on other sites

procesor 2x1.2 czy 1.6 mało ramo

Nawet jeśli to był ARM to RPi nie będzie dużo lepsze. Za nie wiele więcej kupisz używanego pc z Core 2 Duo albo i3 z 4gb ramu gdzie wydajność będzie dużo większa. Za 2x więcej kupisz coś z sandy bridge co zjada RPi na śniadanie.

Link do komentarza
Share on other sites

szyss, wszystko zależy od tego, co chcesz w Internecie robić. Jeśli chcesz wejść na Forbota i poczytać artykuły, to dasz radę. Jeśli masz jednak zamiar otwierać XX kart i oglądać w tle YouTube, to może być ciężko. Raspberry Pi pozwala na korzystanie z przeglądarki, jednak czy nadaje się jako sprzęt dedykowany do przeglądania Internetu? Ciężko jednoznacznie stwierdzić, znam osoby, które używają tak RPi i mówią, że im wystarcza. Wszystko zależy od Twoich potrzeb 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Uwaga dla osób, które wykonują ćwiczenia na najnowszym Raspberry Pi 3 model B+. W momencie premiery płytki wydany został nowy system operacyjny Raspbian (który działa zarówno na nowszym, jak i na starszym modelu). Niestety producenci "zaspali" z aktualizacją NOOBSa, który w nowej wersji pojawił się trochę później. W związku z tym może się zdarzyć, że niektóre zakupione karty SD z NOOBSem nie będą działały poprawnie (bo będą miały poprzednią wersję instalatora). W takim przypadku najlepiej wykonać instalację systemu samodzielnie przez Etcher (tak jak opisano to w artykule). Można również oczywiście wgrać samodzielnie najnowszą wersję NOOBSa: https://www.raspberrypi.org/downloads/noobs/

Link do komentarza
Share on other sites

Witam,
Mam pytanie - czy ktoś zamiast monitora z wejściem HDMI używał monitor VGA z adapterem

HDMI - VGA?

Oglądałem schemat malinki (podobno 3 B+) i do zasilenia złącza HDMI jest układ RT9741CGV.

ma on wydajność 0.7A.

Nie powinno więc być kłopotów z połączeniem, chyba, że istnieje jakiś inny problem o którym nie wiem.

TB

Link do komentarza
Share on other sites

Leonardtb, witam na forum! Nie testowałem tego rozwiązania osobiście, ale poszukałem informacji na ten temat. W Internecie można znaleźć wiele tematów, gdzie użytkownicy opisują swoje problemy z takim połączeniem. Kilka możliwych rozwiązań tego problemu zostało dość dobrze opisane w tym artykule: Troubleshooting a Raspberry Pi HDMI/VGA Adapter. Jest więc szansa, że się uda 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

leidan88, coś musiało zostać zmienione w jednej z aktualizacji systemu. Musisz wejść w następujące miejsce: Ikonka Malinki (przycisk "Start") > Preferences > Raspberry Pi Configuration > Localisation, a następnie kliknąć w Set WiFi Country... i wybrać tam odpowiedni kraj. Po tej operacji wszystko powinno wyglądać tak jak na naszych zrzutach ekranu. Daj znać czy to rozwiązało Twój problem 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem, czy te problemy są na 100% związane z tym co napiszę - ale wifi i inne łączności radiowe mają bardzo ciekawe implikacje prawne. Okazuje się, że pasmo fal radiowych jest bardzo restrykcyjnie zarządzane przez ważne rządowe instytucje i naruszenie reguł jest karane prawnie. Czyli np. nadawanie na nielegalnej częstotwliwości jest niedozwolone - zupełnie jak w stanie wojennym.

Problem jest taki, że różne kraje nadal mają różne wymagania i przepisy. To co w jednym jest zupełnie legalne i dozwolone, w innym może łamać przepisy i tylko trzeba czekać kiedy smutni panowie w czarnych garniturach zapukają do drzwi. Kiedyś miałem w ręku moduły ZigBee z Australii i okazało się, że ich włączenie w Polsce łamie przepisy... (na szczęście trzymanie bez zasilania chyba jest legalne, do niczego innego się nie przyznam).

Kiedy Raspberry zaczynało, ustawienia sieci radiowej były ustawiane na wymagania panujące w Europie, a może i w USA i wszyscy byli szczęsliwi. Niestety, albo stety malinka stała się tak popularna, że może być używana w tak egzotycznych krajach jak Japonia, czy inna Australia i wtedy może się okazać, że dobrze znane nam WiFI łamie lokalne prawo...

Stąd pojawił się problem i wymóg wybierania regionu zanim uruchomimy sieć radiową. Kilka lat tamu, jak pracowałem w firmie produkującej set-top-boxy, czyli dekodery TV - mieliśmy ten sam problem. Mam nadzieję, że chociaż trochę wyjaśniłęm przyczynę problemów z malinką i nowym oprogramowaniem.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

leidan88, coś musiało zostać zmienione w jednej z aktualizacji systemu. Musisz wejść w następujące miejsce: Ikonka Malinki (przycisk "Start") > Preferences > Raspberry Pi Configuration > Localisation, a następnie kliknąć w Set WiFi Country... i wybrać tam odpowiedni kraj. Po tej operacji wszystko powinno wyglądać tak jak na naszych zrzutach ekranu. Daj znać czy to rozwiązało Twój problem 😉

Pomogło! Teraz wszystko działa elegancko!

Możesz dodać tą instrukcję do kursu - pewnie przyda się niejednej nowej osobie;-)

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zainstalowałem so na malince ver 3. super i prosto..Szukałem komentarza z malinki ale coś nie mogłem znaleźć więc wysyłam stąd.

jurekdom@o2.pl;

 

Teraz już z malinki. Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Hej, świetny kurs! 🙂 

Napotkałem jednak problem przy instalacji systemu dla Raspberry 4B 4GB. Po poprawnej instalacji, następuje reboot, a zaraz po nim czarne tło. TV nagle przestaje rozpoznawać urządzenie.

Rozwiązaniem problemu (które znalazłem w necie) jest modyfikacja pliku /boot/config.txt i odkomentowanie poniższych wartości:

hdmi_drive=1

hdmi_force_hotplug=1

W Internecie doradzają również wpinać kabel HDMI zawsze do pierwszego gniazda.

Jeśli będziecie robić aktualizację kursu dodajcie proszę tę informację, komuś może oszczedzic sporo nerwów 😉

W zestawie rozszerzonym FOrbota były trzy radiatory, mimo, że w kursie jest napisane, że należy nakleić dwa. Trzeci nakleiłem na kontroler USB (tak, żeby nie leżałw pudełku). 

Moglibyscie też dopisać, od razu w kursie, że pod piny 5V podpiąć można wentylatorek, ktory jest od kupienia opcjonalnie i że cover z ktorym jest sprzedawany, podmienia ten przystosowany do kamerki (wiec trzeba sie z tym liczyć, no i nie skladać do konca obodowy jesli ma sie wiatrak 😄 bo pozniej trzeba ją rozkładać.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@witekgreg cieszę się, że kurs jest pomocny 🙂 Dziękuję za informacje zwrotne - na pewno weźmiemy je pod uwagę podczas aktualizacji kursu, bo mam świadomość, że musimy zaktualizować treści dotyczące zarówno oprogramowania jak i samego RPi. Będziemy działać! Jeśli napotkasz jakieś problemy to śmiało pytaj od razu na forum - postaramy się szybko pomóc 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.