Skocz do zawartości

[Mechanika] Problemy z filamentem GUMA


wn2001

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich,

ostatnio zakupiłem filament GUMA firmy LixFactory, rolkę 100 gram (bez informacji o temperaturach)

http://allegro.pl/filament-guma-1-75mm-100g-bialy-drukarka-3d-i6095131986.html

Dobrze, zatem mam drukarkę a'la Prusa I3, ekstruder direct, między radełkiem a śrubą prowadzącą do grzałki było jakieś 5mm odstępu. Włożyłem filament, ustawiłem temperaturę na 215*C, stołu nie grzeję (smaruję na zimno ciepłym klejem i pierwsza warstwa się "wtapia"). Parametry druku:

w slicerze wszystkie prędkości oprócz przestawczej 15mm/s

retrakcja wyłączona

flow zmieniałem różnie, 100, 108, 110 % - bez widocznej różnicy

z marnym skutkiem 🙁 Dorobiłem więc z Thingiverse element prowadzący (PLA, powinien być ABS, ale mam uprzedzenia do niego i nigdy nie udało mi się położyć więcej jak 2-3 warstw)

I znów puściłem wydruk, z podobnym efektem - wygląda to tak, jakby filament wchodził w dyszę, tam gromadził, był "wypluwany", znowu gromadził itd... - wniosek po tym, że w pewnych miejscach jest go nadmiar, w innych brak

Dodaję jeszcze foto ekstrudera (MK8 Geetechu ze skróconą rurką prowadzącą, pod filament 1.75mm, dysza 0.4mm), ostatnio miał drobny remoncik (właśnie wymiana rurki M6) 😉 ale PLA drukuje się świetnie - docisk radełka też regulowałem - zdjęcie poniżej przedstawia wydruk przy bardzo mocny docisku filamentu

I zdjęcie pierwszej warstwy jaszczura 😃

Pozdrawiam i liczę na Waszą pomoc, co by tu zrobić 😉 Rzecz jasna jeżeli pominąłem coś istotnego, pytajcie śmiało 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Guma to wredny materiał.

Ogólnie nie można jej przegrzać, bo zamieni się w piasek i ekstruder będzie pewnie pa..pa. Skamienieje przegrzana. Po druku dobrze wyczyścić innym materiałem.

Taka opti temperatura to okolice 185-195*C z tego co pamiętam. Ale to dane z wtryskarek do tworzyw sztucznych, bo kiedyś pracowałem. Dużo zależy od samej gumy, może się okazać że na 160*C pójdzie cacy.

Czasami mylnie jako guma sprzedaje się miękkie odmiany PCV. Jeżeli byłaby to odmiana PCV Absolutnie nie mieszać (czyścić dyszę) ABSem te dwa tworzywa się wręcz nienawidzą.

Nie lubi wilgoci, bo ją chłonie co zmienia jej właściwości. Nie wiem czy dobrze nie wysuszyć na słońcu, lub w piekarniku. Temp suszenia ok 70 do 90*C.

Jest toksyczna. Jej opary potrafią załatwić nawet stal nierdzewną. Konserwować obowiązkowo wszystkie metalowe części, najlepiej środkiem w spreju, olejem, bo wszama powolutku wszystko.

Nie wdychać oparów, i dobrze wentylować miejsce pracy.

PS. To tak moje przemyślenia na szybciora.

Jak producent nie podaje karty danych to pewnie jakaś guma najgorszej jakości.

Link do komentarza
Share on other sites

BlackJack, bardzo dziękuję za wskazówki 🙂 Suszenie wypróbuję, jak zawitają do nas upały (nie była hermetycznie zamknięta gdy przyszła, więc możliwe, że dostała wilgoci). Tak, ta guma to z górnej półki nie jest 😉 Szczególnie dziękuję, że napisałeś, że opary są trujące, bo na innych stronach nikt o tym nie informował 🤯

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.