Skocz do zawartości

Odroid c1/c2 - czy nada się do domowego zastosowania?


kamdz

Pomocna odpowiedź

Witam, mam pytanie czy odroid nada się do domowego zastosowania ( przeglądanie internetu, filmy w hd, open office, programowanie w arduino ide), prostych zastosowań elektronicznych (gpio, pwm, może jakieś serwa), ewentualnie do jakiegoś prostego serwera nas? Jak tak to która wersja? Jak nie to jaki inny komputer jednopłytkowy by się nadał?

Pozdrawiam i liczę na szybkie odpowiedzi

Kamil

Link do komentarza
Share on other sites

Nie nada się. I żaden inny komputer jednopłytkowy też się nie nada. Od czasu upowszechnienia się frameworków javascriptowych "przeglądanie internetu" jest trudne nawet na całkiem wypasionych desktopach. Programowanie w Arduino zależnie od platformy może wymagać procesora Intela, co dość mocno ogranicza wybór komputerów jednopłytkowych. Open Office potrafi zjeść dowolną ilość pamięci, w zależności od tego co się w nim robi.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie nada się. I żaden inny komputer jednopłytkowy też się nie nada. Od czasu upowszechnienia się frameworków javascriptowych "przeglądanie internetu" jest trudne nawet na całkiem wypasionych desktopach. Programowanie w Arduino zależnie od platformy może wymagać procesora Intela, co dość mocno ogranicza wybór komputerów jednopłytkowych. Open Office potrafi zjeść dowolną ilość pamięci, w zależności od tego co się w nim robi.

Nie no nie zgodzę się z Tobą... Mam w domu Odroida XU4 i C2 (wcześniej też miałem XU3Lite) i na pewno jak chcesz to możesz tego używać zarówno do programowania jak i do rozrywki oraz do przeglądania netu...

Odroid XU4 - u mnie chodzi jako serwer NAS z udziałami Sambowymi dla windows (USB3.0 na pokładzie, szkoda, że nie SATA...), KODI (z tym samym 1TB dyskiem jako biblioteka mediów) i pełnym desktopem pod Debian Jessie. Działa CEC z TV LG, więc KODI sterowane z pilota od TV. Audio przepuszczone do TV po HDMI przez system operacyjny.

Wyposażenie obowiązkowe: Odroid Cloudshell, HDD WD 1TB, eMMC 32 GB, bezprzewodowa klawiatura Microsoft All-In-One z touchpadem.

Odroid C2 - "mała" wersja odtwarzacza KODI z chodzącym na niej Mosquitto (broker MQTT dla domu inteligentnego) i Hot Spotem WiFi do łączenia z np. ESP8266. Ubuntu 16.04 LTS Mate.

Obowiązkowe wyposażenie: eMMC 16GB, WiFi USB (w trybie AP dla automatyki domowej), USB BT i głośnik bezprzewodowy BT (tak jak u mnie) lub karta audio na USB o ile ma działać bez monitora, a chcesz jakieś dźwięki słyszeć... Kodi działa z dźwiękiem przepuszczając audio po HDMI do telewizora.

XU4 uruchamia się w 15 sekund do pulpitu, C2 troszkę dłużej ale też nie więcej niż 20 sekund.

Działa Open Office (właściwie Libre Office), jest Arduino IDE działające i biblioteka WiringPI załatwiająca sprawę komunikacji z GPIO.

Jeśli chcesz używać nie tylko do przeglądania netu ale również do zabawy to polecam zainstalować Androida 6.0 - na obydwu działa wyśmienicie (tylko wifi w XU4 jest jeszcze niedopracowane ale po kablu bez problemów) - działa Sklep Play, gry i aplikacje znane z telefonu i przeglądarka też....

W C2 musisz jedynie pamiętać o braku sprzętowego SPI jeżeli chcesz go używać w GPIO....

EDIT:

Odroid-C2 ma HDMI 2.0 i KODI 17.0 Krypton działające w 4K i to bez wentylatora (tylko z radiatorem).

Odroid XU4 - na razie dystrybucja jest z KODI 16 Jarvis ale wszystkie pluginy i dodatki działają bez problemu (np. Exodus, MrKnow, LivePolishIPTV) - używam zamiast kablówki 🙂

Na obydwu bez problemu działają wszystkie serwisy streamingowe tak telewizyjne jak i radiowe.

EDIT 2:

Zarówno XU4 jak i C2 nadają się doskonale do domowych zastosowań chociażby ze względu na małą ilość zajmowanego miejsca jak i energooszczędność (nie więcej niż kilka-kilkanaście W pobieranej mocy).

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

Chyba nie muszę korzystać z emmc? Będzie działać też na karcie sd tak? No i brak sprzętowego spi chyba nie przeszkadza jak mam usbasp? Najgorszy to jest brak złącza audio ale i tak mam hdmi... No i najważniejsze: mogę sobie na jednej karcie zainstalować linuxa, a na drugiej androida i zmieniać je sobie jak chcę? Nie trzeba nic konfigurować od nowa czy coś?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.

Chyba nie muszę korzystać z emmc? Będzie działać też na karcie sd tak? No i brak sprzętowego spi chyba nie przeszkadza jak mam usbasp? Najgorszy to jest brak złącza audio ale i tak mam hdmi... No i najważniejsze: mogę sobie na jednej karcie zainstalować linuxa, a na drugiej androida i zmieniać je sobie jak chcę? Nie trzeba nic konfigurować od nowa czy coś?

Dokładnie tak jak piszesz 😃 Z tym, że eMMC znacznie szybciej działa niż nawet szybkie SD...

Przy bootowaniu dwóch różnych systemów z emmC i SD włożonych jednocześnie możesz mieć problemy jedynie z poprawnym zamontowaniem drugiej karty (przynajmniej jednej z partycji) ale jeżeli używać będziesz zupełnie oddzielnie, to bez komplikacji...

Za to masz wygodny przełącznik bootowania w XU4 kiedy obydwa nośniki (eMMC i SD) są włożone jednocześnie... 🙂

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Bardziej chodziło mi o 2 różne karty sd... A taka karta dziękowa na usb za 7.90 na allegro jak pisze że jest plug and play to będzie działać pod linuxem i androidem?

Po co kombinować czy pójdzie czy nie na linuxie>

Tu masz gotowca: http://elty.pl/pl/p/Karta-muzyczna-USB-dedykowana-dla-ODROID/1327

Co do kart SD: jak zamieniasz i nie masz eMMC to za każdym razem masz inną konfigurację na karcie... W Odroidzie nie zmieniasz już nic...

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedzi:-) jak znam życie to te parenaście złotych różnicy to za napis " dedykowana dla odroid";-) ale trudno 😃 Napisał też pan wcześniej, że ma pan serwer nas na odroidzie... Czy mógłby mi pan nieco przybliżyć jak pan go zrobił? Gotowiec czy sam pan pisał?

Link do komentarza
Share on other sites

Wtrącę i ja swoje "trzy grosze" - w Odroidzie XU4 trzeba zaopatrzyć się w bardzo mocną kartę jeżeli chodzi o jej zapis i i odczyt - absolutne minimum do pracy z Odroidami to transfer na poziomie 48 MB/s przy zapisie i 80MB/s przy odczycie - przy słabszych kartach będzie się to po prostu wlekło, jeśli kolega zechce ładować system z SD a nie z eMMC Odroida. Proszę mnie nie posądzać o kryptoreklamę ale do tego typu zadań polecam szczerze karty SanDisk z serii Extreme Pro (są "drogawe" ale bardzo wydajne).

Pozdrawiam.

P.S. Pyta kolega o serwer NAS - ja nie jestem linuksiarzem i użyłem po prostu tego:

https://sourceforge.net/projects/openmediavault/files/

Proszę poczytać wszystko tam jest opisane - krok po kroku jak zainstalować 🙂 Nie używałem ich dedykowanej obudowy od Odroida wszystko poskładałem dosłownie na małym kawałku sklejki:)

Powodzenia.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Wtrącę i ja swoje "trzy grosze" - w Odroidzie XU4 trzeba zaopatrzyć się w bardzo mocną kartę jeżeli chodzi o jej zapis i i odczyt - absolutne minimum do pracy z Odroidami to transfer na poziomie 48 MB/s przy zapisie i 80MB/s przy odczycie - przy słabszych kartach będzie się to po prostu wlekło, jeśli kolega zechce ładować system z SD a nie z eMMC Odroida. Proszę mnie nie posądzać o kryptoreklamę ale do tego typu zadań polecam szczerze karty SanDisk z serii Extreme Pro (są "drogawe" ale bardzo wydajne).

Pozdrawiam.

P.S. Pyta kolega o serwer NAS - ja nie jestem linuksiarzem i użyłem po prostu tego:

https://sourceforge.net/projects/openmediavault/files/

Proszę poczytać wszystko tam jest opisane - krok po kroku jak zainstalować 🙂 Nie używałem ich dedykowanej obudowy od Odroida wszystko poskładałem dosłownie na małym kawałku sklejki:)

Powodzenia.

Dokładnie tak jak Kolega napisał Ja używam 32GB eMMC w Odroidzie XU4 i 16GB eMMC w Odroidzie C2 właśnie ze względu na szybkość i bez tego to w ogóle nie zaczynałbym normalnej pracy...

Cloudshell (obudowa do NAS z wyświetlaczem od Odroida) tak naprawdę służył mi wyłącznie jako interface USB3.0->SATA i możliwość szybkiego montażu dysku 2,5" 1TB. Obecnie to dla mnie za mało troszkę - mam drugi taki dysk (czerwony WD do NASów) i raczej zmienię obudowę na własnej konstrukcji z dwoma przejściówkami USB3.0 na SATA. Odroid wypuścił już coś takiego na dwa dyski (Cloudshell 2) ale raczej nie skorzystam mając doświadczenie 🙂

Poniżej zamieszczam linka do dobrze napisanego poradnika (zamieszczony również na oficjalnym forum Odroid) jak na XU4 zrobić NAS z OpenMediaVault:

https://obihoernchen.net/1235/odroid-xu4-with-openmediavault/

[ Dodano: 19-04-2017, 14:57 ]

Dziękuję za odpowiedzi:-) jak znam życie to te parenaście złotych różnicy to za napis " dedykowana dla odroid";-) ale trudno 😃 Napisał też pan wcześniej, że ma pan serwer nas na odroidzie... Czy mógłby mi pan nieco przybliżyć jak pan go zrobił? Gotowiec czy sam pan pisał?

W sumie to sam zrobiłem 🙂

Pisałem już wcześniej ale powtórzę - z jednym dyskiem NAS to raczej udostępniony dysk sieciowy jest (bez RAIDa) - zasoby NFS na Sambie.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Kolego "bieganowski", ja dorzucę jeszcze to: można to zrobić bez poleceń mając jedynie pendrive z zamontowanym obrazem, ja robiłem to używając Rufusa:

http://wiki.openmediavault.org/index.php?title=Installation

http://forum.openmediavault.org/index.php/Thread/8912-Guide-How-to-install-and-configure-an-OpenMediaVault-server-in-a-Iomega-Home-Med/

W zasadzie nie ma tu większych trudności. Dodam jeszcze, że satysfakcja ze zrobienia NAS'a na takim maleństwie jest nie do opisania - ja cieszyłem się jak dziecko:)

Pozdrawiam.

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

A jednego jeszcze nie ogarniam... to OMV to jest osobny system czy się go instaluje na linuxa?

to 40MB/s zapisu to absolutne minimum? 20 nie wystarczy?

Akurat to jest dość dobrze wytłumaczone w pierwszym zdaniu instrukcji instalacji podrzuconym przez kolegę @tomek242 🙂

http://wiki.openmediavault.org/index.php?title=Installation

Może zacznij ogarniać temat od zainstalowania sobie jakiegoś linuxa na pendrive albo na stacjonarnym kompie, bo jak już przez to przejdziesz, to ewentualne niepowodzenia związane już ściśle z odmiennością SBC takich jak Odorid nie spowodują u Ciebie ataku paniki i zniechęcenia 🙂

I pamiętaj żeby czytać czytać czytać... ze zrozumieniem oczywiście... 🙂 Aaaa... Bo może nie doczytałeś... Koszt takiej "zabawy" to od 500 do 1000 pln (bo to nie tylko obudowa i gotowe ale jeszcze mocniejszy zasilacz bo na standardowym 2000mA nie wstawał z dyskiem podpiętym - ja mam MeanWella MDR-60-5 12A, cichy wentylator Noctua A4x10, radiator większy niż oryginalny, taśma termoprzewodząca albo pasta, dodatkowy miedziany radiator na eMMC, czytnik kart microSD, bo w przejściówce nie zrobisz bootowalnego obrazu - przemyśl czy czujesz się na siłach wydać tyle kasy żeby potem rzucić w kąt, bo czegoś jednak nie ogarniasz...

Za ok. 650 pln kupisz gotowego NASa w obudowie z działającym systemem i tylko dyski wkładasz i jazda...🙂

https://www.b365.pl/pl/p/Serwer-plikow-QNAP-TS-212P-2x0HDD-512MB-1%2C6GHz-1LAN-2xUSB3.0/718

Musisz wiedzieć czego potrzebujesz i czy Ci się to opłaci.... Zapraszam do lektury forum odroid, tam zobaczysz ogrom problemów na jakie możesz natrafić...

https://forum.odroid.com/

Link do komentarza
Share on other sites

1 Ja na codzień używam ubuntu przyjazny puchacz;-)

2 generalnie chcę to używać jako komputer do normalnego użytku... To co w moim 1 poście...

3 Jak mam dysk na USB i zasilacz 2,5A to zadziałałoby?

Sprawdziłem gdzie indziej i można zainstalować jako system albo na debiana:-)

Link do komentarza
Share on other sites

Ad. 1/ i 2/ To nie jest tak, że ściągniesz obraz ze strony UBUNTU - jak w przypadku "przyjaznego puchacza" czy innego "tytanowego Janusza" 🙂 Po prostu na tej stronie podałem linki do obrazów NAS skompilowanych pod konkretną architekturę procesora.

Dystrybutorzy tych płytek tworzą swoje obrazy pod konkretne architektury na czym innym wątpię aby to ruszyło.🙂

Swobodnie można to używać jako komputer domowy, czy tam mały serwer (sam zresztą tak zrobiłem) - z tym, że Potrzebuje Kolega kompilacji pod konkretną architekturę.

Ad. 3/ "Jak mam dysk na USB i zasilacz 2,5A to zadziałałoby?" - Być może tak ale ja osobiście bym nie ryzykował.

Pamiętaj, że dysk dyskowi nierówny jeżeli chodzi o zapotrzebowanie na prąd. Najlepiej sprawdzić to w nocie katalogowej producenta dysku HDD czy SSD (czytaj - dostać się do środka obudowy - tej z przejściówką na USB i na podstawie konkretnych parametrów dysku - modelu sprawdzić to na stronie producenta).

Osobna sprawa to Twoja przejściówka SATA - USB nie wiadomo jaki układ zasilający tam siedzi i przy wzmożonym używaniu dysku ile zażąda od układu zasilającego?

Zauważ, że standard USB 2.0 daje Ci takie parametry 5V i 500mA - czyli już prawie 1A idzie do dysku - Zostaje Ci 1,6A na Odroida - trochę to mało jak Widzisz.

W przypadku dysku HDD w obudowie z interfejsem USB 3.0 pobór prądu może być większy nawet w granicach 1,5A - pytanie co wtedy?

"Sprawdziłem gdzie indziej i można zainstalować jako system albo na debiana:-)" - przepraszam ale nie rozumiem tego zdania?

Być może chodziło Ci o instalację Debiana? - Tak jest to możliwe pod warunkiem posiadania kompilacji pod architekturę tego procesora co tam siedzi czyli tego Samsunga.

No chyba, że Jesteś już na takim poziomie, ze potrafisz sam sobie skompilować źródła dowolnej dystrybucji pod żądaną architekturę - wtedy chylę czoła przed wybitnym umysłem - proszę się nie obrażać o to zdanie to żadna forma sarkazmu - ja kompilować jądra i źródeł nie potrafię.

POSTSCRIPTUM.

1/ Jeśli już się Zaweźmiesz na komputer to minimum z minimum to takie coś:

ZASILACZ

2/ Proszę zwrócić uwagę na to co napisał kolega powyżej - czy za taką kasę nie lepiej będzie kupić gotowy NAS albo po prostu jakiś komputerek poleasingowy typu slim i na nim postawić to co Chcesz. Przykład:

TERMINAL

Wystarczy założyć porządny dysk SSD i śmiga jak Ddroidy o satysfakcji nie wspominając:)

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.