Skocz do zawartości

Tajemnicza przyczyna spalenia serwomechanizmu


Dywan

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich,

zwracam się do Was z tym problemem, ponieważ sam już nie mam pomysłu co mogło pójść nie tak. Buduję czworonożnego robota kroczącego, jednak po złożeniu wszystkiego w całość napotkałem problem z palącym się bez powodu serwomechanizmem (zawsze w tym samym miejscu). Otóż wykorzystuje 12 serwomechanizmów Redox L360 podłączonych do sterownika Pololu Maestro dedykowanego 12 serwom. Jako źródło zasilania wykorzystuję pakiet akumulatorów NiMH Plazma 6V 4300mAh, który podpinam bezpośrednio do sterownika. Wszystko działa prawidłowo, jednak po podłączeniu zasilania jeden z serwomechanizmów zaczął się dymić, a izolacja jego przewodów zasilających się stopiła. Gdy wymieniłem go na drugi (sprawny) sytuacja się powtórzyła. Zakres napięć dla tych serw wynosi 4.8-6V, a więc wszystko powinno się zgadzać.

Czy więc przyczyną może być po prostu wadliwy sterownik od Pololu (a dokładnie mówiąc dwa wadliwe piny sterownika, do których podłączony jest ten serwomechanizm)? Czy może problemem był nieszczęśliwy zbieg okoliczności i 2 wadliwe serwa, które pociągnęły za dużo prądu (chociaż nie powinny)?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi!

Link do komentarza
Share on other sites

Niestety nie, myślałem właśnie czy może ten pakiet akumulatorów ma tak na prawdę wyższe napięcie niż 6V, ale w tej chwili nie mam jak sprawdzić (ale mam możliwość pożyczenia od znajomego).

No ale czy to w ogóle możliwe, żeby akumulatory sprzedawane jako 6V miały więcej? Nie podchodziłoby to pod jakąś niezgodność produktu z opisem;)?

Link do komentarza
Share on other sites

Wszystko jest możliwe. Nie dałeś nam wystarczająco dużo informacji, żebyśmy mogli coś powiedzieć.

Przydałby się schemat połączeń (może na przykład podłączasz to serwo do ostatnich pinów, które nie są do serwa, tylko mają jumper do zasilania), przydałoby się sprawdzić napięcia, przydałoby się sprawdzić prąd pobierany, etc. Określenie "akumulator 6V" też nam zupełnie nic nie mówi, masz jakiś numer modelu albo link do strony sprzedawcy?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Rzeczywiście, wybacz, przeoczyłem. To jest 5 ogniw NiMH, każde po 1.2V, więc rzeczywiście 6V — z tym nie powinno być problemu.

Tak sobie patrzę na nóżki tego maestro:

Ty nie podłączasz czasem tego serwa do nóżek na samym dole? Bo to zasilanie jest...

Link do komentarza
Share on other sites

Nie, w żadnym wypadku;) na samym dole mam podpięte te akumulatorki. Tak jeszcze wracam myślami do tych stopionych przewodów serwomechanizmu. Skoro pociągnął tyle prądu (i to bez powodu, bo robot stoi na podstawce, więc nawet nie podtrzymuje swojego ciężaru) to może faktycznie serwomechanizm (jeden i drugi) był walnięty? To w końcu nie są jakieś drogie super serwa...

Link do komentarza
Share on other sites

Obracają się, może trochę ciężej niż inne, ale na pewno nie są zablokowane.

W załączniku załączam zdjęcie rozkręconego serwomechanizmu ze zlokalizowanym spalonym elementem. Chociaż nie wiem czy to cokolwiek rozjaśni.

20170809_162636.thumb.jpg.009eacf245a5481231b6e7530db17bec.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Ten element to kondensator filtrujący zasilanie. Jedyny przypadek w jakim on mógłby się spalić, jaki mi przychodzi do głowy, to kiedy byłby od początku uszkodzony i miał przebicie. Możesz go wymienić na inny kondensator. A zanim podłączysz kolejne serwo, to zmierz omomierzem czy czasem nie ma zwarcia na zasilaniu.

[ Dodano: 09-08-2017, 16:41 ]

Jeśli to kondensator tantalowy, to jeszcze się mógł spalić od odwrotnego zasilania — albo źle podłączonego do serwa, albo przez to, że go odwrotnie wlutowali.

Link do komentarza
Share on other sites

Na tym pakiecie może być od 5V do 7V w zależności od stopnia naładowania i obciążenia.

Ale to znaczy, że nie mogę zasilać robota z tego pakietu...?

Co do zdjęcia to niestety nie mam czym zrobić, próbowałem zrobić lepsze, ale to co wrzuciłem jest najwyraźniejsze jakie mi się udało zrobić...

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.