Skocz do zawartości

Robot Kawasaki FS003N grający w warcaby.


Pomocna odpowiedź

Tematem mojej pracy inżynierskiej jest robot grający w warcaby z wykorzystaniem systemu wizyjnego (no temat brzmi mądrzej 😃). Jak skończę i się obronię to bardziej opiszę.

Całość jest obsługiwana przez środowisko MATLAB.

IMG_20150126_170843148.thumb.jpg.ddf53c29ed82807a83bed22475de48d1.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Hej,

Ciekawy temat ale ze swojej strony polecam zmienić hub mocujący chwytak. Robot praktycznie cały czas pracuje w puktach osobliwych i założę się, że miałeś z tym problem. Jakbyś ssawkę zamontował pod kątek 45 lub 90 stopni błędów od singularity by praktycznie nie było.

Widać ten problem i to znacznie. Obroty 4 osi.

Link do komentarza
Share on other sites

@Treker

Implementacja samej gry to kilka funkcji (ruchy, bicia, promocje), które zwracają mi informacje o ruchach na planszy, zbitych pionkach i pionkach które zamieniają się w damki. AI to algorytm minmax (niestety bez cięć alfabeta - brak czasu, na dopisanie tego) wraz z funkcją oceniającą stan gry. Sama funkcja to różnica między pionkami przeciwnika i gracza (komputera) razy waga pionków. Do tego doliczane są wartości za położenie pionków od pól przemiany w damkę oraz od krawędzi planszy. Funkcja minmax ostatecznie zwraca mi rodzaj ruchu i listę tych ruchów, które potem są interpretowane przez program generujący ruchy manipulatora.

@Eukaryota

Zauważyłem ten problem, niestety nie mam możliwości zmiany chwytaka, manipulator należy do uczelni i wszelakie zmiany to duży problem.

Ostatnie testy wypadły pomyślnie i program wygrał kilka rozegranych partii. Niestety do poprawienia jest algorytm, gdyż długo "myśli" nad kolejnym ruchem. Przy głębokości przeszukiwania drzewa równym 5 to kilka tysięcy różnych kombinacji, a język MATLABA to mimo wszystko język wysokiego poziomu. Załączam kolejny film, który pokazuje najbardziej ciekawy ruch, którego akurat gracz się nie spodziewał oraz przyśpieszona partia rozegrana z prostym programem do warcabów (znalezione w sieci).

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.