Skocz do zawartości

Praca półmostkowa czym jest?


EasyPeasy_

Pomocna odpowiedź

Na zajęciach z pewnego przedmiotu dostaliście do dowiedzenia się jak podłączyć do Arduino mostek H do pracy półmostkowej (oczywiście wiem jak go podłączyć do Arduino do normalnej pracy), ale nie wiem zbytnio czym jest praca półmostkowa, ktoś mógłby wytłumaczyć (czy chodzi tylko o to, że podłączamy tylko jedno wyjście z obu kanałów gdy jest np. dwukanałowy np. IN1 i IN3, żeby prąd płynął tylko w jedną stronę?

Link do komentarza
Share on other sites

To jest pytanie o sposób interpretacji pewnego określenia. Pełny mostek H to 4 tranzystory, spotyka się też nazwę " półmostek" (half-bridge) na dwa tranzystory (stojące "jeden na drugim") i sterujące obciążeniem podpiętym z drugiej strony na stałe do masy lub do linii zasilania.

Praca półmostkowa wydaje się więc takim sposobem, w którym:

a. Mając full-bridge korzystamy z obu połówek niezależnie i mamy wtedy dwa półmostki z dwoma osobnymi silnikami zasilanymi z drugiej strony bezpośrednio z plusa (lepiej) lub z masy (zwykle trochę gorzej).

b. Obciążenie wpięte jest - jak zwykle w pełnym mostku H - po przekątnej, ale jedna jego połówka jest komutowana sygnałem PWM a drugą statycznie załączamy "w górę" lub "w dół" i to ona definiuje kierunek pracy silnika.

Wszystkie te sposoby podłączania obciążenia są zaprezentowane np. w opisie kultowego L293, gdzie dostajesz w jednej obudowie cztery niezależne półmostki bipolarne:

http://www.ti.com/lit/ds/symlink/l293.pdf

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.