Skocz do zawartości

Kurs Arduino II - #3 - syrena alarmowa, MOSFET w praktyce


Komentator

Pomocna odpowiedź

html_mig_img
Zdarza się, że korzystając z Arduino chcemy użyć podzespołów, które wymagają napięcia wyższego od 5V. Tutaj przydatne okazują się MOSFETy.Zanim przejdziemy do tego tematu zajmiemy się jednak tworzeniem dźwięków. Generowaliśmy już wcześniej proste sygnały akustyczne, teraz pora na ich urozmaicenie. Dzięki temu możliwa będzie budowa syreny alarmowej.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

Link do komentarza
Share on other sites

Te definicje to częstotliwości poszczególnych dżwięków z gamy.

Tutaj prosty kod mojego autorstwa, po wgraniu którego buzzer wydaje gamę dżwięków:

 void nuta(int czestotliwosc) {
tone(8, czestotliwosc);
delay(1000);
}
void setup() {
 pinMode(8, OUTPUT); //Konfiguracja A5 jako wyjście
}

void loop() {
 nuta(2093);
 nuta(2349);
 nuta(2637);
 nuta(2794);
 nuta(3136);
 nuta(3520);
 nuta(3951);
 nuta(4186);
 noTone(8);
 delay(1000);
 nuta(4186);
 nuta(3951);
 nuta(3520);
 nuta(3136);
 nuta(2794);
 nuta(2637);
 nuta(2349);
 nuta(2093);
 noTone(8);
 delay(1000);
}
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

RybaSG, do tej pory nikt nie pytał, więc myślałem, że brak zainteresowanych 😉 A tak bardziej serio, to widziałem, że przez wakacje trochę mniejsza poczytność kursów, dlatego pozwoliłem sobie trochę zwolnić i w między czasie przebudować swój warsztat, aby kolejne kursy mogły powstawać szybciej i ładniej. Zajęło to więcej czasu, niż zakładałem, ale efekty będą widoczne już niedługo. Szykuje się też kolejny kurs wykorzystujący Arduino - dlatego z tym zdecydowanie przyspieszę 🙂 W pierwszej połowie września wszystko już wróci do pełnej prędkości z publikacjami.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

RybaSG, do tej pory nikt nie pytał, więc myślałem, że brak zainteresowanych 😉 A tak bardziej serio, to widziałem, że przez wakacje trochę mniejsza poczytność kursów, dlatego pozwoliłem sobie trochę zwolnić i w między czasie przebudować swój warsztat, aby kolejne kursy mogły powstawać szybciej i ładniej. Zajęło to więcej czasu, niż zakładałem, ale efekty będą widoczne już niedługo. Szykuje się też kolejny kurs wykorzystujący Arduino - dlatego z tym zdecydowanie przyspieszę 🙂 W pierwszej połowie września wszystko już wróci do pełnej prędkości z publikacjami.

To czekam niecierpliwie, bo przerwania ważna sprawa 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Planujesz się pochwalić?

Zobaczymy, czy będzie okazja. Z góry uprzedzam, że pod względem "elektronicznym" jest wręcz bardzo minimalistycznie. Musiałem podstawić na większą wygodę przy robieniu zdjęć itd 😉

RybaSG, pewnie, że ważne. Dlatego trzeba opisać je dokładnie - działam 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Treker, mam taką kwestię. Gdy buzzer podłączy się na wyższe napięcie bez rezystora.. gra głośniej. Co prawda nie znam specyfikacji buzzera, bo to jakiś mój z zapasów dawnych i dawniejszych, ale przypuszczam w takim razie, że to buzzer nie piezoelektryczny, a elektromagnetyczny? Zwłaszcza, że po podłączeniu rezystora nic specjalnie zauważalnego się nie stało.

A co do zadania dla chętnych - na moim sprzęcie wyższe napięcie dość mocno ograniczyło "odtwarzalność" częstotliwości wyższych. Ale nie jestem pewien czy to efekt buzzera czy przypadkiem pojemności pasożytnicze na mosfecie nie spowodowały utworzenia się "niechcianego" filtru dolnoprzepustowego. Używałem tranzystora IRF540N jakby coś, bo akurat IRL nie miałem pod ręką. Musiałbym to kiedyś pomierzyć jakoś profesjonalniej na głośnikach..

Link do komentarza
Share on other sites

Teraz dopiero po poście Mechano widzę, że można było mnie nie zrozumieć 😋. W kursie było napisane, że buzzer przy połączeniu przez MOSFET na wyższe napięcie grał słabiej niż na 5V, jeśli nie połączono z nim rezystora równolegle, ponieważ akumulował energię. U mnie takie zjawisko nie nastąpiło, tylko buzzer po prostu grał głośniej i tak jak Mechano napisał po podłączeniu rezystora nawet nieznacznie przycichł (prawie niezauważalnie). Stąd wysunąłem swoje przypuszczenie, że mam buzzer elektromagnetyczny a nie na piezoelektryku. No i rzecz w tym, że chciałbym swoje przypuszczenie albo potwierdzić albo odrzucić 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Treker, nie ma wbudowanego generatora, sprawdziłem. Odtwarza częstotliwości zaprogramowane z Arduino, ale jeśli go podłączyć do zasilacza prądu stałego o regulowanym płynnie napięciu, to nie daje żadnej częstotliwości dźwięku, niezależnie od napięcia (zaczynałem od 0, skończyłem na 20V). Stąd mój wniosek, że to buzzer pasywny, bez generatora. Zdziwiło mnie jedynie, że podłączony przez MOSFET nie zatkał się tak jak na kursie, tylko brzęczał nawet głośniej, aż trzeszczał na częstotliwości rezonansowej. Wiem, że prościej byłoby korzystać z komponentów z zestawu z Botlanda, ale muszę z zakupem się wstrzymać, przynajmniej do listopada. Niestety, studia zapasem, trzeba wydatki ciąć :/.

Link do komentarza
Share on other sites

Łooo Panie Treker, ale mnie zrobiłeś! Podjarany Arduino i pierwszym kursem zakupiłem sobie drugi zestaw i robię, robię, a nagle patrzę - nie ma dalszej części! 😋

Możemy poznać jakąś przybliżoną datę kiedy będzie? 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Gut6, staram się jak najszybciej pozamykać inne tematy i wtedy ruszam dalej z kursem 🙂 W planie mam, aby odcinek ukazał się w tym tygodniu. Od października wróci już "stara regularność" publikacji, czyli odcinek co ~2 tygodnie.

Link do komentarza
Share on other sites

Super. 🙂 Żeby czekanie się nie dłużyło zatrzymałem się na listwie żeby spróbować zrobić animację taką jaką miało światło z przodu KITa z Nieustraszonego z Hasselhoffem 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.