Skocz do zawartości

Lekki dron i jego wyposażenie


gafxr

Pomocna odpowiedź

Siemaanko! 🙂

Chcę zbudować sobie małego, *taniego* drona.

Cena jest tu bardzo, bardzo ważna, bo ogólnie to lubię, jak jest tanio, o wieele taniej niż można kupić gotowca, zresztą gotowiec to zero radochy.

Myślę sobie o ramie podobnej do tej

http://rc-team.pl/ramy-do-budowy-dronow/95759-rct-rama-carbon-do-mikro-drona-fpv-tiny-qx80-80mm-8g-7742.html#

Jest lekka i mała, okej - do tego 4 silniczki.

http://rc-team.pl/silniki-do-dronow/95737-rct-silnik-do-mikro-drona-8520-ccw-silnik-85x20mm-37v-7738.html#

(CW i CCW)

I teraz pojawia się sprawa ciągu, ciężko powiedzieć jakie to cudeńko będzie miało łączny ciąg-uciąg.

Chciałbym tam wsadzić małego lipola + ESP12-E, nie ma potrzeby wsadzania h-mostków bo można kontrolować silniki tranzystorami i kondensatorami za pomocą PWM, a ESP ma 4 wyjscia PWM, więc luz.

Można by wsadzić atmegę i ESP, ale to zbędna waga, bo ESP jest w pełni programowalny.

Co o tym myślicie, uniesie się? 😃

No i być może ktoś coś takiego robił, i da kilka porad.

Link do komentarza
Share on other sites

Myślimy, że jeśli czegoś poważnie nie skopiesz to się uniesie, skoro te same silniczki używane są w innych dronach podobnej klasy.

Jakich porad potrzebujesz? I co to jest ESP?

Z moich doświadczeń wynika, że przynajmniej w temacie dronów nie ma bezpośredniego przełożenia wielkości na cenę. Jeśli jest jakieś optimum to w okolicy ram klasy 250. Wszystko co większe i mniejsze jest droższe. Niskie ceny wiążą się z kompletną chałą na którą nie warto wywalać pieniędzy. Myślę w szczególności o tych silnikach - żałosne i żadnego pożytku z nich mieć nie będziesz. Zrób coś od razu porządnie. Większy kopter lata lepiej, stabilniej, i dłużej. Jeśli to Twój pierwszy, to bardzo źle wybrałeś.

Link do komentarza
Share on other sites

marek1707, dziękuję za wypowiedź.

ESP jest to cudowny układzik, aż dziwne że o nim nie słyszałeś, w cenie 2 czy 3 ATmeg mamy w pełni programowalny mikrokontroler z Wi-Fi -> https://botland.com.pl/moduly-wifi/5463-modul-wifi-esp-12e-esp8266-black-11-gpio-adc-pcb-antena.html

Jest trochę więcej zachodu bo trzeba zbudować SDK pod Xtensę (procek w ESP), ale mimo wszystko - warto.

Dronikiem chciałbym pobawić się głównie w domu.

Nie wiem natomiast jak będzie ze stabilnością i precyzją sterowania takiego małego drona.

Cóż, wiem że nie warto ciąć kosztów, ale żeby zrobić porządnie drona musiałbym wydać z 5 stówek pewnie, bo nie mam żadnego aku, ani ładowarek do li-po.

Podsumowywując, poczekam jescze parę dni, aż mi wpadnie trochę grosza, i pozamawiam te części które wymieniłem wyżej, łącznie wyjdzie pewnie ze 150 złotych, złoże to, i sprawdzę jak się sprawuje.

Jeśli wyjdzie coś sprawnego to pewnie to tutaj zaprezentuję.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Myślę, że zapominasz o jednym dość istotnym szczególe. Taki quadcopter (nie, to się nie nazywa "dron") żeby latać, szczególnie gdy jest taki mały, musi mieć automatyczną stabilizację. Bez tego w zasadzie nie jesteś w stanie utrzymać go w powietrzu. Zazwyczaj stosuje się do tego czujniki położenia składające się z akcelerometru, żyroskopu i kompasu, z dość zaawansowanym algorytmem łączącym odczyty z nich w całość i obliczającym sygnały do silników. Napisanie tego samemu bez żadnego przygotowania pewnie zajmie ci z rok lub dwa. Do tego może być problem, bo ESP8266, ze względu na konieczność obsługiwania stosu sieciowego i wifi, nie wykonuje twojego programu cały czas — zdarzają się tam w losowych momentach przerwania, które mogą trwać nawet milisekundy — a wtedy stabilizacja nie działa.

Naprawdę polecałbym poszukać forum modelarskiego gdzie takimi rzeczami się zajmują i trochę poczytać na ten temat zanim cokolwiek zamówisz. Prawdopodobnie dobrym pomysłem będzie też oparcie się na istniejącym projekcie, szczególnie jeśli ma już działający program.

Link do komentarza
Share on other sites

Mój waży ok 55g do lotu i się podnosi aczkolwiek od połowy baterii nie mam już takiego komfortu że jak nagle przeszkoda wyskoczy gaz na maxa i śmiga w górę ( w większych modelach zawsze starałem się zachować zasadę że ciąg wszystkich silników ok 3x masa wielowirnikowca i z taką nadwyżką latało się komfortowo ale to silniki 3f były).

Niestety silniki 8520 z napędem bezpośrednim są słabiutkie i mało sprawne.

Chińskie gotowce a przekładniami i większymi śmigłami ważą po 100g i jakoś latają na tych silnikach ale ty też będziesz miał bezpośredni więc rób tak żeby nie wyjść po za te 50, góra 60g.

Kilka ważnych danych mojego:

- śmigła 55mm

- akum 1s 600

- kontroler frf3 evo frsky

Jak uda Ci się lekko kontroler zrobić to spokojnie będzie latać. Pamiętaj że laminat jest dość ciężki więc musisz go zrobić naprawdę małego. Frf3 waży ok 1g.

Fotka

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.